Itzhak Perlman Kimdir

Itzhak Perlman 1945 senesinde Birleşik Krallık Filistin Mandası’nda, Tel Aviv şehrinde dünyaya geldi ve burada radyodan dinlediği ilk klasik müzik ile kemana olan ilgisi başladı.

Büyük keman eğitimcisi Ivan Galamian ve onun asistanı Deraothy DeLay ile Juilliard Okulunda çalışmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınmadan önce Shulamit Konservatuvarında ve Tel-Aviv Müzik akademisinde Rivka Goldgart ile çalıştı.

Perlman dört yaşında çocuk felci olmuştur.

İyi bir düzelme göstermiş ve koltuk değnekleri ile yürümeyi öğrenmiştir.

Bugün, Itzhak Perlman genellikle koltuk değneklerini kullanmakla beraber hareket etmek ve otururken keman çalmak için elektrikli amigo scooter kullanmaktadır.

Itzhak Perlman kendini Amerika halkına ilk 1958 yılında çıktığı Ed Sullivan Show ile tanıttı.

1964 tarihinde ise ilk sahneye çıkışını Carnegie Hall’de gerçekleştirdi ve Leventritt yarışmasını kazandı.

Kısa bir süre sonra geniş kapsamlı bir tura başladı.

Yoğun bir kayıt ve performans kariyerine ek olarak Beyaz Saray’daki bir dizi performans icraatlarının yanı sıra Amerikan televizyonunda The Tonight Show ve Susam Sokağı gibi programlarda konuk olarak görünmeye devam etti.

1981 senesinde, Renata Scotto, Plácido Domingo ve Renato Bruson’nın James Levine ile birlikte yönettiği, Puccini’s Tosca’nın EMI kayıtlarında, bir şarkıcı olarak hiçbir zaman piyasaya çıkmamış olmasına karşın “Un carceriere”(gardiyan) rolünde şarkı söylemiştir.

Daha önce rolü Luciano Pavarotti ve New York Filarmoni Orkestrası’nı yöneten Zubin Mehta ile birlikte Lincoln Center’dan canlı yayın serisinin bir parçası olarak 1980 emeklilik fonu yardım konseri (1980 Pension Fund Benefit Concert) televizyon yayınından bir alıntıda söylemiştir.

1987 yılında Varşova ve Budapeşte’deki konserleri için İsrail Filarmoni Orkestrasına katılmıştır. İsrail Filarmoni Orkestrası ile 1990 ilkbaharında Sovyetler Birliği’nin Moskova ve Leningrad şehirlerinde ve 1994’te ise Çin ve Hindistan’da turnelere katılmıştır.

Öncelikli olarak tek performans sergileyen bir sanatçı olmasının yanında, Aralık 1990 tarihinde Yo-Yo Ma, Jessye Norman, Isaac Stern, ve Yuri Temirkanov gibi ünlü müzisyenleri içeren Leningrad’daki Çaykovski’nin 150. yaş günü kutlamasında bu müzisyenler ile birlikte performans sergilemiştir. Ayrıca yakın arkadaşı İsrailli kemancı Pinchas Zukerman ile de çok sayıda performansı bulunmaktadır.

En çok klasik müzik performansları ve kayıtları ile bilinen Itzhak Perlman, ayrıca caz müzik de çalmaktadır. Caz müzik piyanisti Oscar Peterson ve Klezmer tarzı ile yaptığı albüm buna örnektir.

Filmler için bir dizi solo müzikler yapan bir sanatçı olarak Perlman, özellikle en iyi film müziği ile akademi ödülünü kazanan 1993 yapımı John Williams imzalı Schindler’s List filminin müziklerinde kendini göstermiştir. Daha yakın zamanda ise 2005 yapımı Bir Geyşanın Anıları filminde çellocu Yo-Yo Ma ile birlikte solo olarak performans göstermiştir.

Perlman, film müziği seçmelerinde de performans göstermiş ve 78. Akademi Ödülleri’nde kendi başına ve 73. Akademi ödülleri’nde Yo-Yo Ma ile birlikte en iyi film müziği dalında aday gösterilmiştir.

Perlman, 7 Mayıs 2007 tarihinde Beyaz Saray’daki Kraliçe Elizabeth’in katıldığı devlet yemeğinde performans sergilemiştir.

2009 yılındaki Barack Obama’nın göreve başlama merasiminde John Williams’ın Air and Simple Gifts adlı eserinde Yo-Yo Ma, (çello) Gabriela Montero (piyano) ve Anthony McGill (klarnet) ile birlikte performans sergilemiştir.

1714 yılında yapılmış geçmişte Yehudi Menuhin’e ait olan ve Stradivari’nin altın çağında yapılmış olan en iyi keman olduğu düşünülen antik Soil Stradivarius adlı kemanı kullanmaktadır.

Son zamanlarda, Perlman orkestra idare etmeye başlamıştır.

Detroit Senfoni Orkestrası’nın baş misafir orkestra şefiliği vazifesini almıştır.

2002-2004 seneleri arasında Saint Louis Senfoni Orkestrası’nda müzik danışmanı olarak hizmet vermiştir.

Kasım 2007 tarihinde Westchester Senfoni Orkestrası Perlman’ın sanat yönetmenliğine ve baş orkestra şefiliğine atandığını duyurmuştur.

Bu görevlerde ilk konserini 11 Ekim 2008 tarihinde Beethoven’ın 5.Piyano konçertosu’nun çalındığı Leon Fleisher’ın da içinde bulunduğu Beethoven programında düzenlemiştir.

1975 senesinde Perlman, Brooklyn College Müzik Konservatuvarı’ndaki fakülte görevini kabul etti.

2003 yılında Juilliard Okulu keman çalışmalarında hocası, Dorothy DeLay’ın yerine geçmiştir. Ayrıca ustalık sınıflarına (master class) ders vermektedir.

Klasik keman eğitimi almış eşi Toby ile birlikte New York’ta yaşamaktadır.

Beş çocukları vardır: Noah, Navah, Leora, Rami ve Ariella.

1995 senesinde New York Shelter Adası’nda, Perlman Müzik Programı’nı kurmuştur.

AYRICA BAKIN

Paleolitik Çağ

Paleolitik Çağ, insanlık tarihindeki en eski dönemlerden biridir ve Eski Taş Çağı olarak da bilinir. …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!