GARO PAYLAN

GARO PAYLAN KİMDİR

Garo Paylan, aslen Malatyalı Ermeni bir ailenin üç çocuğunun ortancası olarak 3 Ekim 1972 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi.

Baba adı Avedis, anne adı ise Sirarpi’dir.

Kuşaklardır ayakkabıcı olan ailesi, 1969’da Malatya’dan İstanbul’a göç etmiş ve kendisine dedesi Yemenici Garabet’in isminin kısaltılmış şekli olan Garo adını koymuştur.

Eğitim hayatını İstanbul’da devam ettiren Paylan, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldu.

Bir dönem Yeşilköy Ermeni Okulunda yöneticilik yaptı ve Ermeni okullarının bağlı olduğu cemaat vakıfları tarafından kurulan eğitim komisyonunda koordinatör olarak yer aldı.

Ana dil merkezli çok dilli eğitimin gelişmesi için projeler yönetti. 

Hristiyan olan Paylan, nüfus cüzdanının dini bölümünde Hristiyan yazdığı için çocukluğundan bu yana gittiği kurumlarda çoğu kez ayrımcılığa maruz kalmıştır.

Haziran 2015 Türkiye  Milletvekilliği Genel Seçimleri’nde Halkların Demokratik Partisi’nden İstanbul üçüncü bölge ikinci sıradan milletvekili olarak seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmeye hak kazandı.

TBMM tarihinde 54 yıl sonra ilk defa meclise giren Ermeni milletvekillerinden biri oldu.

Kasım 2015 Milletvekiliği Genel Seçimleri’nde de HDP’den İstanbul milletvekili  olarak seçildi.

13 Ocak 2017 tarihinde Türkiye parlamentosunda “1913 ve 1923 döneminde dört halkı kaybettik. Ermenileri, Rumları, Süryanileri, Yahudileri kaybettik. Büyük katliamlarla, soykırımlarla bu topraklardan ya sürüldüler ya mübadelelere uğradılar. Bir zamanlar yüzde kırktık, bugün binde biriz. Herhalde başımıza bir iş geldi ki -ben adına soykırım diyorum, siz ne derseniz deyin- bugün binde biriz.”  şeklinde yaptığı konuşmada soykırım sözcüğünü kullanması  ve vurgulaması AKP, CHP ve MHP milletvekilleri tarafından tepki gördü.

Paylan, parlamento iç tüzüğünün 161. maddesi gereğince cezalandırıldı.

Bunun üzerine Paylan “Türkiye Cumhuriyeti’ne veya onun anayasal düzenine sövmek, meclis yapıları yahut eklentileri içinde yasak bir eylemde bulunmak” gerekçesiyle üç birleşimden uzaklaştırılma cezası aldı.

Sözlerinin meclis tutanaklarından silinmesine karar verildi.

161. maddeye göre cezalandırılmasına anlam veremediğini belirten Paylan, olayla ilgili olarak “Hakaret içermeyen, tarihi bir tez ortaya koyan bu konuşmama gösterilen tahammülsüzlük, yeni milliyetçi cephenin özgürlükleri ne kadar daralttığını, daraltacağını gösteriyor. … Bu linççi, aşırı milliyetçi ve faşizan iklimden endişe duyuyorum.” demişti.

Ayrıca “kürsü dokunulmazlığı ve ifade özgürlüğünün ortadan kaldırılması” olarak gördüğü cezanın iptali için de Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu.

Paylan, eğitimçi ve siyasetçi kimliğiyle tanınmaktadır.

Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi olarak görev yaptı.

2018 Türkiye Milletvekilliği  Genel Seçimleri’nde Diyarbakır milletvekili olarak seçilmiştir. 

Kurucu üyesi olduğu Halkların Demokratik Partisi’nde HDP’de 2 dönem Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev yürüttü.

Paylan, Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcılığı yaptı.

Orta düzeyde İspanyolca ve iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

Bernamegeh Türkçe / bernamegeh@gmail.com

AYRICA BAKIN

Odysseia destanının edebi ve tarihi özellikleri

**Odysseia Destanı** hakkında tarihi bilgiler şunlardır: Yazarı ve Yazılışı: – **Yazar**: Odysseia destanı, Antik Yunan’ın …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!