MEHTAP DEMİR

MEHTAP DEMİR KİMDİR

Etnomüzikolog-Halk Müziği Yorumcusu ve Kemane İcracısı Doçent Dr. Mehtap Demir, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Etnomüzikoloji ve Folklor Anabilim Dalı kurucusu ve öğretim üyesidir.

Halk çalgısı ‘kemane’ konusunda alanda aktif icracı olan bir sanatçıdır.

Ardahan kökenli olan akademisyen sanatçı, İstanbul Üniversitesinde Kadın çalışmaları araştırma merkezinde ve Devlet Konservatuvarında yönetim kurulu üyesidir.

Doktora çalışmasını (2011) Kültürel Etkileşim ve Göç Konusunda Antropoloji alanında yaptı.

Sosyal Etkileşim ve Müzik konu başlığındaki yüksek lisans tezini Müzikoloji bölümünde tamamladı.

Müzik eğitiminin temelini ortaöğretim ve üniversiteyi okuduğu İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarında tamamladı.

Mehtap Demir, My SweetCanary isimli uzun metrajlı müzik belgeselinde Doğu Akdeniz müzik kültürü ve Rebetiko ekseninde Osmanlı Yahudisi şarkıcı Roza Eskenazi’nin yaşamını anlatarak şarkılarını ve gazellerini söyledi.

Yasmin Levy, Mor Karbasi, Giota Negka, Martha Fritzhila gibi isimlerle Uluslararası müzik fuarları WOMEX,SXSW, BABEL- MED sahnelerinde, açılış konserlerinde yer aldı.

Perfume of Asia Minor albümünde 1910-1936 yılları arasındaki taş plak kayıtlarından derlediği 19 halk şarkısını yorumladı.

Bu albüm Avrupa’da en iyi yerel müzik albümü seçildi.

Türkiye’nin çok kültürlü yapısını öne çıkardı ve Yedi Cihan Kadınları projesiyle Kürtçe, Türkçe, Arapça ve Balkan dillerindeki ortak müzik repertuvarını sahneye koydu.

Şahdeniz isimli Müzik diyaloğu projesi kapsamında konser verdi.

Music Of İstanbul ile 16. ve 19. yüzyıllar Osmanlı Sarayı ve İstanbul’da söylenen eserlerden oluşan bir seçkiyle şehrin müziği ve çeşitliliğini anlattı.

Müzik göç ve etkileşim: İsrail’de Müzik Etnografisi başlıklı kitabı yayınlandı.

Etnomüzikoloji alanında yer alan makaleleri, etnografi çalışmaları, bildiri ve konfreansları vardır.

İstanbul Üniversitesinde Kültür Kuramları, Müzik Antropolojisi, Toplumsal Cinsiyet ve Müzik Sosyal Bilimlere Giriş, Müzik ve Göç, Müzik ve Kimlik derslerini lisans ve lisansüstü seviyede okutmaktadır.

Yayımlanmış 5 solo özgün albüm çalışması bulunmaktadır.

· Türkülerin Senfonisi (2009)
· Anadolu Ezgileriyle Ninniler (2010)
· Aquaphonic Meditation with Kemane (2010)
· Söyle Mehtap (2011)
· Anadolu Kokusu (Le Parfum d’Asie Mineaure 2016)

Çok sayıda karma Cd-albüme eserleriyle katkı sunmuştur.

Bernamegeh Türkçe

Biyografilerinizi bernamegeh@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

AYRICA BAKIN

İspanyolca konuşulan ülkeler

İspanyolca resmi veya ana dili olarak konuşulan birçok ülke bulunmaktadır. İşte bazıları: 1. **İspanya**: İspanyolca’nın …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!