Kayıhan Pala Kimdir, Hayatı

Kayıhan Pala, 1964 senesinde Erzincan’da dünyaya geldi.

Baba adı Kemalettin, anne adı Yüksel’dir.

Üç çocuklu ailenin en büyük çocuğudur.

Şafak Baba Pala’nın eşi, Bilgesu’nun babasıdır.

İlkokul öğrenimini Elazığ’da, Ankara’da ve Keban’da; ortaokul ve lise öğrenimini Bursa’da gördü.

Bursa Erkek Lisesi’nin ardından, 1988 senesinde Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi.

1993 senesinde girdiği Uludağ Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’ndeki Halk Sağlığı doktorasını 1997 yılında tamamladı.

1997 yılında emekli olarak görevden ayrıldığı 16 Mart 2023 tarihine kadar Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nda çalıştı.

2000 senesinde yardımcı doçent, 2004 senesinde doçent ve 2010 senesinde profesör unvanı aldı.

Prof. Dr. Pala, öğretim üyeliğinin yanı sıra Uludağ Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı Gemlik Eğitim Araştırma Bölgesi’nde Sağlık Grup Başkan Yardımcısı, Uludağ Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi, Nilüfer Halk Sağlığı Eğitim ve Araştırma Bölgesi Koordinatörü, Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Eğitim ve Araştırma Merkezi Müdürü ve ilki 1998, ikincisi 2007-2008 senelerinde olmak üzere iki defa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde başhekim olarak çalıştı.

1990 senesinden bu yana birçok defa Bursa Tabip Odası’nın ve Türk Tabipleri Birliği’nin değişik kurul ve komisyonlarında çalıştı.

Türk Tabipleri Birliği Büyük Kongre Delegeliği, Bursa Tabip Odası Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu. 2010-2014 seneleri arasında Bursa Tabip Odası Başkanı oldu.

Halk sağlığı ve çevre sorunları konusunda ülkemizin birçok yerinde ve yurt dışında birçok konferans verdi.

2015 Paris, 2016 Marakeş ve 2017 Bonn Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Taraflar Konferansları gibi birçok etkinliğe katıldı.

Dr. Pala iyi seviyede İngilizce bilmektedir.

AYRICA BAKIN

İbrahim Hacıosmanoğlu Kimdir Hayatı

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, 21 Şubat 1966 tarihinde Trabzon’un Of ilçesinde  dünyaya geldi.12 çocuklu bir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!