FATMA ÎSA

FATMA ÎSA KİMDİR

Çok az sanatçı vardır ki sadece okuduğu bir klamla bütün dünyadaki Kürtler tarafından tanınsın. Fatma İsa gönüllerde Erivan Radyosunda Lo Mıho adlı klamı okuyarak yer edindi.

Fatma Îsa 1934 yılında Ermenistan’da Erezdeyanê köyünde dünyaya geldi. Çocukluk yılları çok zor koşullar altında geçti. Çocukluk yılları 2. dünya savaşına denk gelen Fatma Îsa, 6 yaşında babası Îsayê Ûsivê Elo’yu kaybeder.

Babasının ölümünden 2 yıl sonra annesi Başa Lelo bu kez yaşamını yitirir. Annesinin ölümünden sonra yetim kalır. Kızkardeşi Gûrçik ile beraber amcası Mehmedê Ûsivê Elo’nun yanında kalır. Amcaları yetim kalan yeğenlerine sahip çıkar onları büyütür.

Fatma 8 yaşına geldiğinde amcası evlerini Erezdeyanê köyünden Hemzelûyê köyüne taşıyarak orada yaşamaya başlar.

Fatma, Hemzelûyê köyündeki okula kayıt olur. Fakat ilkokulu bitiremeden henüz 14 yaşında iken, Hemzê Sinco adlı bir gençle evlendirilir. 1959 yılında eşi Hemzê Sinco evini başka bir köy olan Nêcûrlîya Jêrîn’a taşır. Bu köy yaklaşık olarak Erivan’dan 15 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Fatma Îsa’nın Hemzê Sinco ile evliliğinden hiç çocuğu olmaz. Hemzê Sinco her ne kadar akrabaları baskı yapsada, Fatma İsa’yı sevdiği için üzerine kuma getirmek istemez. Fakat bir süre sonra Fatma İsa’nında onayıyla çocukları olsun diye tekrar evlenir.

Hemzê Sinco’nun ikinci evliliğinden altı çocuğu olur. Fatma İsa bu çocukları kendi öz çocukları gibi büyütür.

1964 yılında Erivan Radyosunun sorumlusu Xelilê Çaçan’ın yolu Fatma İsa’nın yaşadığı köye düşer. Xelîlê Çaçan o zaman Yekbûn örgütünün başkanı olan Mehemedê Silo’nun evinde misafir olur.

Mehemedê Silo klamlar okusun diye Fatma Îsa’yı eşinin izniyle Xelîlê Çaçan’nın yanına getirir. Sesini çok beğenen Xelîlê Çaçan, onun Erivan Radyosuna gelmesini ister.

Fatma Îsa, Mehemedê Silo’nun çabalarıyla Erivan Radyosuna götürülerek sesi kaydedilir. Fatma İsa’nın o dönem Lolo Miho, Êrê Dînê, Şêro Dîno Lewendo, Lo lo, Gede ve Her Deme klamları kaydedilir.

Fatma Îsa, bu okuduğu klamların dışında bir daha radyoya gitmez. Xelîlê Çaçan, Hecîyê Cindî ve Mehemedê Silo birkaç kere ona radyoya gelip şarkılar söylemesi için rica ederler fakat o radyoda söylemeye utandığını, rahatsız olduğunu bildirerek kabul etmez.

1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla Ermenistan’dan 50 bin civarında Kürt sürgün edilir. O sürgün edilenlerin arasında Fatma İsa ve aileside vardır. Bu yaşanan felaket nedeniyle aile Rusya’nın Krasnodar şehrine göç etmek zorunda kalır.

Kürtlerin Lo Mıho klamı ile tanıdığı Dengbêj Fatma İsa 15 Aralık 2010 yılında  yaşamını yitirir.

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Dünya Destanları

Dünya tarihinin çeşitli dönemlerinde ve farklı coğrafyalarda, milletler tarafından yaratılmış ve nesilden nesile aktarılmış destanlar, …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!