Özgür Özel

Özgür Özel Kimdir, Hayatı

Özgür Özel, 1974 yılında Manisa’da doğdu. İzmir Bornova Anadolu Lisesi Almanca Bölümü ve Manisa Lisesi’nde orta ve lise öğretimini, Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladı.

1999 yılında serbest eczacılığa başlayan Özel, Manisa Eczacı Odası’nda, 2001-2007 yılları arasında bir dönem Genel Sekreterlik ve iki dönem Oda Başkanlığı görevlerinde bulundu. Aynı yıllarda Manisa Akademik Odalar Birliği Dönem Sözcülüğü ve Başkanlığı görevlerini yürüttü.

Bu dönemde Manisa Cumhuriyet Mitingi’nin düzenleyiciliği ve sözcülüğünü yaptı. Eczacı Özgür Özel, Oda Başkanlığı döneminde hayata geçirdiği sosyal ve çevre projeleri ile çeşitli ödüller aldı.

Uluslararası Eczacılık Federasyonu, Avrupa Birliği Eczacılık Grubu, Avrupa Eczacılık Forumu gibi uluslararası örgütlere üyeliği ve Türkiye delegeliği bulunan Özel, 163 tane kongre ve konferansta yazılı ve sözlü bildiri, sunum ve panel yöneticiliği yapmıştır.

29 Mart 2009 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Belediye Başkan adayı olan Özgür Özel, 33. Olağan Kurultay’da ve 15. Olağanüstü Kurultay’da Cumhuriyet Halk Partisi Manisa İli Delegesi olarak görev yaptı.

2007 yılı ve 2009 yılı Aralık aylarında yapılan seçimlerde Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyetine seçildi. Türk Eczacıları Birliği’nde bir dönem Saymanlık, iki dönem Genel Sekreterlik görevlerini yürüttü.

10.03.2011 tarihinde Milletvekili Adayı olmak üzere görevinden istifa etti. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Manisa milletvekili olarak seçildi.

Kasım 2016’da CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de AK Parti’nin Ceza Muhakemeleri Kanunu önergesini eleştirerek, önergenin içeriğindeki cinsel istismar suçlarını hafifleten maddelere karşı çıktığını ve Meclis’te açık oylama talep ettiklerini belirtti.

Özgür Özel, TBMM Kanun Kararlar Müdürlüğünde çalışan bir personelin, CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na hakaretler içeren çok sayıda sosyal medya paylaşımını genel kurul gündemine getirdi.

Bu personelin, Twitter hesabından atılan hakaret içeren tweetler nedeniyle genel kurul çalışmaları durma
noktasına geldi. Özgür Özel, bu olayı dikkat çekici bir şekilde ifade etmek amacıyla personelin odasına giderek masaüstü bilgisayarının kasasını söktü ve bu kasayı genel kurul salonuna getirdi.

Mart 2017’de Özgür Özel, Fox TV’de katıldığı canlı yayında, Cumhurbaşkanının Meclis’i feshetme yetkisini kanıtlamak için Meclis’te oylanan kitapçığı sundu.

Özel, bu kitapçıkla cumhurbaşkanının Meclis’i feshetme yetkisinin kanıtlandığını belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Başkanın meclisi fesih yetkisi olduğunu kanıtlayın istifa ederim” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan’ın bu çağrısına yanıt veren Özgür Özel, canlı yayında kitapçıkla konuyu ele aldı. Özel, kitapçıktan 11. maddeyi okuyarak, Cumhurbaşkanının seçimleri yenileme yetkisini açıkladı.

Özel, Cumhurbaşkanının gerekçe göstermeksizin seçimleri yenileyebileceğini vurguladı. Özel ayrıca Cumhurbaşkanının bu yetkisini kullanmasının bir kelime oyunu olduğunu belirtti ve kitapçığın içeriğini göstererek iddialarını destekledi.

2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Özgür Özel, cumhurbaşkanlığı adaylığı spekülasyonları yapılan Abdullah Gül ile ilgili açıklama yaptı. Özel, Abdullah Gül’ün CHP’nin gündeminde olmadığını belirtti ve spekülasyonların morale zarar vermekten başka bir amaca hizmet etmediğini ifade etti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 2018 yılında Meclis’teki bütçe görüşmelerinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı eleştirdi. Yaşanan tartışmalar sonucunda Akar, Özel’e dava açtı. Mahkeme, Akar’ın eleştirilere katlanma yükümlülüğü olduğunu ve Özel’in suç işlemediğini belirterek davayı Özel’in lehine
sonuçlandırdı.

24., 25., 26., 27.,28. dönemlerde Manisa Milletvekili olarak seçildi. Sağlık, Aile, Çalışma Ve Sosyal İşler Komisyonu, SOMA Maden Kazasını Araştırma Komisyonu, CHP Ceza Evlerini İzleme Ve İnceleme Komisyonu ve CHP Üniversitelerin Ve Öğrencilerin Sorunlarını Araştırma Komisyonu’nda görev aldı.

18.CHP Olağanüstü Kurultayı’nda parti meclisi üyesi seçildi. Grup Başkanvekilliği görevini üstlenene kadar bu görevini sürdürdü.

25. 26. ve 27.dönemde CHP Grup Başkanvekili, 28.dönemde Grup Başkanı olarak görev yaptı.

38. CHP Olağan Kurultayı’nda Genel Başkan seçildi.

Anne ve babası emekli öğretmen olan Özgür Özel, Eczacı Didem Özel ile evlidir ve İpek adında bir kızları vardır.

AYRICA BAKIN

Sonequa Martin-Green Kimdir, Hayatı

Amerikalı kadın oyuncu ve yapımcı Sonequa Martin-Green, 21 Mart 1985 tarihinde Russellville’de dünyaya geldi. Daha …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!