45.500 yıllık domuz figürü dünyanın en eski figürü oldu

Mağara resimleri Avrupa’daki benzer sanat eserlerinden daha eskidir. Araştırmacıların, ilk insanların sanatının ilk kez nerede ve ne zaman geliştiği sorusu hakkında spekülasyon yapmasının nedenlerinden biri de budur.

Yaklaşık 45.500 yıl önce, Endonezya’nın Sulawesi adasındaki insanlar bir mağaraya girip yerli bir domuzun kıllı sırt ve yüz siğilleriyle tamamlanan yuvarlak şeklini çizdiler. Arkeologlar artık bu şişman domuzun, şimdiye kadar keşfedilen en eski canlı yaratık çizimini temsil ettiğine inanıyor.

Science Advances dergisinde yayınlanan bir çalışma, hayvanın, tartışıyor gibi görünen diğer iki domuza bakıyormuş gibi görünen bir çizimini gösteriyor. İki insan elinin ana hatları domuzun sağrısına yakın konumlandırılmıştır. Grubun ortasındaki kıllı bir nokta dördüncü bir canlıyı işaret ediyor olabilir.

Mağaranın iç duvarlarına kırmızı aşı boyası ile yapılmış tablo, Aralık 2017’de yerel arkeolog Basran Burhan tarafından keşfedildi. Şu anda Avustralya’daki Griffith Üniversitesi’nde doktorasını tamamlıyor. Leang Tedongnge adlı bir bölgede domuz çizimlerini keşfettiğinde, güney Sulawesi’deki mağaralarda eski insan faaliyetlerine dair işaretler arayan küçük bir ekibe liderlik ediyordu.

Yeni çalışmanın baş yazarı ve Avustralya Griffith Üniversitesi’nden arkeolog Adam Brumm’a göre , antik domuz resimleri özellikle değerli av hatıralarını temsil ediyor olabilir.

“Onlar aslında çok ama çok küçük domuzlar. Ancak eski sanatçılar onları o kadar muhteşem bir şekilde şişman tasvir ediyorlardı ki, bunun bulabilecekleri en büyük, en şişman domuzları öldürme arzularıyla bir ilgisi olduğunu düşünüyorum, çünkü en fazla miktarda et ve protein sağlıyorlardı “, diyor.

Yeni keşfedilen tablo dünyanın bugüne kadar bulunan en eski figüratif sanatı olsa da, mutlaka en eski sanat eseri olduğu söylenemez. Griffith Üniversitesi’nden arkeolog olan ortak yazar Maxime Aubert, “Bu, ‘sanat’ın hangi tanımını kullandığınıza bağlı” diyor. Örneğin yakın zamanda Güney Afrika’da 73.000 yıllık bir eskiz keşfedildi. Hashtag’i andıran vuruşların, bazıları tarafından dünyada bilinen en eski çizim olduğuna inanılıyor.

Sulawesi mağara resmi, Endonezya’nın her yerinde bulunan zengin bir mağara sanatı geleneğine uymaktadır. Yalnızca Sulawesi’de bilim insanları son 70 yılda yaklaşık 300 mağarada görüntüler tespit etti. Bu aynı zamanda ikinci en eski figüratif mağara resimlerini de içeriyor: İki ila dört santimetrelik insansıların domuzları ve mandanın küçük akrabalarını avladığı bir avın heyecanını gösteren en az 44.000 yıllık bir tasvir.

Aubert, Endonezya’daki bir dizi keşif sayesinde bilim adamlarının insan yaratıcılığının ilk kıvılcımlarının ne zaman,
nerede ve nasıl uçtuğına dair düşüncelerinin de değişmeye başladığını söylüyor. Bu fikir, son derece gelişmiş resmin
ancak insanların Avrupa’ya gelişiyle başladığını savunan “Avrupa merkezli dünya görüşünden” uzaklaşıyor.

Sanatın başlangıcı

Büyük domuz görüntüsünün ne zaman oluşturulduğunu belirlemek için uluslararası bir araştırma ekibi, kireçtaşında doğal olarak oluşan radyoaktif uranyum kullandı. Su mağaradan sızdıkça, içerdiği kireçtaşı ve uranyumun bir kısmını çözer ve her ikisini de mağara duvarlarında ince tabakalar halinde biriktirir. Uranyumun toryuma dönüşme hızı bilinen bir oranda olduğundan, bilim insanları bu iki elementin göreceli miktarlarını analiz ederek sanat eserlerinin minimum yaşını tahmin edebiliyorlar.

