XELÎL XEMGÎN

XELÎL XEMGÎN KİMDİR

Politik duruşuyla tanıdığımız Xelîl Xemgîn,  Rojava’ya bağlı Efrin de dünyaya geldi. Küçük yaşlarda bağlama çalmayı babasından öğrendi. Amcası Mahmut’tan çok etkilendi. Çocukluğunda dinlediği Erivan Radyosu onun müziğe yönelmesine etken oldu.

Hesen Cizrawî, Meryemxan, Mihemed Şêxo, Tehsîn Taha ve Kawis Axa gibi dengbêjlerden etkilendi. 1983 ile 1995 yılları arasında 20’ye yakın albüm çıkarmış olan Koma Berxwedan’ın müzikal çalışmalarına emek verdi.

2015 yılında annesi Zeynep Reşid Mamed geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. 90 yaşında yaşamını yitiren Xelîl Xemgîn’in annesi Zeyneb Reşîd Mamed için Çeqla Jêrîn köyünde taziye çadırı kurulmuştu.

İran-Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-İ) üyesi Muhammedê Mamlê anısına kurulan Mamle Sanat Merkezi’nin 2009 yılından beri verdiği Sanat Ödülü’ne, Efrinli sanatçı Xelîl Xemgîn layık görülmüştü.

Almanya’nın Köln kentinde düzenlenen ödül töreninde Xelîl Xemgîn şunları söylemişti:

“Şarkılarımın tümünü özgürlük için hayatını feda edenlerin anısına seslendirdim. Bugün aldığım ödülü de onlara adıyorum. Ödüllerini ne zaman olursa olsun onlara ulaştıracağım. Onlara sözüm var. Yaşadıkça bu hizmeti sürdürmeye devam edeceğim.”

2021 yılında koronaya yakalanan Xelîl Xemgîn uzun süre tedavi gördükten sonra taburcu olmuştu.

Sanatçının Bazı Albümleri:

Xelîl Xemgîn – Siwaro

Xelîl Xemgîn – Zend

Xelîl Xemgîn – Sason

Xelîl Xemgîn – Rojhilat

Xelîl Xemgîn – Nav Şêrîna Min

Xelîl Xemgîn – Name

Xelîl Xemgîn– Konser

Xelîl Xemgîn – Ey Şehîd

Xelîl Xemgîn – Delalê Edulê

Xelîl Xemgîn – Best Of

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

İbrahim Hacıosmanoğlu Kimdir Hayatı

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, 21 Şubat 1966 tarihinde Trabzon’un Of ilçesinde  dünyaya geldi.12 çocuklu bir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!