MÜCAHİT GÖKER

MÜCAHİT GÖKER KİMDİR

Mücahit Göker 1962 yılında Bingöle bağlı Genç ilçesinde dünyaya geldi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü bitirdi. Kayseri, Adıyaman, Bingöl ve Mersin’de toplamda 26 yıl öğretmenlik yaptı.

Mücahit Göker, Kayseri, Adıyaman, Bingöl-Genç ve Mersin‘de 20 yıl sınıf ve 5 yılda müzik öğretmenliği yaptıktan sonra 2009 yılında emekli oldu.

Gençlik yıllarından beri bağlama çalan ve müzikle uğraşan Göker, emekli olduktan sonra sekiz eserden beşi kendisine ait olan Dara Hênî adlı albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu.

Bu albümle, Dara Hênî ve çevresinde söylenegelmiş deyîr-kılamları, gecikmiş de olsa gün yüzüne çıkarma ve yarına aktarma çabası içine girmiştir.

Göker, Kürt coğrafyasında müzisyen olmayı şu cümlelerle dile getiriyor:

”Müzik hafızası açısından, geçmişten günümüze aktarılabilen ve derya diyebileceğimiz bir birikim var. Maalesef diğer sanat dalları için aynı şeyleri söyleyemiyoruz. Yaşanmışlıklar daha çok klamlar, hikâye ve masallarla dünden bugüne kalabildi. Benim için de müzik, yön gösterici oldu diyebilirim. Bir yandan müziğe olan ilgim, öte yandan küçüklüğümde saati gelince evde ailece başına toplandığımız Erivan Radyosu ritüeli etkilidir. Kurmanciyi bilmememe rağmen ezginin insanı sarmalaması, beraberinde sözleri merak etmeye yöneltiyor. Bu sayede kurmanciyi anlayabilir düzeye geldim. Anadilimde yaptığım şarkılarda da; çoğunlukla gördüğüm, yaşadığım veya etkilendiğim olaylardan, hikâyelerden yola çıkıyorum. Dolayısıyla, bazen yavaşlasa da yaşanan acılar, zorluklar hız kesmiyor. 30-40 yıl önce yapılan bir klam bugünü anlatıyor gibi.”

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Mardin Midyat Yeraltı Şehrinin Sırrı Nedir?

Midyat’ta mağarada başlayan kazı, devasa bir yer altı şehrine doğru ilerliyor. Mardin’in Midyat ilçesinde içinde …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!