Üstün Akmen Kimdir

Tiyatro eleştirmeni ve yazar Üstün Akmen, 2 Temmuz 1943 tarihinde İstanbul Üsküdar’da dünyaya geldi.

Şişli 19 Mayıs İlkokulu’nu, İtalyan Lisesi ve Ticaret Okulu’nu, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi.

1960’lı yıllarda Atilla Berkan, Şerif Yüzbaşıoğlu ve Ergun Özer orkestralarında profesyonel şarkıcılık yaptı.

Ağırlıklı olarak İtalyan müziğinden oluşan repertuvarıyla ve TRT İstanbul Radyosu’ndaki haftalık emisyonla İTÜ’nün canlı yayımlanan TV programlarıyla ün yaptı.

1969 ve 1970 senelerinde Koç Grubu şirketlerinden Koçtaş Ticaret A.Ş.’de çalıştı.

1971 senesinde aynı grubun o yıl yeni kurulan Ram Dış Ticaret A.Ş.’ne Mali ve İdari İşler Müdürü olarak atandı.

1984 senesinde Tekfen Dış Ticaret A.Ş.’ne Genel Müdür Yardımcısı olarak geçti.

Türkiye’de yapılan mal ve hizmet teslimlerinde, mal veya hizmeti teslim alanın, teslim edene ödediği vergi olarak tanımlanan Katma Değer Vergisi (KDV) ile ilgili 3065 sayılı yasanın dış ticarette uygulanmasına değin Türkiye sathında ihracatçılar nezdindeki pek çok toplantıya başkanlık yaptı.

1995 senesinde Cumhuriyet Gazetesi bünyesinde kurulan Medya Tanıtım, Dağıtım, Geliştirme A.Ş.’nin paydaşı, Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü oldu.

Bu görevin yanı sıra Cumhuriyet Gazetesi Yönetim Kurulu üyeliğini de yaptı.

1997 yılında Cumhuriyet Gazetesi Genel Müdürlüğünü ve Cumhuriyet Kitap Kulübü’nün Başkanlığını, bu arada da “Cumhuriyet Kitapları”nın Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı.

2001 senesinde Cumhuriyet Gazetesi’nden ayrıldı, bir seneyi aşkın bir süre İstanbul Şehir Tiyatroları’nda Medya ve İzleyici Koordinatörü, Genel Yayınlar Yönetmeni olarak çalışma yaşamını devam ettirdi.

28 Ocak 2002 tarihinde (sonradan topluca istifa eden) Sema Pişkinsüt liderliğindeki Toplumcu Demokratik Parti’nin kuruluşunda Erdal Öz, Mehmet Güleryüz, Zeynep Tanbay, Vedat Sakman, Vecdi Sayar gibi isimlerle “Kurucu Üye” olarak yer aldı.

Akmen, bir süre de Can Yayınları’nın Genel Müdürlüğünü yaptı.
Fenerbahçe Spor Kulübü’ndeyse 1986-1989 döneminde Denetleme Kurulu Başkanı; 1989-1993, 1998-1999 dönemlerinde Yönetim Kurulu Sayman Üyesi ve 1994-1998 döneminde Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı olarak görev aldı.

Üstün Akmen, 1961 senesinden bu yana ara vermeksizin yazdı.

Önce Evrim, Dönem, Yeni Ufuklar, Yeni İnsan, Yeni Dergi, A gibi dergilerde öykü, poeme-prose ve denemeleri yayımlandı.

Sonra Soyut dergisinde göründü. Biçimde serbestlik, düş gücü ve özgür bir anlayışı benimsedi.

1970’li ve 1980’li yıllarda ekonomi dergileriyle Milliyet, Güneş gazetelerinde yayımlanan Türk ekonomisi, dış ticaret, vergicilik konularındaki inceleme yazılarına kendi deyimiyle “edebiyat bulaştırdı”.
Mart 2012 tarihine kadar “tiyatro…tiyatro” dergisinin her sayısında eleştirileri yayımlandı.

Uzun seneler Milano’da yayınlanan ünlü sahne sanatları dergisi Il Sipario’da İstanbul’da sahnelenen opera-bale-tiyatro eserlerini tanıttı ve eleştiri yazıları kaleme aldı.

Haziran 2009’da Centro Sperimentale Teatrale’in davetlisi olarak Napoli’de biri “Tiyatroda Eleştiri”, diğeri “Günümüz Dünya Tiyatrosu” konularında iki panele, ayrıca “Tiyatro Sanatında Kültürlerarasılık, Kültürler Etkisinde Oyunculuk” üzerine düzenlenen bir de sempozyuma katıldı.

Üstün Akmen’in tiyatro eleştirileri ölümüne kadar Evrensel gazetesindeki “Gözlemevi” köşesinde, “TEB Oyun” dergisinde ve çeşitli internet sitelerinde, müzik yazıları ise Andante dergisinde düzenli olarak yer aldı.

Halide Edib Adıvar, Refik Halit Karay, Sabri Esat Siyavuşgil, Yaşar Nabi Nayır, Tahsin Yücel, Yaşar Kemal, Şükran Kurdakul, Alpay Kabacalı’dan sonra 2001 ve 2005 seneleri arasında dört buçuk seneyi aşkın bir süre dünyanın en büyük yazar örgütü Uluslararası P.E.N Kulüpleri Federasyonu Türkiye Merkezi’nin dokuzuncu Genel Başkanlığını üstlenmiştir.

Bu kurumdaki uluslararası başarılarıyla da tanınmaktadır.

Üstün Akmen, Mart 2006 ölümüne kadar bu yana UNESCO’nun saygın sivil toplum kuruluşlarından Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi’nin Genel Başkanlığı’nı devam ettirdi.

“Afife Tiyatro Ödülleri”, “tiyatro…tiyatro Dergisi Tiyatro Ödülleri”, “İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri”, “Terakki Vakfı Gençlik Tiyatroları Festivali Ödülleri”, “Lions Tiyatro Ödülleri”, “Dil Derneği Kerim Afşar Ödülleri”nde jüri üyeliklerinde/başkanlıklarında bulundu.

2006 yılından ölümüne kadar “Sadri Alışık Tiyatro Oyuncu Ödülleri” Seçici Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü.

Akmen 30 Ekim 2015 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybetti.

Cenazesi Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.

AYRICA BAKIN

BARIŞ (MI DEDİNİZ?!)

TEMEL DEMİRER “Bizim tercihimiz savaş ve barış arasında değil, haysiyetli veya haksız bir yaşam arasında.”[1] …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!