Francesco Primaticcio

Francesco Primaticcio Kimdir

Francesco Primaticcio (1504, Bologna, İtalya – 23 Aralık 1570, Paris, Fransa’da öldü), Fransız Rönesansının gelişiminde önemli bir figür olan İtalyan Maniyerist ressam, mimar ve heykeltıraştı.

Fontainebleau Sanat ve Mimarlık Okulu’nun kurulmasına yardım ettiği Château de Fontainebleau’daki çalışmaları ile tanınır.

Primaticcio, kariyerine İtalya’da ressam Francesco Francia ve daha sonra Raphael altında eğitim alarak başladı.

1532’de Kral I. Francis tarafından Château de Fontainebleau’da çalışması için Fransa’ya davet edildi.

Sonraki 30 yılını, Fontainebleau Sanat ve Mimarlık Okulu’nun kurulmasına yardım ettiği şatoda çalışarak geçirdi.

Primaticcio’nun Fontainebleau’daki çalışmaları arasında sarayın galerilerinin dekorasyonu, bahçelerinin tasarımı ve heykellerin ve diğer dekoratif unsurların yaratılması yer alıyordu.

Fransız Rönesans mimarisinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilen ünlü Ulysses Galerisi de dahil olmak üzere birçok binanın tasarımından sorumluydu.

Primaticcio, Fontainebleau’daki çalışmalarına ek olarak, Paris’teki Saint-Eustache Kilisesi’nin dekorasyonu ve Kral II. Henry’nin metresi Diane de Poitiers için Anet şatosunun tasarımı da dahil olmak üzere Fransa’daki diğer önemli komisyonlarda da çalıştı.

Primaticcio, Fransız Rönesansının gelişiminde oldukça etkili bir figürdü ve çalışmalarının Fransa’nın sanatı ve mimarisi üzerinde derin bir etkisi oldu.

1570 yılında Paris’te öldü ve çalışmaları bugüne kadar incelenmeye ve beğenilmeye devam ediyor.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

İrfan Saraloğlu Kimdir

Eski futbolcu ve şu an Galatasaray yardımcı antrenörü İrfan Saraloğlu, 16 Eylül 1962 tarihinde Ardeşen’de …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!