Norveç Erkek İsimleri

Norveç Erkek İsimleri ve Anlamları

Norveç ya da resmî adıyla Norveç Krallığı, Kuzey Avrupa’da bulunan İskandinav Yarımadası’nın batısında bir ülkedir. Finlandiya, İsveç ve Rusya ile komşu olan ülkenin batıda Atlas Okyanusu’nun bir kolu olan Norveç Denizi’ne kıyısı vardır. Kıyıları binlerce fiyordla çizilmektedir.

Anayasal monarşi ile yönetilen ülkenin başkenti Oslo’dur. 385,207 km² alana yayılan Norveç’in, Finlandiya ile 729, İsveç ile 1.619, Rusya ile 167 kilometre sınırı vardır ve 21.925 kilometrelik çok uzun bir sahil şeridi vardır.

Norveç Avrupa ortalamasının üstünde yaşam standardına ve ekonomik gelişmişliğe sahip olduğu için Avrupa Birliği’ne girmek istememektedir. Zira, ülke kıyılarındaki petrol rezervlerinin zenginliği, dünya ve Avrupa balıkçılık sektörünü elinde bulundurması ile tanınmaktadır.

Avrupa Birliği’ne olumsuz yaklaşmalarının bir nedeni de balıkçılık sektörünü olumsuz etkileyeceği yönündeki çekinceleridir. Öte yandan; Norveç, İsviçre, İzlanda ve Lihtenştayn ile birlikte EFTA (Avrupa Serbest Dolaşım Örgütü) üyesidir ve bu örgütü terk edip AB’ye geçmeyi istememektedir.

Avrupa Birliği’nin ısrarları işe yaramamaktadır. Zira ülkede iki kere referandum yapılmış ikisinde de Avrupa Birliği’ne ret çıkmıştır. Bugünlerde yapılan anketlerde AB’yi isteyenlerin oranı %50 civarındadır.

Norveç ayrıca bir NATO ülkesidir. Kuzey kutbunda Rusya ile ABD arasında dengeleyici role sahiptir. Norveç’in en önemli sorunu azalan ve yaşlanan nüfus sorunudur. Ülkede yaşayan insanların sayısı beş milyon civarındadır ve iş gücü eksikliği çekmektedir. Öte yandan Avrupa’nın en pahalı ülkesidir.

Norveçce Erkek İsimleri ve Anlamları

Popüler ve en çok kullanılan Norveç erkek isimleri arasında Casper, Christen, Edvard, Fredrik ilk sıralarda yer alır.

Axel: “Absalom” kelimesinden türetilen Axel olarak yazılı. Bu isim “babanın huzuru” anlamına gelir.

Ansgar: Kökeni Almanya olan çok nadir bir isim. “Tanrı’nın mızrağı” anlamına gelir ve güç ile ilişkilendirilir.

Asmund: “Tanrı’nın koruması” anlamına gelen Osmond’un Norveççe bir çeşidi.

Bard: Bu kelimenin kökeni Eski İskandinavcadır ve “barışa karşı savaş” anlamına gelir.

Bard: Eski İskandinav kökenli Birger, “yardımcı olan” anlamına gelir. İskandinavya’da popüler bir isimdir.

Birger: “Zırhlı bir savaşçı” anlamına gelen Eski bir İskandinav kelimesi. Bu isim erkekliğin ve gücün sembolüdür.

Casper: Bu isim, “hazinenin kralı” anlamına gelen Jasper’ın Hollandaca bir çeşididir. Aynı zamanda İsa doğduğunda ona hediyeler getiren bir kralın adıydı.

Christen: Hıristiyan bir adam anlamına gelir.

Dagfinn: Eski İskandinav kökenli bir kelimedir ve Finlandiya’dan bir adam anlamına gelir. Dag veya Daggie olarak da kullanılır.

Edvard: Edvard, zengin muhafız anlamına gelir. Yüzyıllar boyunca isim listesinin başında yer aldı ve dünya çapında birçok seçkin kral tarafından kabul edildi.

Edwin: zengin anlamına gelir.

Egil: Genellikle Egill olarak yazılır. “Korku” kadar “saygı” anlamına gelen Eski bir İskandinav kelimesi.

Eirik: Bu “sonsuza dek kral” anlamına gelir. “Eric” isminin Norveççe versiyonudur.

Enok: Bu isim “Enoch” kelimesinden gelmektedir. Enoch, İbranice bir kökene sahiptir ve İncil’de de yer almaktadır. Çok sadık ve kendini adamış birini ifade eder. İncil’e göre, Enoch, Mesih tarafından alınan ve Tanrı ile birlikte uzaklaşan adamdı.

Espen: Ayıların tanrısı anlamına gelen Osborn kelimesinden türemiştir.

Folke: Bu kelime “halk” ile ilgilidir ve “halktan” anlamına gelir.

Frans: “Francis” kelimesinin İskandinav, Hollandaca ve Fince bir çeşididir. Fransız bir adama atıfta bulunur.

Fredrik: Bu kelime Frederick’ten türetilmiştir. Anlamı “sakin bir hükümdar” dır.

Georg: Bu ismin kökeni Yunan dilinden gelmektedir. Birçok yazım çeşidi vardır ve “Georg”, “George” kelimesinin Norveççe versiyonudur. Bu isim, halk arasında ve kraliyet ailesi arasında çok popüler olmuştur. Bu kelimenin anlamı “çiftçi adam”dır.

Gjurd: Bu isim Norveççedir ve Almanca “Godfred” kelimesinden türetilmiştir. Godfred’in kendisi, iyi ve barış anlamına gelen “godfrida” adlı bir kelimeden türetilmiştir.

