Prof. Dr. Ahmet Ünal Yarımağan Kimdir, Hayatı

Prof. Dr. Ahmet Ünal Yarımağan, 1942 senesinde Kilis’te dünyaya geldi.

1962 senesinde Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu.

Hacettepe Üniversitesi’ne 1974 senesinde öğretim görevlisi olarak atanan Yarımağan, üniversitede Bilgisayar Mühendisliği bölümünün kurulmasına öncülük etti.

1983 senesinde Bilişim Sistemleri Bilim Dalında doçentlik unvanını alan Yarımağan, Bilgisayar Bilimleri Anabilim dalında öğretim üyeliği görevini devam ettirdi.

1989 senesinde Profesör oldu.

1991 senesinde Bilgisayar Mühendisliği bölüm başkanlığı görevine getirildi.

Hacettepe üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde öğretim üyeliği ve anabilim dalı başkanlığı görevini devam ettirmektedir.

1974 senesinde “Üniversitelerarası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı”nı yürütme görevi Hacettepe Üniversitesi’ne verildiğinde bu projede Sınav Değerlendirme ve Yerleştirme Alt Sistemi Sorumlusu olarak görev almıştır.

ÖSYM kurulduktan sonra da ek görevli olarak Alt Sistem Sorumlusu Bilgi İşlem Birim Yöneticisi Danışman ve Yürütme Kurulu üyesi olarak çalışmıştır.

1993 ve 1995 seneleri arasında YÖK Bilgisayar Milli Komitesi Başkanı, 1999 ve 2002 seneleri arasında da YÖK Enformatik Milli Komitesi üyeliği yapmıştır.

Hacettepe Üniversitesi Öğretim üyesi olan Yarımağan, Bilgisayar Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı’dır.

2004 senesinden beri Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı olan Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 21 Eylül 2010 tarihinde başkanlıktan istifa etmiştir.

Yarımağan, KPSS ile ilgili iddialar konusundaki gelişmeler üzerine başkanlık görevinden ayrıldı.

AYRICA BAKIN

Bennu Yıldırımlar Kimdir Hayatı

Oyuncu Bennu Yıldırımlar, 22 Kasım 1969 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Girit ve Makedonya göçmeni bir aileden gelmektedir. 1969 senesinde Erenköy …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!