hüda par

Taliban hükumeti sözcüsü Zabihullah Mücahid, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ile görüştü

Alimler ve Medreseler Birliği (İttihadul Ulema) tarafından gerçekleştirilen, “7’nci Alimler Buluşması” için Diyarbakır’da gelen Zabihulah Mücahid, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ile görüştü.

Afganistan’daki Taliban hükumeti sözcüsü Zabihullah Mücahid, Diyarbakır’da HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nu ziyaretinde iş adamlarına ülkelerine yatırım yapmaya çağırdı.

HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanlığında gerçekleşen görüşmede Yapıcıoğlu, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Mücahid, “Türkiyeli iş adamlarının Afganistan’da oluşan fırsattan istifade etmelerini istiyoruz. Ülkemizde 40 yıl boyunca var olmayan emniyet ve güven şu an oluşmuş durumda.” dedi.

Mücahid, “Türkiye’deki ekonomik tecrübelerden istifade edebiliriz. Şehirlerimizi tekrardan imar edebiliriz. Aynı şekilde elektriğimizi üretebiliriz.” şeklinde konuştu.

Rudaw’ın bildirdiği haberde, Alimler ve Medreseler Birliği (İttihadul Ulema) tarafından gerçekleştirilen, “7’nci Alimler Buluşması” için Diyarbakır’da gelen Zabihulah Mücahid, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ile bir araya geldi.

Yapıcıoğlu, Ziyarette Mücahid’den Afganistan’daki son gelişmeler hakkında bilgi aldıklarını ifade ederek, önceki gün düzenlenen “Alimler Buluşması”nda yaptığı konuşmasında, Afganistan’daki durum hakkında görüşlerini dile getirdiğini hatırlattı.

Hepimizin boynunun borcudur

Yapıcıoğlu, Afganistan’ın Sovyet Rusya ve ABD işgalleri nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadığına işaret ederek “Çok uzun süren bu savaştan dolayı ve Afganistan’ın altyapısı tahrip oldu, insan kaynakları çok ciddi bir zarar gördü, ekonomik kaynakları halen ambargolar dolayısıyla tam olarak kullanılamıyor. Bu vesileyle bir kez daha bütün İslam ülkelerine çağrıda bulunuyoruz. Siyasi, kültürel her türlü ilişkiyi oradaki kardeşlerimizle kurmak ve onların elinden tutmak hepimizin boynunun borcudur” dedi.

İslam ülkelerinin yanı sıra sivil toplum örgütleri, iş insanları başta olmak üzere herkese düşen görevlerin olduğunu söyleyen Yapıcıoğlu, “Afganistan’ı yeniden ayağa kaldırmak, huzur ve sükunetin devamı, refahın oraya yeniden avdet etmesi için herkes üzerine düşen vazifeyi yerine getirirse inşallah bu kardeşlerimiz yaşadıkları bunca zorluktan sonra daha rahat bir vaziyeti yaşayacaklardır” diye konuştu.

“Ülkemizin yardım ve ekonomik projelere ihtiyaçları var”

Kendilerini ağırlayan Yapıcıoğlu ve parti yetkililerine teşekkür eden Mücahid ise burada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Afganistan’ın yaşadığı sıkıntılara ve ülkesi için gerekenleri anlatan Mücahid, “Türkiye halkı ve devletinden ve burada bulunan dostlardan isteğimiz; Afgan halkı son birkaç yıldır ciddi sıkıntılarla karşılaştılar. Ülkemizde savaş yeni bitmiş sayılır. Bu nedenle ülkemizin yardım ve ekonomik projelere ihtiyaçları var” İfadelerini kullandı.

Afganistan’da yatırım yapabilirler

İş adamlarına yatırım çağrısında bulunan Mücahid, “Türkiyeli iş adamlarının Afganistan’da oluşan fırsattan istifade etmelerini istiyoruz. Ülkemizde 40 yıl boyunca var olmayan emniyet ve güven şu an oluşmuş durumda. Bu da yatırımlar için çok güzel ve müsait ortamdır. Türkiye hükümeti, halkı, iş adamları, alimleri ve bizimle aynı düşüncede olanlar bize destek ve yardım edebilirler, Afganistan’da yatırım yapabilirler. Yapacakları yatırımlar sayesinde hem kendileri bundan istifade edecek hem de halkımıza büyük faydaları olacaktır” diye konuştu.

Şehirlerimizi tekrardan imar edebiliriz

Mücahid, şöyle devam etti:

“Türkiye’deki ekonomik tecrübelerden istifade edebiliriz. Şehirlerimizi tekrardan imar edebiliriz. Aynı şekilde elektriğimizi üretebiliriz. Bu yatırımlarımızın sermayeye ve Afganlarla iş birliğine ihtiyacı vardır. Türkiye’de yaşayıp ülkelerinin kalkınmasında tecrübe sahibi olan tüccar ve iş adamlarından isteğimiz aynı tecrübelerini Afganistan’a da aktarmalarıdır. Maden, imar ve çeşitli alanlarda yatırım yapabilirler. Türkiyeli dostlarımızdan ricamız bizleri desteklemeleri, Afganistan’ın da Türkiye gibi kalkınmasına öncülük etmeleridir.”

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Kolektivizm nedir neyi amaçlar?

Kolektivizm, bireysel çıkarlar yerine grup, toplum veya kolektifin çıkarlarını ön planda tutan bir sosyal, ekonomik …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!