Mustafa Ali Balbay Kimdir Hayatı

Gazeteci, siyasetçi, yazar Mustafa Ali Balbay 8 Ağustos 1960 tarihinde Burdur’da dünyaya geldi.

24. Dönem İzmir 2 . Bölge milletvekili, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyesi, Cumhuriyet Gazetesi Yayın Kurulu üyesi, Cumhuriyet Gazetesi eski Ankara Temsilcisi, Cumhuriyet Gazetesi’nin baş sayfasında Gündem adlı köşenin yazarıdır.

Ayrıca Balbay’ın gezi, inceleme, siyaset ve çocuk edebiyatı alanında 29 kitabı bulunmaktadır.
6 Mart 2009 tarihinde hükümeti düşürmeye teşebbüs suçlamasıyla tutuklandı.

5 Ağustos 2013 tarihinde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında 34 yıl 8 ay hapis cezasına mahkum edildi.

9 Aralık 2013 tarihinde tahliye edildi, 10 Aralık 2013 tarihinde milletvekili yemini ederek göreve başladı.
TBMM 24. ve 25. Dönem İzmir milletvekilidir.

Balbay, evli ve iki çocuk babasıdır.

Ergenekon davası:

Balbay, 1 Temmuz 2008 sabahı Ergenekon soruşturması kapsamında Ankara’daki evinde gözaltına alındı.
Balbay’ı evinde gözaltına alan polisler tarafından Balbay’ın evinde yapılan aramanın ardından bilgisayarına el konuldu ve kendisi sivil polislerin eşliğinde evden çıkarılarak gözaltına alındı.

Susma hakkını kullandığını belirten Balbay, 5 Temmuz 2008 tarihinde mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Balbay, mahkeme çıkışı yaptığı açıklamada kendisini “terör yaralısı” hissettiğini söyledi.

Mustafa Balbay, 5 Mart 2009 Perşembe günü sabahı, Ergenekon soruşturması kapsamında ikinci defa gözaltına alındı.

6 Mart 2009 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından hükümeti düşürmeye teşebbüs suçlamasıyla tutuklandı.
Balbay’ın hükümeti düşürme teşebbüsüyle suçlaması bilgisayarından elde edildiği ileri sürülen ve “darbe günlüğü” diye anılan notlara dayanır.

Balbay’a atfedilen bu günlüklere dayanarak Balbay’ın İlhan Selçuk ve diğer Cumhuriyet Gazetesi yazarları ve bazı komutanlar ile birlikte 2000 ve 2005 seneleri arasında askeri darbe planları yaptığı iddiası ortaya atılmıştır.

Günlüklerin bir bölümü 16 Mart 2009 günütempo24.com.tr internet haber sitesinde yayınlanmıştır.
24 Mart 2009 günü avukatı aracılığıyla bir açıklamada bulunan Balbay, kendisine ait olduğu ileri sürülen günlüklerle ilgili olarak, “Medyada tartışılan şekilde bir günlüğüm yoktur. Birbirinden farklı notlar montaj yapılarak birileri tarafından işlenmiş, yorumlar eklenmiş ve tahrif edilmiştir” dedi.

6 Mart 2009 tarihinden beri Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Balbay, Ergenekon davasında hükümeti ve meclisi ortadan kaldırmaya teşebbüs suçlamasıyla yargılanmaktaydı ve 28 Şubat 2011 tarihinden bu yana bir hücrede tutulmaktaydı.
Balbay, 9 Aralık 2013 tarihinde tahliye edildi.

Cumhuriyet gazetesi Ankara temsilciliği görevi, 12 Nisan 2010 tarihinde, tutukluluk hali ileri sürülerek Utku Çakırözer’e devredilen Balbay, kitap yazmayı ve köşe yazılarını cezaevi koşullarının elverdiği ölçüde devam ettirdi.

Balbay, 12 Haziran 2011 tarihinde gerçekleşen genel seçimde Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday oldu ve İzmir 2. Bölge milletvekili olarak seçilmiştir.
Milletvekili seçilmesinden sonra tahliye talebinde bulunan Balbay’ın talebi, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi.

“3. Yargı Paketi” olarak bilen “Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yoluyla İlişkin Dava Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun Tasarısı”nın TBMM’den geçip yasalaşmasından hemen sonra 5 Temmuz 2012 günü tahliyesini yeniden talep etti, bu talep de İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi.
9 Aralık 2013 tarihinde tahliye edildi.

Anayasa Mahkemesi, Mustafa Balbay’ın adil yargılanma ve uzun tutuklulukla ilgili başvurusunu değerlendirerek, haklarının ihlal edildiğine karar verdi.
Bu kararın ardından Mustafa Balbay’ın avukatı, hemen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne tahliyesi için başvurdu.

Talebi değerlendiren mahkeme Anayasa Mahkemesi’nin kararına uyarak tahliyesine karar verdi ve 9 Aralık 2013 tarihinde Mustafa Balbay tahliye edildi.

AYRICA BAKIN

Amber Dawn Frank Kimdir Hayatı

Amerikalı oyuncu Amber Dawn Frank,  2 Aralık 1998 tarihinde Tampa Florida’da dünyaya  geldi. Şu anda Santa …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!