ALİ İNANIR

ALİ İNANIR KİMDİR

Anne ve babası Dersîm-Pulûr’lu (ovacık) olan Elî Înanir 1982 yılında Adana’da doğmuştur, ilk ve ortaokul öğrenimini yine adana da tamamlamıştır, yoksul bir aileye mensup olmasından dolayı çocuk yaşta okulu bırakarak çalışmak zorunda kalmış ve hayatın zorluklarını erkenden tanımıştır.

12 yaşında bir berberde çalışarak erken zamanda mesleği kavramış ve kalfa niteligine ulaşmıştır. Daha sonra yeniden meslek okuluna gitmiş ve güzel sanatları yine adana da bitirmiştir. Askerlik döneminde acemi birliğini Erzincan’da, usta birliğini ise Ankara’da bitirerek yeniden ailesinin yanına Adana’ya dönmüş ve hemen bir berber salonu açmıştır.

Bu arada boş durmamış okumaya devam etmiştir, dinler ve inançlar üzerine araştırmalara girişmiş ve derken mensubu olduğu kürt halkını ve tüm halkları araştırmaya başlamıştır.

Ali İnanır, çeşitli organizasyonlarda boy göstermiş ve bu uğurda çok emek vermiştir. Daha sonraları evlenmiş ve bu evlilikten Çem adında bir erkek çocuk babası olmuştur. Artık Türkiye’de kürt bir birey gibi yaşanılamadığını düşünüp, eşinden ve çocuklarından ayrılarak Güney Kürdistan’da ikamet etmeye başlamıştır. Başur’da yıllarca medya sektöründe çalışmıştır.

Yenilikçi bir kişiliği olması nedeniyle sıradan, kendini tekrarlayan, üretken olmayan yapıya itiraz ederek  profesyonel müziğe geçiş yapmıştır.

2019’da “Zerri Dej” adında Kîrmamcki-Zazakî albüm ile, 2020’de kurdmax müzik kanalının katkılarıyla 2 kîrmancki 1’de kurmanci klamdan oluşan isimsiz “akustik mini bir albüm” daha yapmıştır. Mini albümün hemen ardından o çok sevip değer verdiği Cumartesi Anneleri adına bir türkçe single çalışma ve kısa film tadında da bir klip yaparak yayınlamıştır.

2021 yılında Newroz bayramına özel “kurmanci-kîrmancki” 2 lehçede yorumlanmış Newroz adlı single bir çalışma daha çıkarmıştır. Bu arada Başur’da ikinci evliliğini yapmış ve bu evlilikten, Kawa ve Dersîm adlarında iki çocuk sahibi olmuştur.

Kürtçe anadili olduğundan, kendi lehçesi kirmancki-zazakî ile beraber sorani ve kurmanciyi de sonraları öğrenmiştir. Şimdilerde ise 2022 yılının 2. Ayında çıkarmayı planladığı yine kürtçenin 3 lehçesini ve birde içerisinde ermenice çalışmanın yer bulacağı, 12 klamdan oluşan bir müzik albumü üzerinde çalışmaktadır.

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Simurg kimdir ve hangi özelliklere sahiptir?

Simurg, mitolojik bir kuş figürüdür ve Pers, Arap, Türk ve Kürt mitolojilerinde önemli bir yer …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!