Kerkük Sağlık Müdürlüğü: “Kürtçe bütün yazıları kaldırın yerine Arapça yazıları koyun”

Geçtiğimiz ay Kerkük Sağlık Müdürlüğü yayımladığı tebliğle Kürtçe bütün yazıların kaldırılması ve sadece Arapça yazıların bulunması tebliğ edildi.

Dûbîz Sağlık Müdürlüğü’ne gönderilen talimatla Kürtçe bütün yazıların kaldırılması ve sadece Arapça yazıların kullanılması istendi.

Kerkük Sağlık Müdürlüğü tarafından Dûbîz Sağlık Müdürlüğüne gönderilen tebliğnamede, Kerkük İl Sağlık Müdürü Nebil Hemdi tarafından imzalanmış yazıya göre, sağlık sektörüne ait bütün çalışma yerlerinde ve çalışma izinlerinde sadece Arapça dilinin kullanılması isteniyor.

Geçtiğimiz ay Kerkük İl Sağlık Müdürlüğü tarafından şehirdeki müdülüklere gönderilen talimatta, bütün sağlık sektörlerinde ve çalışma izin belgelerinde Kürtçe’nin kaldırılması ve sadece Arapça’nın yer alınması tebliğ edilmişti.

16 Ekim 2017 tarihinden sonra Kerkük İl Sağlık Müdürlüğü Kürtlerin elinden alınarak Arap birisi bu müdülüğün başına getirilmişti.

Daha sonra bu göreve Haşdi Şabi taraftarı olduğu iddia edilen bir Türkmen getirilmişti.

Hem KYB hem de PDK’nin pasif politik tutumları yüzünden Kerkük’te Kürtlere yönelik her türlü ırkçı ve dışlayıcı yöntem rahatlıkla uygulanabiliyor.

Federe Kürdistan Hükümeti bileşenlerinin bu uygulamalara karşı pratik somut adımlar atarak Kerkürk’te yaşayan Kürtleri yalnız bırakmamaları gerektiği ortadadır.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Erdal Çolak’ın Tarihin Başladığı Uygarlık Kürdistan ve Kürtler kitabı

Erdal Çolak’ın Tarihin Başladığı Uygarlık Kürdistan ve Kürtler kitabı okuyucuyla buluştu

Bu kitabın önemi geçmişin saklı ve esrarengiz derinliklerinde dolaşarak tarihe ve geleceğe özelliklede Kürt halkına …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!