Araştırmacılar, uranyum-toryum tarihlemesi için en eksiksiz domuz figürünün arka bacağında biriken boğumlu bir mineral kümesini çıkarmak için küçük bir keski kullandılar. Sonuçlar tablonun en az 45.500 yaşında olduğunu gösterdi. Çizimlerin daha da eski olması da mümkündür; çünkü bu yöntem, sanat eserlerinin kendisini değil, yalnızca sanat eserleri üzerindeki maden yataklarını tarihlendirir.

Araştırmanın ortak yazarlarından biri Endonezya’nın Jakarta kentindeki Pusat Penelitian Arkeologi Nasional’dan
araştırmacı Adhi Agus Oktaviana’dır. Çalışma için figürlerin fotoğraflarını dijital olarak takip ettiğinde tarih öncesi
sanatçılara karşı yeni bir saygı kazandığını söylüyor.

“Bunun inanılmaz olduğunu düşünüyorum. Şu anda Griffith Üniversitesi’nde doktorasını yapan Oktaviana, “Sanırım çizim yapmak için gerekli araçları nasıl kullanacaklarını ve çerçeveleri nasıl oluşturacaklarını tam olarak biliyorlardı” diyor.

April Nowell, sanatın bu kadar erken başlangıcının, atalarımızın çevreleri ve çevredeki manzarayla ilişki kurma
biçimlerinde önemli bir değişimi yansıttığını söylüyor. British Columbia’daki Victoria Üniversitesi’ndeki paleo-arkeolog, çalışma ekibinin bir parçası değildi. “Yerlerine bir anlam, bir önem, belki de sembolik bir boyut veriyorlar” diyor.

Science Advances dergisindeki çalışma ayrıca ekibin 2018 yılındaki bir keşif gezisi sırasında keşfettiği ve en az 32.000 yıl öncesine tarihlenen Leang Balangajia 1 adlı yakındaki bir mağarada bulunan başka bir domuz resminin yaşını da belgeliyor. Yakınlardaki Leang Bulu Bettue sahasında aşı boyası işleme araçlarının keşfi, Sulawesi’deki insan faaliyeti tarihinin en az 40.000 yıllık olduğunu daha önce doğrulamıştı.

Sanatın evrimi

Yakın zamana kadar karmaşık mağara resimlerine ilişkin bilimsel tartışmaların çoğu Avrupa’ya odaklanıyordu. Güney Fransa’daki Chauvet-Pont d’Arc mağarasının duvarlarındaki hayvanat bahçeleri yaklaşık 36.000 yıllıktır. Kuzey İspanya’daki Altamira’nın mağara tavanını süsleyen bizon sürüsü de aynı döneme aittir. İspanya’nın Castillo
Mağarası’ndaki uzanmış eller ve kırmızı disklerden oluşan koleksiyon ise 40.800 yıldan daha eski.

Ancak 2014 yılında Aubert ve Brumm liderliğindeki bir ekip, Sulawesi’de en az 39.000 yıllık mağara resimlerinin
keşfedildiğini duyurarak gidişatı değiştirdi . Şimdiye kadar sanat eserlerinin 12.000 yıldan daha eski olmadığı
varsayılmıştı.

Nowell, “Bu, Avrupa’nın insan evriminin lisesi olduğu fikrini gerçekten baltalıyor” diyor. Yeni keşfedilen domuz
portresi, önceki rekor sahibinden sadece bir tık daha eski olmasına rağmen, keşfi bölgenin sanatına daha da derinlik
katıyor.

Nowell, “Bazı insanlar bunun başka bir domuz olduğunu düşünebilir” dedi. “Ama konu bu değil. Bu gerçekten davranışta daha büyük ve kalıcı bir değişime işaret ediyor.” / National Geographic.

AYRICA BAKIN

Patricia Marie Patty Andrews Kimdir Hayatı

Amerikalı şarkıcı ve oyuncu Patricia Marie “Patty” Andrews,  16 Şubat 1918 tarihinde dünyaya geldi. 1950’li …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!