Georgi P. Kostandov Kimdir

Eğitimci, yazar Georgi P. Kostandov, 17 Şubat 1944 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi.

Makedonya kökenli, Bulgar asıllı bir aileden gelmektedir.

İtalyan Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Devlet Mimar Mühendis Akademisi’nde Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.

1957 senesinde 13 yaşında bir hazırlık sınıfı öğrencisi olarak girdiği İtalyan Lisesi’nde uzun seneler memuriyet, öğretmenlik ve yöneticilik yaptı.

1964 senesinden itibaren İtalyan Lisesi’nde memur, laborant ve yardımcı öğretmen olarak çalıştıktan sonra 1976 senesinde aynı yerde fen dersleri öğretmenliği; 1984 senesinde de müdür yardımcılığı görevine getirildi.

2009 senesinde emekliye ayrıldı.
İtalyan Dışişleri Bakanlığı’na bağlı devlet okulu niteliğinde olan İtalyan Lisesi’nde eğitimin dışında; genel mevzuat, uluslararası hukuk, çifte vatandaşlık, yabancılar ve yabancıların oluşturduğu cemaatlere ait vakıf şeklinde tescil edilmemiş taşınmazlar hakkında çeşitli araştırmalar yaptı.

1994 senesinde kültür alanındaki çalışmalarıyla, İtalya ve Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerinin gelişmesine olan bireysel katkılarından ötürü İtalya Cumhurbaşkanı adına İtalya Cumhuriyeti’nin Şövalye unvanı ve Devlet Liyakat Nişanıyla onurlandırıldı.

1998 ve 2003 seneleri arasında Bulgar Ekzarhlığı Vakfı’nda Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yaptı.

Bu görevi sırasında İstanbul ve Edirne’de vakfa bağlı Bulgar kiliselerinin tanıtımıyla ihtiyaç duyulan restorasyonları için gerekli işlemlerin takibi ve finansmanının sağlanması amacıyla, Türkiye ve Bulgaristan’da çeşitli temaslarda bulundu.

2002 senesinde tarihi eserlerin korunmasına yönelik bireysel çabasıyla Türkiye ile Bulgaristan arasında iyi komşuluk, dostluk ve işbirliğinin gelişmesindeki katkılarından dolayı Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’nın Altın Dal Madalyası ile onurlandırıldı.

AYRICA BAKIN

NİCOLE SCHERZİNGER

NİCOLE SCHERZİNGER KİMDİR, HAYATI

Amerikalı şarkıcı, dansçı, söz yazarı ve aktris Nicole Elikolani Prescovia Scherzinger, 1978 yılında Hawaii’de dünyaya …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!