Tarım Orkam-Sen

Tarım Orkam-Sen: “Avcılık spor değil, katliamdır”

Hatay’ın Defne ilçesindeki ormanlık alanda illegal avcılık yapanların, 11 Eylül’de kendilerine engel olmak isteyen Hatay Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Şube Müdürlüğü’nde görevli av koruma memurlarına tüfekle açtığı ateşte Mehmet Ali Koşar vefat etmiş, Mehmet Atıcı da yaralanmıştı.

Konuya dair açıklama yapan Tarım ve Ormancılık Hizmet Kolu Kamu Emekçileri Sendikası (Tarım Orkam-Sen), benzeri cinayetlerin önüne geçilmesi için doğada yaşayan canlıları av hayvanı olarak görmekten vazgeçilmesi gerektiğini ve avcılıkla mücadelede daha etkin çalışmalara başlanması gerektiğini ifade etti.

“Avcılığın spordan çok bir katliam olduğunu defalarca kez ifade ettik”

Tarım Orkam-Sem açıklamasında şunları söyledi:

”Nefret ettiğimiz şey doğadan kopmuşluk; üstün tür olarak doğanın sahibi olma halini yaşamak dünyanın bütün varlıklarının yok olması ,yaşanılamaz bir dünya insanlığın egosunun bir yansıması. insanın avını baskılaması gibi, biz de her yönden doğayı baskılamışız. Bazı hayvanları endüstriyel ürün haline getirmiş, bazılarını süs eşyası yapmışız. Tahılları tekelerin insafına bırakmış, devasa arazileri yontmuş, iklimleri değiştirmişiz. Bu suçluluk duygusunun hıncını, doğadaki bütün canlılardan çıkarıyoruz. Legal-illegal avcılığın spordan çok bir katliam olduğunu defalarca kez ifade ettik. Avcılığı spor olarak meşrulaştıran zihniyete karşı o silahı eline alan nasıl bir hayvanı vuruyorsa bir insanı da rahatlıkla vurur dedik.

Hatay’ın Defne ilçesinde Ormanlık alanda illegal avcılık yapan birkaç kişiye engel olmak isteyen doğa korumada çalışan tarım-orman emekçileri olan Mehmet Ali Koşar vefat etmiş, Mehmet Atıcı da yaralanmıştır. Mehmet Ali Koşar’ın ailesi ve doğa koruma çalışanı arkadaşlarımıza sabırlar diliyor, yaralı arkadaşımızın da bir an önce sağlığına kavuşacağı inancı ile geçmiş olsun diyoruz. Tarım Orkam –Sen olarak benzeri cinayetlerin tekrarının önüne geçmenin tek yolunun insanlık zihniyetini doğanın bir parçası olarak inşa etmekten ve insan doğa çelişkisi çözümlemesinin doğru olarak yapılmasından geçtiğine inanıyoruz. Doğada yaşayan canlıları av hayvanı olarak görmekten vazgeçmeli ve avcılıkla mücadelede daha etkin çalışmaların yaşama geçmesi için mücadele hattının yükseltilmesi çağırımızı bir kez daha ifade ediyoruz.” (Sendika.Org.)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Paleolitik Çağ

Paleolitik Çağ, insanlık tarihindeki en eski dönemlerden biridir ve Eski Taş Çağı olarak da bilinir. …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!