Parmigianino Kimdir?

Parmigianino (1503-1540), gerçek adı Girolamo Francesco Maria Mazzola olan İtalyan Maniyerist bir ressamdı.

Yüksek Rönesans döneminde İtalya’da ortaya çıkan Maniyerist hareketin önde gelen sanatçılarından biri olarak kabul edilir.

Parmigianino, İtalya’nın Parma kentinde doğdu ve sanat eğitimine Yüksek Rönesans’ın önde gelen sanatçılarından Correggio’nun atölyesinde başladı.

Yetenekli bir sanatçı olarak hızla ün kazandı ve 20’li yaşlarının ortalarında çoktan önemli bir takipçi kitlesi edinmişti.

Parmigianino, uzun figürler, ince jestler ve akıcı, neredeyse ruhani bir kalite ile karakterize edilen zarif ve rafine tarzıyla tanınır.

Özellikle portre çizme konusunda yetenekliydi ve bu türdeki en ünlü eserlerinden bazıları “Dışbükey Aynada Otoportre” ve “Genç Bir Adamın Portresi”dir.

Diğer önemli eserleri arasında “Uzun Boyunlu Madonna” ve “Aziz Catherine’in Mistik Evliliği” sayılabilir.

Parmigianino’nun çalışmaları oldukça etkiliydi ve tarzı, Maniyerist hareketin diğer birçok sanatçısı tarafından benimsendi. Etkisi, El Greco ve Rubens gibi daha sonraki sanatçıların eserlerinde görülebilir.

Parmigianino’nun kariyeri, 36 yaşında erken ölümüyle yarıda kaldı, ancak çalışmaları bugün büyük saygı görmeye devam ediyor.

Resimleri, Floransa’daki Uffizi Galerisi, Londra’daki Ulusal Galeri ve New York City’deki Metropolitan Sanat Müzesi dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki büyük müzelerde bulunabilir.

AYRICA BAKIN

Arleta Kimdir

Arleta (gerçek adı: Ariadne Nicoleta Tsapra), 3 Mayıs 1945’te Atina’da doğdu ve 8 Ağustos 2017’de …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!