FATMA GİRİK KİMDİR

Fatma Girik, 12 Aralık 1942’de Hayri ve Münevver Girik’in üç çocuğundan biri olarak İstanbul’da Sultanahmet semtinde dünyaya geldi.

Girik,Sultanahmet’te büyüdü. Babası dalgıç, annesi de ev hanımıydı.

İstanbul Kız Lisesi’nden mezun oldu. Bu süreçte annesiyle beraber filmlerde figüranlık yapmaya başladı. 1957 senesinde ilk baş rolü olan, yönetmenliğini ve senaristliğini Seyfi Havaeri’nin yaptığı Leke filmiydi. Bu filmin ardından birkaç filmde daha rol aldı.

Memduh Ün’ün yönetmenliğinde 1960 yapımı Ölüm Peşimizde adlı filmde oynadı.

Girik, 180’den fazla filmde oynadı. 1974 senesinde Cüneyt Arkın ile birlikte Kıbrıs Harekâtı döneminde Türk askerine moral vermek için Kıbrıs’a gitti.

Girik, 1989 yerel seçimlerinde SHP’den Şişli Belediye Başkanlığına aday oldu ve seçimleri kazandı.

Deniz Baykal’a destek veren Girik, CHP’nin yeniden açılmasından sonra SHP’den istifa etti.

Girik, 1993 yılında CHP’ye girmeyeceğini ve siyasetten çekilerek sanata yöneleceği duyurdu.

Girik, 1994 mahalli seçimlerine kadar görevini sürdürdü. 1993 senesinde kısa bir dönem televizyon ekranlarında Söz Fato’da adlı bir programın sunuculuğunu yapmıştır.

1995 senesinde bir dizi için intihar canlandırması yaptığı sırada dublör kullanmayan Girik binanın ikinci katından düştü ve omurgasından yaralandı.

1999 yılında CHP’den Şişli Belediye Başkanlığı için aday oldu, fakat CHP’nin Şişli eski İlçe Başkanı Dursun Çaltı’nın kendi başkanlık girişimlerini sabote ettiğini öne sürerek adaylıktan çekildi.

Bunun üzerine Deniz Baykal eski ANAP’lı belediye başkanı Mehmet Emin Sungur’u aday gösterdi fakat seçimi DSP’nin adayı Mustafa Sarıgül kazandı.

2000’lerin başında Girik Bodrum’un Torba mahallesine yerleşti. 2017 yılında kalça ekleminde saptanan bir dejenerasyon sonucunda yaşadığı ağrılar nedeniyle kalça protezi ameliyatına girdi.

2019 yılında yaşadığı düşme sebebiyle hastaneye kaldırıldı ve tedavi altına alındı.

2021 yılında Girik basına sağlık durumunun iyi olmadığını, yardım almadan yürüyemediğini, tansiyon problemlerinin olduğunu ve beyin ameliyatı geçirmiş olduğunu açıkladı.

Fatma Girik, 24 Ocak 2022 tarihinde tedavi gördüğü İstanbul’un Beşiktaş ilçesindeki Liv Hospital hastanesinde COVID-19’a bağlı çoklu organ yetmezliği nedeniyle 79 yaşında hayatını kaybetti.

27 Ocak 2022 tarihinde ilk olarak Şişli Belediye Başkanlığı binasında daha sonra Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Girik için anma etkinliği düzenlendi.

Teşvikiye Camii’nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazı ve devlet töreninin ardından naaşı Muğla’nın Bodrum ilçesine gönderildi.

28 Ocak’ti vasiyeti gereğince Torba Mezarlığına, hayat arkadaşı olan Memduh Ün’ün yanına gömüldü.

Girik, yönetmen, yapımcı, oyuncu ve senarist Memduh Ün ile yaşamı boyunca süren bir ilişki yaşadı. Ün, Girik ile, Girik henüz 13-14 yaşlarındayken tanıştı ve 1958 yapımı “Murada Ereceğiz” filminin setinde ilişkilerinin temeli atıldı.

1959 yılında birlikte olmaya başladıkları sırada Girik 16, Ün 38 yaşındaydı. Ün, 1949 yılından beri Cahide Şen ile evliydi ve Girik ile evlenmedi.

1985 senesinde Girik bir gazeteye verdiği röportajda ilişkilerine değinerek “Nikahsız aşkın daha uzun ömürlü olduğunu Memduh’la kanıtladık. Başarılarım aşkımın meyvasıdır.” açıklamasında bulundu. Girik Durul Gence ile 1960’ların sonunda kısa bir nişanlılık süreci yaşadı.

Girik’in 12 yaşındayken evlat edinmiş olduğu “Ahu Karabacak” isimli bir kızı bulunmaktadır.

Filmografi:

Aldığı ödüller:

1965 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Keşanlı Ali Destanı
1967 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Sürtüğün Kızı

Ödülleri:

1965 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Keşanlı Ali Destanı
1967 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Sürtüğün Kızı
1. Adana Altın Koza Film Festivali, 1969, Büyük Yemin, en iyi kadın oyuncu
1. Adana Altın Koza Film Festivali, 1969, Ezo Gelin, en iyi kadın oyuncu
3. Adana Altın Koza Film Festivali, 1971, Acı, en iyi kadın oyuncu
35. Altın Portakal Film Festivali, 1998, Sürtüğün Kızı, yaşam boyu onur ödülü
18. Ankara Uluslararası Film Festivali, Aziz Nesin Emek Ödülü

Plakları:

Yeşilçam’da Fikret Hakan’dan Suzan Avcı’ya, Yılmaz Köksal’dan Hülya Koçyiğit’e kadar birçok sinema oyuncusu müzik plakları dolduruyordu. Fatma Girik de birkaç 45’lik plak doldurdu. Bu plaklar şunlardır:
1965 – Aguş / Aşka Şepke – Serengil 10010
1975 – Aşk Düğümü/Su Sızmazdı Aramızdan – EMI Plak 1251

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Ben Fero

Ben Fero Kimdir, Hayatı

Rapçi ve söz yazarı Ben Fero ya da gerçek ismiyle Ferhat Yılmaz 25 Şubat 1991 …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!