Gülistan Doku Bin Gündür Kayıp: ”Gülistan’ı kime soralım?”

Munzur Üniversitesi öğrencisi olan 21 yaşındaki Gülistan Doku, 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana kayıp. 5 Ocak 2020’de ortadan kaybolan ve ailenin şikayeti üzerine başlatılan Gülistan Doku soruşturmasında geçen üç yıla yakın sürede bir arpa boyu yol alınmadı.

Dersim’de kendisinden haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun kaybolmasının üzerinden bin gün geçti. Kamera kayıtlarına göre en son erkek arkadaşı Zainal Abarakov’un yanında görülen Doku için yapılan aramalardan sonuç alınamadı.

Kardeşinin akıbetini öğrenmek için mücadele eden abla Aygül Doku, “Gülistan’ın karanlığı hepimizin karanlığıdır. Bin gündür yetkililerin bu suskunluğu en az Gülistan’ın olmayışı kadar ağır değil mi?” diye sordu.

Biz Gülistan’ın toprağı diye neye sarılalım, Gülistan’ı kime soralım? İnanın kullanabileceğimiz cümlelerde söyleyebileceğimiz sözlerde artık tükendi.” dedi.

5 Ocak 2020’de ortadan kaybolan ve ailenin şikayeti üzerine başlatılan Gülistan Doku soruşturmasında geçen üç yıla yakın sürede bir arpa boyu yol alınmadı.

Bugün Gülistan’ın olmayışının bininci günü olduğunu belirten abla Aygül Doku, “21 yaşındaki genç bir kadın bin gündür ortada yoksa ve bulunamıyorsa bu hepimizin suçudur” dedi.

Dosyanın baş şüphelisi Zainal Abarakov birçok kez gözaltına alınıp serbest bırakıldı, avukatların, ailenin ve kadın örgütlerinin tepkileri oldu fakat delil yetersizliği nedeniyle Abarakov tutuklanmadı.

Zaten hukuksal olarak avukatların, ailenin ve kadın örgütlerinin tepkileri çokta anlam ifade etmiyordu. İşlenen suçun kim tarafından ve nasıl işlendiğinin kesin delillerle sabit hale gelmesi gerekiyordu.

DHA’nın haberine göre dosyaya 28 Haziran’da giren belgeye göre, telefon sinyalinin en son tespit edildiği Sarı Saltuk Viyadüğü’nü gören ve yola uzaklığı nedeniyle net olmayan 3,5 saatlik güvenlik kamerası görüntüsü, iyileştirilmesi için Ulusal Kriminal Büro’ya gönderilmişti. Doku ailesinin avukatı Ali Çimen, Ulusal Kriminal Büro’dan gelecek olan görüntünün önemine değinerek, soruşturmanın yönünün değişebileceğini söylemişti fakat gelinen aşamada hiçbir değişiklik yaşanmadı.

Araştırmalar sonunda Gülistan Doku’nun cep telefonunun, en son Uzunçayır Baraj Gölü üzerindeki Sarı Saltuk Viyadüğü’nde sinyal verdiği belirlendi.

Viyadük üzerinden geçen aracın kamerasına da yansıyan Doku’nun son görüldüğü bölgede, AFAD Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ankara, Denizli, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Manisa ve Kahramanmaraş büyükşehir belediyeleri ile sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve gönüllülerden oluşan 542 kişilik personel, 88 araç, 38 bot, 10 ROV cihazı, 6 dron, 4 sonar ve 3 arama köpeğiyle yapılan aramalara rağmen Gülistan’a ait ize rastlanılmadı ve çalışmalar sonlandırıldı.

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, Gülistan Doku’nun telefon sinyalinin en son alındığı Sarı Saltuk viyadüğünü gören Munzur Üniversitesi’ne ait 2 güvenlik kamerası belirlendi. Yola yakın olan güvenlik kamerasının bozuk olduğu belirtilerek, soruşturma dosyasına da tutanak olarak girildi. Viyadüğü uzaktan gören ama çekimi net olmayan kameraya ait sinyalin alındığı saatlere ait 3,5 saatlik görüntü, netleştirilmek üzere Ulusal Kriminal Büro’ya gönderildi. Buradan gelecek yeni bilgilere göre soruşturmanın yönünün değişebileceği belirtildi.

Gülistan kaybolmadan önce son görüştüğü kişi olduğu belirtilen ve olayın ardından Antalya’nın Alanya ilçesinde gözaltına alınan eski erkek arkadaşı Zeynel A., çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Doku’nun kaybolduğu ilk günden bu yana en son görüştüğü Abarakov’u sorumlu tutan aile, Abarakov’un tutuklanması için defalarca Adliye kapısında tutuklanmasını talep etti. Fakat delil yetersizliği nedeniyle suçlamalar sadece bir iddia olarak gündemde kaldı.

Gülistan’ın annesi Bedriye Doku, kızının bin gündür ortada olmadığını ifade ederek, “Allah için elinizi vicdanınıza koyun. Sizin çocuklarınız 2 saat okuldan gelmese ne yaparsınız. Kendinizi benim yerime koyun. Yetkililer bize bir türlü cevap veremiyor. Allah için bize cevap versinler. Ben bir anneyim, bin gündür kızıma hasretim” diye konuştu.

Gülistan’ın ablası Aygül Doku ise şöyle konuştu:

“Gülistan Doku nerede diye soruyorlar. Acılı bir ailenin ve tüm dünyanın sorduğu bu soruya artık yetkililer bir cevap versin. Bin gün susmaları için yetmedi mi. Bin gündür biz ağaca, taşa, suya sorduk, hiçbir cevap alamadık. Bin gündür Gülistan ortada yok. Gülistan’ı belki de bir kere öldürdüler ama bizi bin kere.”

“Hepimizi çocuklarımızın, evimizdeki kadınların güvenliği için Gülistan’ın içine düşürüldüğü karanlıktan çıkarmak için mücadele vermesini ve bizi öldüren bu acının ‘kızımıza ne oldu?’ sorusunun cevabını aldığımızda bir nebzede olsa dinecektir.

Yetkililerden tek bir şey istiyoruz. Yetkililerden sadece ‘kızımıza ne oldu’ sorusunun cevabını istiyoruz. Avuç için kadar bir kentte her köşesi mobese, her dağı kule olan bir kentte 21 yaşındaki bir kızın başına ne geldiğini bilmek hakkımız.

Biz Gülistan’ın toprağı diye neye sarılalım, Gülistan’ı kime soralım? İnanın kullanabileceğimiz cümlelerde söyleyebileceğimiz sözlerde artık tükendi.”

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Şovenizmin tehlikeleri nelerdir?

Şovenizmin bir dizi tehlikesi vardır ve bunlar genellikle toplumlar arasındaki ilişkileri bozabilir, barışı tehdit edebilir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!