ROJHİLAT AZAD

ROJHİLAT AZAD KİMDİR

Rojhilat Azad, 6 Ocak 1986 yılında Kars’a bağlı Digor’un Tirmaşîn Köyünde dünyaya gelmiştir. İlk öğretimi köyünde bitirdikten sonra, 2000’li yılların başında lise okumak için İstanbul’daki Üsküdar Cumhuriyet Lisesi’ne girmiş ve 2004 yılında buradan mezun olmuştur. Daha sonra Edirne’deki Trakya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne girmiş, on yıl ara verdikten sonra 2017 yılında buradan mezun olmuştur.

2012’de yılında ‘Agirê Adarê’ adlı eseriyle ilk single kaydını yapan Rojhilat Azad, 2017 yılında ‘Rêwî’ adı ile ilk müzik albümünü çıkartır ve sonrasında üç tane daha dijital albüm yaparak, toplamda dört albümle Kürtçe müziğe katkı sunmuştur. Çıkardığı albümlerin yanı sıra Kürt müziğinde yer etmiş bir çok tarzdan bir çok sanatçı da Rojhilat Azad’tan onlarca eser yorumlamıştır.

Rojhilat Azad, Kürtçe müziğin, söz anlamında yeteri derecede başarılı olmadığını, bunun temel sebebinin de Kürtçe değil Kürt müzisyenlerinin Kürtçe ile zayıf bağlarından kaynaklı olduğunu belirtmektedir. Kürtçe’nin güzel bir beden olduğu bu sebepten müziğin de onu süsleyen güzel bir elbise olması gerektiğini savunan Rojhilat Azad, iyi müziğin temelinde ezgiden ziyade dilin kullanımının esas alınması gerektiğini savunmaktadır.

Güncel edebiyat takip edilmeden, günlük yaşamda Kürtçe kullanılmadan, Kürtçe hayatın her alanına yayılmadan Kürtçe sözlü müzik ya da Kürt müziği ile dil arasında her zaman bir kopukluk olacağını belirten Rojhilat Azad, bu sebepten toplumun yeterince anlaşılmayacağını ve topluma gerçek anlamda ulaşma konusunda her zaman sıkıntı yaşanacağı görüşünü savunmaktadır.

BERNAMEGEH

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

SİNEMXAN BEDİRXAN

SİNEMXAN BEDİRXAN KİMDİR

Celadet Elî Bedirxan’ın kızı, Dr. Kamiran Elî Bedirxan’ın yeğeni olan Sinemxan, 13 yaşında babasını kaybetti. …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!