Jacques Rancière Kimdir

Jacques Rancière (15 Nisan 1940 doğumlu) Fransız bir filozof, politik teorisyen ve tiyatro eleştirmenidir. Eşitlik, politika ve sanat üzerine çalışmalarıyla tanınır.

Rancière, Fransa’nın Limoges şehrinde doğdu. 1964’te Paris Sorbonne Üniversitesi’nden felsefe alanında mezun oldu. 1965’ten 1976’ya kadar, özellikle sinema ve tiyatro alanındaki çalışmalarının yanı sıra, işçi sınıfı hareketleri ve öğrenci eylemleri dahil olmak üzere siyasi ve kültürel hareketler üzerinde odaklanan bir araştırmacı ve öğretmen olarak çalıştı.

1976’da, 1995’e kadar editörlüğünü yaptığı “Les Temps Modernes” dergisinde çalışmaya başladı. 1995’te Paris VIII Üniversitesi’nde Felsefe ve Eleştiri Enstitüsü’nü kurdu.

Rancière’nin çalışmaları, eşitlik, politika ve sanat üzerine yoğunlaşmaktadır.

Eşitlik üzerine çalışmaları, eşitliğin bir eşitlik duygusu veya eşitlik duygusu değil, eşitlik ilişkilerinin bir politikası olarak anlaşılması gerektiğini savunur.

Politika üzerine çalışmaları, siyasetin iktidarın bir aracı değil, iktidarın dağıtım aracı olarak anlaşılması gerektiğini savunur.

Sanat üzerine çalışmaları, sanatın bir estetik deneyim veya bir estetik beğeni değil, bir politik eylem olarak anlaşılması gerektiğini savunur.

Rancière’nin çalışmaları, birçok farklı disiplinde etkili olmuştur, özellikle felsefe, siyaset bilimi, kültürel çalışmalar ve tiyatro eleştirisi. Çalışmaları, eşitlik, politika ve sanat üzerine önemli bir katkı sağlamıştır.

Rancière’nin en önemli eserleri arasında “Politiğin Alanı” (1974), “Eşitliğin Eleştirisi” (1983), “Estetik Politika” (1993), “Politikanın Gözü” (2000), “İnsanın Eşitliği” (2004) ve “Politikanın Eşitliği” (2010) yer almaktadır.

AYRICA BAKIN

Ben Fero

Ben Fero Kimdir, Hayatı

Rapçi ve söz yazarı Ben Fero ya da gerçek ismiyle Ferhat Yılmaz 25 Şubat 1991 …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!