Halis Aygün

Halis Aygün Kimdir, Hayatı

Eski ÖSYM başkanı Halis Aygün, 1968 yılında Giresun, Şebinkarahisar’da dünyaya geldi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümünü 1989 senesinde bölüm ve fakülte birincisi olarak bitirdi.

Yüksek lisansını 1992 senesinde aynı üniversitede, doktorasını 1997 senesinde İngiltere’de London City University’de tamamladı.

1989 ve 1993 seneleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü, Topoloji Anabilim Dalında araştırma görevlisi olan Aygün, Kocaeli Üniversitesi’nde 1998 yılında yardımcı doçent, 2000 yılında doçent ve 2006 yılında da profesör unvanını aldı.

Ayrıca Halis Aygün, Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde Dekan olarak görev yaptı.

Kocaeli Üniversitesinde 7 sene dekanlık, 10 sene matematik bölümü başkanlığı görevlerinde bulunan Halis Aygün, 9 sene ÖSYM’nin Kocaeli ve Marmara Bölge Koordinatörlüğünü yaptı.

Halis Aygün’ün uluslararası hakemli dergilerde matematik alanında 51 makalesi, ulusal ve uluslararası kongrelerde sunduğu 55 bildirisi yer almaktadır.

Halis Aygün, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Kalite Kurulunda üniversitelerin kurumsal değerlendirmesinde takım başkanlığı ve değerlendirici olarak da görev aldı.

Halis Aygün, matematik öğretmeni Gül Aygün ile evlidir.

Halis Aygün, 8 ağustos 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Mahmut Özer’in yerine ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) başkanı olarak göreve getirildi.

Resmi Gazete’nin 3 Ağustos 2022 tarihli sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan atama kararına göre; ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, görevden alındı ve yerine yeni bir isim görevlendirildi.

AYRICA BAKIN

İbrahim Hacıosmanoğlu Kimdir Hayatı

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, 21 Şubat 1966 tarihinde Trabzon’un Of ilçesinde  dünyaya geldi.12 çocuklu bir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!