(Gaspard Poussin)

Gaspard Dughet Kimdir – (Gaspard Poussin)

Gaspard Poussin olarak da bilinen Gaspard Dughet (15 Haziran 1615 – 25 Mayıs 1675), Roma’da doğdu – 27 Mayıs 1675’te öldü), pastoral sahneleriyle tanınan bir Fransız manzara ressamıydı.

İtalyan adı Gaspard Poussin ile tanınan Roma’da doğdu ve kariyerinin çoğunu çalışarak geçirdi.

İtalya’ya yerleşen bir Fransız ailede doğdu.

1630’da ünlü sanatçı Nicolas Poussin, Gaspard’ın kız kardeşi Anna Duguet ile evlendi ve 1631-1635 yılları arasında geleceğin sanatçısının ailesiyle birlikte Roma’da yaşadı.

Genç adamın sanatsal yeteneklerini, doğaya olan tutkusunu gören Poussin, Gaspard’ı resim yapmaya teşvik etti ve ona ilk resim derslerini verdi.

Duguet ilk başta “Gaspard-Poussin” lakabını aldığı öğretmeni başarıyla taklit etti, ancak “kıdemli Poussin” in aksine, küçük, oda manzaraları çizdi.

Dramatik ışık ve gölge efektleri ve idealize edilmiş Arcadian kompozisyonları ile karakterize edilen manzaraları ile tanınır.

Kariyerine, İtalyan ustaların klasik manzaralarından büyük ölçüde etkilendiği Roma’da bir sanatçı olarak başladı.

Kendini kısa sürede başarılı bir sanatçı olarak kabul ettirdi ve kısa süre sonra, Papalık mahkemesi üyeleri de dahil olmak üzere şehrin zengin patronları tarafından rağbet gördü.

Dughet’in manzaraları, genellikle klasik kalıntılar, çobanlar ve sürüleri ve diğer pastoral görüntüleri içeren pastoral ve idealize edilmiş kompozisyonlarıyla dikkat çekiyor.

Ayrıca, genellikle dramatik ışık ve gölge kontrastları içeren resimleriyle, manzaranın değişen ruh hallerini yakalama yeteneğiyle de tanınıyordu.

Dughet ayrıca, 17. yüzyılda birçok Fransız aristokrat Roma’da olduğu için Fransız patronlar tarafından çok aranan bir ressam oldu ve Fransız seçkinleri için manzara ressamı olarak başarılı bir kariyer kurmayı başardı.

Ayrıca, şehrin önde gelen sanatçıları derneği olan Roma’daki Aziz Luka Akademisi’nin de bir üyesiydi.

Bugün resimleri, Paris’teki Louvre ve Londra’daki Ulusal Galeri dahil olmak üzere dünyanın birçok büyük müzesinde bulunabilir.

Dughet’in yalnızca iki öğrencisi vardı: Crescencio Onofri ve Jacques de Roster.

İkincisinin hiçbir çalışması bilinmemektedir; Onofrey’e gelince, öğretmenin tarzında o kadar ustalaştı ki, eserlerinin çoğu Dughet’e atfedildi.

8. yüzyılda Dughet’in çalışmaları özellikle İngiliz koleksiyonerler arasında popüler oldu öyle ki, adı neredeyse tüm klasik manzaralara eklendi ve tarzı İngiliz peyzaj resmi ve bahçe tasarımı üzerinde etkili oldu.

Bir zamanlar Colonna’nın mülkü olan İbrahim’in Kurban Edilmesi, şimdi diğer çalışmalarıyla birlikte Londra’daki Ulusal Galeri’de Thomas Gainsborough ve John Constable, Dughet’ten ilham aldılar ve onu model olarak önerdiler.

Dughet 1675’te Roma’da öldü ve çalışmaları, ölümünden sonraki yüzyıllarda diğer sanatçılar tarafından büyük beğeni topladı ve taklit edildi.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Aşık Zakir Tekgül

Aşık Zakir Tekgül Kimdir, Hayatı

Aşık Zakir Tekgül, 1960 yılında Erzurum’a bağlı Tortum ilçesinin Bağbaşı köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Erzurum’da …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!