Graciano Rocchigiani Kimdir

Graciano Rocchigiani (d. 29 Aralık 1963 –ö. 1 Ekim 2018)

Alman tanınmış eski boksör, İtalyan asıllı bir aileden gelmektedir.

Rocchigiani 29 Aralık 1963’te Duisburg, Kuzey Ren-Vestfalya’da doğdu.

1983’te başladığı boks kariyerini 2003 yılına kadar sürdürdü.

Rocchigiani, 1988’den 1989’a kadar “IBF” süper orta siklet ve 1998’de “Dünya Boks Konseyi” hafif ağır siklet şampiyonluğunu elinde bulunduran iki Dünya Şampiyonluğu kazanmış böksörlerden birisiydi.

Sporcu ayrıca 1991’den 1992’e kadar “Avrupa Boks Birliği” hafif ağır siklet şampiyonluğunu elinde tutnuştur.

Rheinhausen’de doğan Rocchigiani, bebekken Batı Berlin’e geldi.

2017’de “Ben bir Berlinliyim, aynen böyle” demişti. Kendi ifadesine göre “orta sınıf” olarak büyümüştü. Bir yürüyüşte, o ve kardeşi Ralf, yan sokaktaki bir okul spor salonunda boks yapıldığını gördüler.

Kardeşi hemen boksa başlarken, Graciano Rocchigiani boksa geçmeden önce bir yıl futbol oynadı.

Rocchigiani’ye göre, bir İtalyan genç boksör şampiyonu olan babası onun motivasyonuydu: “Her zaman benimle gurur duymasını istemişimdir.”

1983 yazında Rocchigiani, Wilfried Sauerland’ın boks takımıyla beş yıllık bir sözleşme imzaladı .

Profesyonel ilk maçına 10 Eylül 1983’te Almanya’nın Köln kentinde geldi ve burada ikinci turda tecrübeli Avusturyalı Esperno Postl’u teknik nakavtla mağlup etti .

1985’te 21 yaşında Düsseldorf’ta Rüdiger Bitterling’e karşı üçüncü turda teknik nakavtla Alman orta sıklet şampiyonluğunu kazandı ve 1986’da Manfred Jassmann’a karşı kazandığı puanla hafif ağır sıklet şampiyonluğunu kazandı .

11 Mart 1988’de, daha sonra elde ettiği prestije sahip olmayan , yeni tanıtılan bir ağırlık sınıfı olan IBF dünya süper orta sıklet unvanını kazandı .

Daha sonra teknik direktör olarak Wilfried Sauerland tarafından bakılan Rocchigiani, Düsseldorf’taki Philips Hall’da 6000 seyirci önünde 24. profesyonel mücadelesinde , Amerikalı şampiyonluk sahibi Vincent Boulware’i sekizinci rauntta teknik nakavtla mağlup etti.

Böylece, Max Schmeling ve Eckhard Dagge’den sonra profesyonel boksta üçüncü Alman dünya şampiyonu oldu.

En genç Alman boks dünya şampiyonuydu. Dünya şampiyonluğunu kazandığı için 10.000 Alman Markı ücret aldı, unvanını Haziran 1988’in başlarında Berlin Deutschlandhalle’de ilk kez savunduğunda , Wolfgang Wilke tarafından eğitilen boksöre şimdiden 180.000 Alman Markı ödenmişti.

Ocak 1989’un sonunda Güney Afrikalı Thulani Malinga’ya karşı dünya şampiyonu olarak üçüncü mücadelesinde Rocchigiani, profesyonel bir Alman boksörün İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra aldığı en yüksek ücret olan 400.000 Alman markı aldı .

Üç şampiyonluk savunmasından sonra, hafif ağır sıklette boksa geri dönmek için unvanı bıraktı. Orada 1991’de Avrupa unvanını aldı.

Aralık 1991’de Rocchigiani ve Sauerland arasındaki işbirliği sona erdi ve ardından Ocak 1992’nin başından itibaren Willy Zeller yönetici olarak temsil edildi .

Şubat 1993’te Rocchigiani, Klaus-Peter Kohl’un Hamburger boks evi Universum ile bir sözleşme yapmayı kabul etti .

Şubat 1994’te Rocchigiani, Berlin’deki kapalı gişe Deutschlandhalle’de 11.000 seyirci önünde, puanlar üzerinde tartışmalı olan WBO süper orta sıklet şampiyonluğu mücadelesinde daha önce yenilmeyen Brit Chris Eubank’a yenildi .

Eubank ilk turlarda daha iyi bir boksördü ve kalabalığın alkışladığı Rocchigiani gelmeden önce çok sayıda vücut vuruşu yaptı.

Aralık 1994’te, Sportforum’da 4000 seyirci önünde , sadece Fransa’dan şampiyonluk sahibine karşı berabere kaldı.

1995 yılında kız arkadaşı Christine ile evlendi. 2001 yılında çift ayrıldı.

. Ocak 2009’dan itibaren, organizatör Ahmet Öner liderliğinde Arena Box-Promotion ile bir işbirliği yapıldı .
Eğitim merkezi 2010’un başlarında kapandı.

Rocchigiani, saldırı, mala zarar verme dahil olmak üzere birçok hapis cezasına çarptırıldı, ancak aynı zamanda geçerli bir ehliyet olmadan tekrar tekrar araç kullanma cezasına çarptırıldı.

Ocak 2007’de, denetimli serbestlik koşullarını ihlal ettiği için ikinci kez Bielefeld-Senne Hapishanesinde dokuz ay hapis cezasını çekmek zorunda kaldı.

Duisburg’daki spor salonunu yönetmeye devam edebilmesi için kendi isteği üzerine Moers-Kapellen’deki açık cezaevine nakledildi .

Kasım 2007’de Rocchigiani hapishaneden erken tahliye edildi.

2007’de otobiyografisi Rocky – My 15 Rounds with Schwarzkopf & Schwarzkopf Verlag’ı yayınladı.

2018’de Mark Gerstorfer’in yönettiği Avusturya kısa filmi TNT Boxerstory’de rol aldı . Ayrıca Sport1 yayıncısı için kardeşi Ralf ile boks maçlarını yönetti .

13 Ekim’de Berlin’de eski St. Matthew mezarlığına gömüldü.

AYRICA BAKIN

Claude Farrere Kimdir Hayatı

Fransız yazar Claude Farrere (Klodfarer), 27 Nisan 1876 tarihinde Lyon, Fransa’da dünyaya geldi. Claude Farrère’nin …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!