MUSTAFA ÖZÇELİK

MUSTAFA ÖZÇELİK KİMDİR

Mustafa Özçelik 13 Mayıs 1965 günü Mardin’in Derik İlçesinde doğdu.

İlkokul 5. Sınıf ikinci sömestrine kadar Derik’te okudu. Daha sonra ailece İstanbul’a taşındılar. İlkokul 5. Sınıf ikinci sömestr’ini ve  ortaokul, lise ve üniversiteyi İstanbul’da okudu.

1988 yılında İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.

Ailece İstanbul’a taşınmalarına rağmen; ailenin mal, mülk ve akrabaları Derik’te olduğu için, Mustafa Özçelik ve ailesinin Derik’le ilişkileri hep devam etti.

Mustafa Özçelik yurtsever bir aile içinde büyüdü. 1979 yılından bugüne kadar,  fiilen yurtsever mücadele ve çalışmaların içinde yer aldı.

Mustafa Özçelik, Kürt Kültür ve Araştırma Vakfı (Kürt-Kav) ve Mezopotamya Vakfı’nın kurucularındandır.

Kuzey Kürdistan’daki bir çok siyasi parti, örgüt ve sivil toplum kuruluşu içinde siyasal, demokratik, mesleki ve sivil mücadele içinde yer aldı.

Bir çok dergi, gazete ve digital basın-yayın kuruluşunda çok sayıda yazıları var.

Siyasi çalışmalarından dolayı, İstanbul’da bir süre Bayrampaşa Cezaevi’nde yattı.

18 Ekim 2014 günü Diyarbakır’da bir grup arkadaşıyla birlikte PAK’ı (Kürdistan Özgürlük Partisi) kurdu. PAK resmi olarak faaliyet yürüten bir partidir.

Mustafa Özçelik PAK’ın kurucu Genel Başkanı’dır ve PAK’ın Birinci ve İkinci Olağan Kongrelerinde de PAK Genel Başkanlığı’na seçildi. Şu anda da PAK genel Başkanı görevini sürdürmektedir.

Mustafa Özçelik PAK Genel Başkanı oluncaya kadar, mühendislik ve siyasi faaliyetlerini birlikte yürütmüş; PAK Genel Başkanı olduktan sonra, sadece siyasi faaliyetlerini devam ettirmiştir.

PAK’ın kuruluşundan sonra, yaptığı kimi konuşma ve faaliyetler gerekçe gösterilerek hakkında  Van ve Diyarbakır Mahkemlerince davalar açıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi,  adında Kürdistan olduğu ve programında Kürtlerin  milli demokratik hak ve özgürlüklerinden bahs ettiğinden dolayı, Ocak 2019’da PAK hakkında kapatma davası açtı. PAK Mahkeme’de kendi isim ve programını değiştirmeyeceğini söyledi ve Kürtçe, Türkçe bir savunma yaptı. Anayasa Mahkemesi’nde PAK hakkında açılan kapatma davası devam ediyor.

Mustafa Özçelik evli ve iki kız çocuğu babasıdır. Kürtçe, Türkçe ve İngilizce biliyor.

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Aşık Zakir Tekgül

Aşık Zakir Tekgül Kimdir, Hayatı

Aşık Zakir Tekgül, 1960 yılında Erzurum’a bağlı Tortum ilçesinin Bağbaşı köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Erzurum’da …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!