Godtfred: “guda” ve “frid” in adının iki bileşeni olduğu Alman norsca godfrida’dan türetilmiştir. Guda Tanrı, frid ise barış demektir.

Goran: Popüler “George” adından türetilmiştir ve “çiftçi adam” anlamına gelir.

Gudbrand: Kökleri Eski İskandinav diline dayanır ve “ilahi olanın kılıcı” anlamına gelir.

Gune: Bu isim bir orduyu ifade eder. Adı Anglo-Sakson adı Gunther’den geliyor. Savaş ordusu güç ve cesareti ifade etmektedir.

Hakon: Bu, kökeni Eski İskandinav’dan gelen çok belirgin bir isimdir. Norveç’te en popüler isimlerden biridir. Daha önce kraliyet ailelerinde çok popülerdi. Bu isim “en yüksek oğul” anlamına gelir.

Halvard: Bu, anlamı “kayayı savunmak” olan Eski İskandinavca bir kelimedir. Bu isim, bir kişinin kudretini ve gücünü ifade eder.

Halvor: “Kayayı savunmak” anlamına gelen Halvard adının bir çeşididir. Cesaret ve güç niteliklerini temsil eder.

Herleif: “Herleifr” olarak da telaffuz edilir. Eski İskandinav dilinden gelen bu kelime, “savaşçının soyundan gelen” anlamına gelir.

Holger: Bu sevimli isim “mızrak adası” anlamına gelir. Hol veya Holgy olarak adlandırılacak şekilde kısaltılabilir.

Ingolf: Bu isim, bir kişinin akıllılığını ve zekasını gösterir.

Jorgen: Bu isim sevgiyle Jorg olarak adlandırılabilir. Dünyanın her yerinde birçok yazım varyasyonu var. Temelde popüler “George” adının Norveççe ve Danimarkaca bir çeşididir.

Kennet: “caonh” kelimesinden gelen Kenneth’in Danimarkalı bir çeşididir. Bu kelime yakışıklı anlamına gelmektedir.

Kjell: Bu isim “büyük bir kap” anlamına gelir. Temelde Ketti kelimesinin bir çeşididir. “Şel” olarak okunur.

Laurits: Bu kelime Latince kökenli olan “Laurentius” kelimesinden türemiştir. Laurentum, İtalya’da antik bir şehirdi ve bu isim de ondan ilham alınarak yerleşti.

Mats: Bu isim, kökeni İbranice olan “Matthew” isminin İsveççe karşılığıdır. Kelime anlamı “Tanrı’nın hediyesi”dir. Bunun dışında Matta, İsa Mesih’in on iki havarisinden birinin adıydı. Matta’nın İncili’nin yazarı olduğuna inanılıyordu.

Mikkel: Michael adının bir İskandinav şeklidir. Mikail, “Hangi insan Tanrı gibidir” anlamına gelen İbranice bir kelimedir. Hiç şüphesiz çok ünlü ve popüler bir isimdir ve Mike veya Micky olarak adlandırılabilir.

Niklas: Çok sevilen bir isim olan Nicholas isminin Fince ve İsveççe şeklidir. Nicholas, halkın zaferi anlamına gelen Yunanca bir kelimedir.

Nils: Bu isim Nicholas’ın kısa bir şeklidir ve esas olarak İsveç ve Norveç’te kullanılır. Anlamı “halkın zaferi”dir.

Osvald: Oswald olarak da yazılır. Eski İngilizcede Oswald, “Tanrı’nın kuralı”ndan söz ederdi.

Peder: Bu isim, popüler “Peter” adından türetilmiştir. Peter, kaya anlamına gelen Yunanca bir kelimedir. Tarihte aynı isimle birkaç aziz olmuştur. Birçok kişi bunu soyadı olarak da kullanır.

Pontus: Bu çok şık bir isim ve “Pontius”un Norveççe bir çeşididir. Pontius, Yunanca bir öncülü olan “Pontos” olan Latince bir kelimedir. Bu isim, bir kişinin zihninin genişliğini ve derinliğini gösterir.

Rasmus: Bu isim aslen “Erasmus” olarak adlandırılan bir kelimedir. Norveç varyantına Rasmus denir ve sevgili birine atıfta bulunmak için kullanılır.

Ruben: Reuben isminin İsveççe, Danca ve Norveççe bir çeşididir. Ruben ismi İbranice bir kelimedir ve “raa” “görmek” ve “ben” “oğlum” anlamına gelir.

Stefan: Bu, Yunanca kökenli bir kelime olan Stephen’ın bir çeşididir. 90’lı yıllarda çok popüler bir isim olmuştur. Gerçek anlamı, tacı olan bir adamdır. Ünlü Aziz Stephen adaşıydı ve ilk Hıristiyan şehidi olarak biliniyordu.

Tore: Bu Thor’un savaşçısına verilen bir isim. Erkek bebek için çok moda bir isim.

Torvald: Tor veya Thor olarak adlandırılabilir. Thor’un kuralına atıfta bulunur.

Valter: Bu isim ünlü “Walter” adından türetilmiştir. Walter, “yönetmek” anlamına gelen Almanca “Waldhar” kelimesinden gelmektedir.

Vidar: “Ormandaki savaşçı” anlamına gelen çok nadir bir isimdir.

Willamar:Bu isim Willy veya Will olarak kısaltılabilir. Anlamı “güçlü irade ile bilinir”dir.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Antik Roma'da fahişelik

Antik Roma’da fuhuşa ve fahişelere nasıl bakılıyordu?

Antik Roma’da fuhuş yasaldı ve ruhsatlıydı. Herhangi bir sosyal statüdeki erkekler, öz denetimlerini ve seksin …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!