Alper Gezeravcı

Alper Gezeravcı Kimdir, Hayatı

Türk Hava Kuvvetleri’nde askerî pilot, uzaya çıkan ilk Türk astronot ve uzaya giden 610. insan Alper Gezeravcı, 2 Aralık 1979 tarihinde Mersin’in Silifke ilçesinde dünyaya geldi.

Gezeravcı Yörük kökenli bir ailenin çocuğudur.

Doğduktan sonra babasının mesleği nedeniyle Türkiye’nin değişik şehirlerinde yaşamıştır.

Gezeravcı, 2001 yılında İstanbul Hava Harp Okulu’nda Elektronik Mühendisliği dalında lisans öğrenimini tamamladıktan sonra Dayton, Ohio’daki Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde yüksek lisans yapmıştır.

Türk Hava Kuvvetleri’nde savaş pilotu olarak görev yapmış olan Gezeravcı, aralarında T-41, SF-260, T-37, T-38, F-5, KC-135 ve F-16’nın da bulunduğu birçok uçakla 15 sene boyunca uçuşlar yapmıştır.

Ayrıca Türk Hava Yolları’nda yedi sene kaptan pilot olarak çalışmıştır.

Gezeravcı, son olarak Standardizasyon Filosu Akademik Kanat Komutanı olarak Adana’daki 10’uncu Üs Komuta Birimi’nde sorumlu personel olarak görev almıştır.

2012 yılında İzmir Askeri Casusluk FETÖ Kumpas davasıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç edildi ve 2020 yılında aklanarak göreve geri dönmüştür.

Axiom Space şirketinin Axiom Mission 3 görevi dahilinde 19 Ocak 2024’te TSİ 00.49’da ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Kennedy Uzay Merkezi Kalkış Kompleksi 39’da gerçekleşen fırlatmayla Türkiye’nin ilk astronotu olmuştur.

AYRICA BAKIN

Şovenizmin tehlikeleri nelerdir?

Şovenizmin bir dizi tehlikesi vardır ve bunlar genellikle toplumlar arasındaki ilişkileri bozabilir, barışı tehdit edebilir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!