ATAKAN ÜNÜVAR KİMDİR

Hafif Müzik ve Caz ses sanatçısı Atakan Ünüvar, 28 Mart 1944 tarihinde Kırıkkale ilinde dünyaya geldi.

1984 yılında Lüksemburg’da gerçekleştirilen Eurovision Şarkı Yarışması’nda “Beş Yıl Önce On Yıl Sonra” grubuyla solist olarak Türkiye’yi temsil etti.

Atakan Ünüvar’ı meşhur Beş Yıl Önce On Yıl Sonra grubundan biliyoruz ama kendisinin müzisyen geçmişi daha eskilere gidiyor.

Ünüvar mandolin, akordeon, piyano, saksafon ve flüt çalmayı öğrendikten sonra profesyonel müziğe Sextet Dinamik’te başlıyor ve ardından İlhan Feyman, Özdemir Erdoğan, Aydemir Mete, Doruk Onatkut, Kadri Ünalan, Tamer Erata’nın orkestralarında çalıyor. Bu arada İktisadi Ticari İlimler Akademisi’ni de bitiriyor.

1982’de TRT İstanbul Radyosu Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’nın kurucu kadrosunda yer alıyor.

Piyasayı iyi bilen yapımcı Yeşil Giresunlu, aynı yıl deneyimli müzisyenler Nilgün Onatkut, Mehmet Horoz, Atakan Ünüvar ile Şebgün Tansel’i bir araya getirerek, ABBA tarzında Beş Yıl Önce On Yıl Sonra grubunu kuruyor.

Kulaklarda yer etmiş parçalarla albümler dolduran, konserler, gece kulübü ve gazino programlarıyla ününe ün katan grup,

1984’de Halay’la (beste: Selçuk Başar-söz: Ülkü Aker/S. Başar) Eurovision macerasına katılan Beş Yıl Önce On Yıl Sonra, Lüksemburg’da Türkiye’yi temsil ediyor ve 37 puanla 12’liği alarak, o güne dek elde edilmiş en iyi dereceyle ülkeye dönüyor.

Albümler devam ediyor ama pop müziği hep bir ağızdan söyleme, yakın tarihin parçalarıyla nostalji yapma operasyonu Doksanlar’da yeni isimlerin pazara girmesiyle birlikte silik kalıyor.

Atakan Ünüvar 2001’den sonra yeniden büyük orkestraya dönüyor ve 2008’de buradan emekli oluyor.

Ünüvar’a 27. İstanbul Caz Festivali’nde Yaşam Boyu Başarı Ödülü veriliyor.

AYRICA BAKIN

BARIŞ (MI DEDİNİZ?!)

TEMEL DEMİRER “Bizim tercihimiz savaş ve barış arasında değil, haysiyetli veya haksız bir yaşam arasında.”[1] …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!