Meriç Dönük

Meriç Dönük Kimdir

Meriç Dönük, Mersin doğumlu arpist ve Arp Sanatı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meriç Dönük, lisans eğitimini Şirin Pancaroğlu ile Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde tamamladı.

2004 senesinde Makedonya’da düzenlenen “Uluslar arası Genç Yetenekler Yarışması”nda ikincilik ödülüne layık görüldü.

2004 senesinde Avrupa Kültür Vakfı tarafından verilen “Kültürel Teşvik Ödülü”ne ve 2007 yılında Slovenya’da düzenlenen “II. Uluslararası Arp Yarışması”nda iki ayrı kategori ikincilik ödüllerine layık görüldü.

2005 senesinde İrlanda’da düzenlenen IX. Dünya Arp Kongresi “Focus on Youth” kategorisine seçilerek, Türkiye’yi bu platformda temsil etti.

2008 senesinde Amsterdam’da düzenlenen X. Dünya Arp Kongresi/ Modern Müzik Kategorisi’ne seçilerek Türk besteci Mehmet Ali Uzunselvi’nin kendisi için yazmış olduğu eser “Çengir”in Dünya Prömiyeri’ni gerçekleştirdi.

Caernarfon Uluslararası Arp Festivali (İngiltere), II. Rio de Janeiro Uluslararası Arp Festivali (Brezilya), XI. Dünya Arp Kongresi (Kanada), Southgerman Harp Festival (Almanya), Hamaques Festival (İspanya), Edinburgh Uluslararası Arp Festivali (İskoçya),” Seduced by Harps” Uluslararası Arp Festivali (Belçika), Üsküp Yazı Festivali (Makedonya) gibi önemli festivallerin yanısıra Singapur ve Malezya’da konserler verdi.

Haziran 2011 senesinde Şirin Pancaroğlu ile birlikte Kalan Müzik etiketiyle yayınlanan “Elişi” albümünü çıkardı.

Anadolu’nu türkülerinin arpla icra edildiği bu albümün düzenlemelerinde önemli rol aldı.

Kayıtları Türkiye’de gerçekleştirilen, birbirinden farklı kategorilerdeki 8 albüm çalışmasında da arpist olarak yer aldı.

2007 senesinde kurulan Arp Sanatı Derneği’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı..

2007 -2013 tarihleri arasında dernek genel sekreteri olarak görev yürüttü.

2013 senesinden bu yana ise başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir.

Dernek bünyesinde gerçekleştirilen “Arp ile Her Telden!”, “Ceren’in Arp Eğitim Projesi” ve “Türk Arp Sanatı’nın Amerika’ya Yolculuğu” projelerinin planlama, koordinasyon ve yürütülmesinde roller aldı.

2013 senesinden itibaren uluslararası meslek örgütü Dünya Arp Kongresinin Türkiye muhabirliğini yaptı.

2014 senesinde “Common Purpose / Ortak İdealler Derneği”nin VII. Meridyen Programı’na katılarak “Yetkinin Ötesinde Liderlik” eğitimi aldı.

2015 senesinde “Ceren Necipoğlu Arp Sanatı Derneği & Harpsmasters (İsviçre)” burs sınavını kazanarak İsviçre’de çalışma hakkını elde etti.

2008 senesinden beri Istanbul Teknik Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuvarı, Pera Güzel Sanatlar Lisesi ve Özel Erenköy Işık Okulları başta olmak üzere çeşitli eğitim kurumlarında arp, piyano ve müzik teorisi dersleri verdi.

Dönük, çalışmalarını İstanbul’da yürütmektedir.

Bernamegeh Türkçe

Biyografilerinizi bernamegeh@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

AYRICA BAKIN

Cahiz Kimdir

Cahiz’in Hayatı Cahiz veya el-Cahız, 150-160 (767-777) yılları arasında Basra’da doğdu. Babasını küçük yaşlarda kaybeden …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!