Richard Wright Kimdir

Richard Nathaniel Wright (4 Eylül 1908; Adams County, Mississippi – 28 Kasım 1960, Paris), Afrikalı-Amerikalı öykü, roman ve makale yazarı, şair.

Büyükbabaları azad edilmiş köleler olan Wright, Natchez, Mississippi yakınlarındaki Roxie’de bulunan Rucker plantasyonunda doğdu.

Ailesi daha sonra Memphis, Tennessee’ye taşındı. Önceleri ortakçılık yapan babası Nathaniel, Memphis’te iş bulamayınca aileyi terk etti.

Tüm aileye, öğretmen olan annesi Ella bakmaya başladı. 1914’te Ella Wright hastalanınca iki oğlu, Metodist bir yetimhane olan Settlement House’a gönderildi.

Aile daha sonra Ella’nın akrabalarının yanında yaşamak üzere Jackson, Mississippi’ye taşındı.

Richard Wright, Jackson’da büyüdü ve buradaki devlet okulunda okudu.

Aile daha sonra Wright’ın teyzesinin yanına, Elaine, Arkansas’a taşındı, ancak yazarın eniştesi Silas Hoskins’in beyazlar tarafından 1916’da öldürülmesi üzerine buradan ayrıldı.

Aile West Helena, Arkansas’a kaçarak birkaç hafta buradaki kiralık bir odada yaşadı. Ella 1917’de oğullarıyla birlikte birkaç aylığına Jackson’a döndü, ancak aile 1918’de yeniden West Helena’ya gitti. Annenin 1919’da felç geçirmesi ailenin parçalanmasıyla sonuçlandı.

Wright, dayısı Clark ve yengesi Jody ile birlikte yaşamak üzere Greenwood, Mississippi’ye taşındı.

Burası annesinin olduğu yere yakındı, ancak akrabalarının yazar üzerinde kurduğu baskı, Wright’ın duygusal olarak çökmesine sebep oldu.

Duygusal çöküntünün sonucunda Jackson’a dönmesine izin verilen Wright, 1920 ile 1925 yılları arasında burada anneannesiyle yaşadı.

Burada da büyükannesinin ve teyzesinin, tanrıya ulaşmak için sürekli dua etmesi yönündeki baskılarına maruz kaldı.

Adventizm mezhebine bağlı büyük annesinin, cumartesi günleri çalışmasına izin vermemesi üzerine Wright, evi terk etmeye kalkıştı.

Gençliğinde teyzesi ve büyükannesi ile yaşadığı bu çatışma, yazarın daha sonraki yaşamında, dünyevi sorunlara getirilen dinî çözümlere karşı uzlaşmaz ve saldırgan bir tavır takınmasına yol açtı.

Wright on beş yaşındayken, The Voodoo of Hell’s Half-Acre isimli ilk öyküsünü yazdı.

Öykü Southern Register isimli yerel bir zenci gazetesinde yayımlandı. 1923’te, sınıfının mezuniyet konuşmasını yapmak için seçildi.

Beyazlara boyun eğen bir zenci olarak görülmek istemediği için okul yöneticilerinin kendisine verdiği metni okumayı reddetti ve okulun zenci yöneticilerinin de araya girmesiyle, kendi yazdığı metni okumasına izin verildi.

ĶAynı yılın eylül ayında, Jackson’da yeni açılan Lanier High School’un matematik, İngilizce ve tarih derslerine katılmaya başladı. Ailesi için para kazanması gerektiğinden dersleri, birkaç hafta düzensiz takip ettikten sonra bıraktı.

1925’te yeniden Memphis’e taşınana kadar Mississippi’de yaşadıkları, Amerika’daki ırkçılık hakkındaki temel düşüncelerinin oluşmasını sağladı.

1957’de Afrika seyahati sırasında yakalandığı amipli dizanteri hastalığı, sonraki üç yıl boyunca çeşitli tedaviler uygulanmasına rağmen yazarın sağlığının gitgide bozulmasına sebep oldu.


1960’ta 52 yaşındayken Paris’te kalp krizi geçirerek öldü ve Père Lachaise Mezarlığı’na gömüldü.

Kızı Julia babasının öldürüldüğünü iddia etti.

AYRICA BAKIN

Ben Fero

Ben Fero Kimdir, Hayatı

Rapçi ve söz yazarı Ben Fero ya da gerçek ismiyle Ferhat Yılmaz 25 Şubat 1991 …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!