Michael Jackson Kimdir

Michael Joseph Jackson (29 Ağustos 1958; Gary, Indiana – 25 Haziran 2009; Los Angeles, Kaliforniya), “Popun Kralı” olarak tanınan Afro-Amerikalı şarkıcı, müzisyen, besteci, söz yazarı ve dansçıdır.

29 Ağustos 1958 tarihinde, Amerika’nın Indiana eyaletinin, Gary şehrinde doğdu.

Dokuz çocuklu bir ailenin yedinci üyesi olarak dünyaya gelen sanatçının tam adı, Michael Joseph Jackson’dır.

Şarkıcının fabrika işçisi olan babası Joseph Jackson, müziğe tutku derecesinde bağlıydı ve boş zamanlarında gitar çalıyordu.

Eşi Katherine (Scruse) ile evlenip kalabalık bir aile hâline geldikten sonra, bu ilgisini çocuklarına da aşıladı.

60’lı yılların başlarında büyük erkek kardeşleri, Jackie, Tito ve Jermaine, babaları tarafından organize edilen “The Jacksons” adında bir grup kurarak kulüplerde şarkı söylemeye ve yarışmalara katılmaya başladılar.

Jackson’ın sahip olduğu ses ve dans yeteneği, kısa zamanda fark edildi. Henüz yaşı küçük olmasına rağmen, özellikle solo şarkılardaki performansı nedeniyle, 1963’te, diğer kardeşi Marlon’la birlikte gruba dâhil edildi.

Artık beş üyeden oluşan kardeşler, grubun adını “The Jackson 5” olarak değiştirdi.

1968’e kadar geçen süreçte, amatör çalışmalarına gece kulüplerinde ve barlarda devam eden grup, Harlem, New York’ta bulunan Apollo Tiyatrosu’nda düzenlenen bir yarışmada birinci gelerek dönemin en ünlü R&B plak şirketi Motown’ın kurucusu Berry Gordy’nin dikkatini çekti.

1968’de Motown’la imzaladıkları sözleşmeden sonra Kaliforniya’ya taşınan grubun yıldızı hızla parlamaya başladı.

Söz konusu şirketten Suzanne de Passe’ın menajerliğinde çıkan ilk dört tekli, “I Want You Back”, “ABC”, “The Love You Save”, “I’ll Be There” listelerde bir numaraya oturdu.

O-Jays grubu ve James Brown gibi soul müziğin önderlerinin izinden giden The Jackson 5, 70’lerin başında siyahi pop ve soul vokal gruplarının dünya çapında bir numaralı temsilcisi hâline gelmişti.

Michael Jackson ise bu yeni müzik tarzını kendi içerisinde, dansıyla birlikte harmanlayarak özgün bir tarza dönüştürecek, kendi kulvarında yalnız koşacaktı.

Grubun bu hızlı yükselişinden sonra, güçlü sesiyle, farklı dansıyla oldukça sivrilen ve öne çıkan Michael Jackson, 1971-1976 yılları arasında yine The Jackson 5’a bağlı olarak Motown’dan, “Got To Be There”, “Ben”, “Music and Me” ve “Forever Michael” adlı ilk solo albümlerini çıkardı.

Artık Jackson için bireysel kariyerin önü açılmıştı.

Walt Disney Pictures tarafından, 1971’de grubun çizgi filmi yapıldı ve yayına verildi.

Ününü tüm dünyaya duyuran Jackson kardeşler, uluslararası konserler serisine 1972’de İngiltere’den başladılar ve gittikleri her yerde kapalı gişe yaptılar.

Bu dünya turnelerinde Commodores ve Lionel Richie, The Jackson 5’ın alt grupları olarak sahneye çıkmıştı.

1973’ten itibaren grubun satış rakamlarının düşme eğilimi göstermesiyle birlikte, Motown kontrolü ele alarak bundan böyle şirket tarafından seçilecek şarkıların seslendirilmesi konusunda Jackson’lara baskı yapmaya başladı.

Sıkıntılı günler geçiren grup, 1976’da şirketten ayrılma kararı alarak Epic Records’la sözleşme imzaladı.

Şirketin sahibi Berry Gordy’nin kızıyla evli olan Jermaine Jackson, taraflar arasındaki bu ihtilaftan dolayı, gruptan ayrılarak Motown’da kaldı.

İsim hakkını kaybeden Jackson kardeşler ise Jermaine’in yerine en küçük kardeşleri Randy’yi gruba dâhil ederek The Jacksons olarak ismini değiştirdi.

Yenilenen grup için artık yeni bir dönem başlıyor; Michael ise zirveye doğru koşar adım ilerliyordu.

The Jacksons kısa zamanda toparlandı ve 1976 – 1984 yılları arasında, ağırlıklı kendi parçalarından oluşturdukları albümler ve teklilerle kariyerlerinde yükselmeye devam etti.

Yeni şirketlerinden altı yeni albüm çıkaran grubun, 1978’deki Destiny çalışması neredeyse patlama yaptı ve Jackson kardeşlerin en başarılı albümleri arasında yer aldı.

Bu albümün Michael için de ayrı bir önemi oldu. Çünkü kendi bestelediği şarkılar, dünya çapında büyük beğeni topladı ve grubun klasikleri arasına girmeyi başardı.

Böylece Michael’ın “beste yapabilme” gibi başka bir yeteneği daha ortaya çıkmış oldu.

Söz konusu albüm iki milyondan fazla satarak grubun ve özellikle de Michael’ın ününe ün kattı.

25 Haziran 2009 günü, yerel saat 14.26’da Michael Jackson’ın kalp durması sonucu Los Angeles’ta hayata veda ettiği açıklandı.

Akşam saatlerinde Los Angeles’taki evinde, yanında doktoru ve yardımcıları ile beraber olan Londra’da vereceği konserlerin provaları arasında inzivaya çekilmiş dinlenirken, sabah saatlerinde ani bir şekilde fenalaştı ve UCLA Tıp Merkezi’ne kaldırıldı.

Nefes darlığı yaşayan ve bilinci kapanan Jackson bir süre sonra komaya girdi, yapılan tüm müdahalelere karşı duran kalbi tekrar çalıştırılamadı ve hayata gözlerini yumdu.

Daha sonra yapılan otopsilerde ise Jackson’ın ölmeden önce gayet sağlıklı olduğu ve asıl ölüm nedeninin kullandığı kuvvetli anestezi ilacı olduğu açıklandı.

AYRICA BAKIN

Cengiz Çandar

Cengiz Çandar Kimdir, Hayatı ve Hakkında Bilinmeyenler

Cengiz Çandar, 1948 yılında Ankara’da dünyaya geldi. İlkokulu Ankara’da okudu. Ortaokulu Talas Amerikan Okulu’nda tamamladı. …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!