Thomas Augustine Arne

Thomas Augustine Arne Kimdir, Hayatı

İngiliz besteci Thomas Augustine Arne ,12 Mart 1710 tarihinde Londra’da dünyaya geldi.

Babası ve büyükbabası Londra’da mobilyacı olan bir Katolik ailenin oğludur.

Ailesinin serveti ve geliri büyük dalgalanmalar göstermiştir.

Thomas Arne çocukken babasının serveti dolayısıyla zamanın moda olan Covent Garden civarında büyük bir evde yaşamıştı ve babası onu İngiltere’nin en pahalı ve çok iyi ismi olan Eton Koleji paralı okuluna göndermiştir.

Okul sıralarında Thomas Arne ailesine bildirmeden müzikle ilgilenmeye ve müzisyenlerle ilgi kurmaya başlamıştı. Özellikle besteci “Michael Festing” Thomas Arne’a keman ve klavsen çalmayı öğretmiş ve çeşitli müzik konserlerine gitmesini sağlamıştır.

Kız kardeşi Londra’nın en ünlü kontralto şarkıcılarından biri olmak için müzik çalışmaları yapmaktaydı.

Kız kardeşi Susannah Maria Arne sonradan profesyonel şarkıcı olarak “Madam Cibber” ismiyle çok ün kazanmış ve kardeşi Thomas Arne’nin müzik eserlerinde başrollerde oynamıştır.

Fakat Eton Koleji’ni bitirince Londra’da avukatın yanında çalışmaya başlayarak burada 3 sene çalışarak hukukçu olma kariyerinde ilk adımları attı.
Ancak 1733 yılında bu işi bırakıp bir besteci olarak çalışmaya başladı.

İlk yapımlanan opera eseri Rosamond idi ve o zaman şarkıcılık kariyerinde ilerleyen kız kardeşi Susannah Maria Arne başrolü oynadı.

1733 ve 1776 döneminde Thomas Arne, muzikli oyunlar, masquelar, pandominalar ve operalardan meydana gelen 90 kadar sahnelenen eseri vardır.

Birçok muzik eserinin metin ve notaları 1808 yılındaki Convent Garden’daki yangin nedeniyle kaybolmuştur.

Thomas Arne 15 Mart 1737 tarihinde babası bir orgcu olan ve besteci “Geminiani”‘nin öğrencisi olan şarkıcı Cecilia Young ile hayatını birleştirmiştir.

Bu evlilikten bir çocukları dünyaya gelmiştir.

Karısının yakın akrabaları Londra muzik ve tiyatro impesariyo ve organizatörü olduğu için Arne’nin operalara ve muziksel oyunları devamlı yapımlanmıştır.

Arne’nin Mason olmasının kariyerine yardımcı olduğu bildirilir.

Arne İngiliz kralı veliahtı Galler Prensi Frederick’in de desteğini kazanmıştır.

Fakat Katolik olduğu için zamanın diğer İngiliz bestecilerinin tam tersine olarak Thomas Arne hiç dinsel kilise müziği siparişi almamıştır.

Bununla birlikte zamanının popüler İngiliz müzisyeni olmuştur ve “Muzik Doktoru” unvan verilmiş ve “Dr. Arne” olarak anılmıştır.

1741 yılında Arne ilk kez bir İngiliz devlet mahkemesinde (Chancery Court) müzik eserlerinin metinleri ve notalarını basıp yayınlayan bir yayınevi aleyhine telif hakkı ihlaliyle ilk davayı getirmiştir.

1755 yılında Arne Dubline yaptığı bir turneden sonra 20 sene kadar süren bir evlilikten sonra karısının deli olduğunu iddia ederek karısı Cecelia’dan boşandı. Sonra öğrencilerinden olan soprano ve usun yetenekli çocuk şarkıcı olan Charlotte Brent ile ilişki kurdu.

Brent Arne’in birkaç eserinde başrolü oynadı: “Thomas and Sally” (1760) ve “Artaxerxes”. “Thomas and Sally” hiç diyalog kapsamayan tümüyle şarkılardan meydana gelen ilk İngiliz komik operaydı. “Artaxerxes” operası 18. yüzyılda İngiltere’de en başarılı ve en etkili opera eseri olduğu bildirilmektedir ve İtalyan tipi Matasaia tipi librettolu fakat İngilizce olarak hazırlanmış bir “opera seria” eseriydi. Sonunda Arne ve Brent’in arası bozuldu. Arne’in vefat etmesinden hemen önce 1777 yılında eski karısıyla barıştı.

En çok bilinen eseri Alfred (1740) isimli müzikli oyun (masque) için bestelediği Rule Britannia adlı şarkıdır.

Bestelerini Klasik opera stiline müziğine göre hazırlamıştır.

Bestelediği müzik eğlendirici ve kolay anlaşılan melodilerle dolu olmakla nitelendirilmektedir.

Thomas Arne 5 Mart 1778 tarihinde Londra’da yaşamını yitirdi.

Mezarı Covent Garden civarında St.Paul Kilisesinde bulunmaktadır.

AYRICA BAKIN

Sonequa Martin-Green Kimdir, Hayatı

Amerikalı kadın oyuncu ve yapımcı Sonequa Martin-Green, 21 Mart 1985 tarihinde Russellville’de dünyaya geldi. Daha …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!