Çocuğa tecavüz eden korucu

Çocuğa tecavüz eden korucu için mütalaa verildi

Van’ın Çatak ilçesinde 2021 yılında 12 yaşındaki bir çocuğu sistematik olarak tecavüze maruz bırakan korucu Rıskı Okam’ın tutuklu yargılandığı davanın 2’nci duruşması Van 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Çatak’ta bir çocuğu sistematik tecavüze maruz bırakan korucu Rıskı Okam’ın yargılandığı duruşmada, “nitelikli cinsel istismar” suçundan cezalandırılması, “kişiyi hürriyetten yoksun kılma” suçundan beraat edilmesi yönünde mütalaa verildi.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre, Van’ın Çatak ilçesinde 2021 yılında 12 yaşındaki bir kız çocuğu korucu Rıskı Okam’ın tecavüzüne uğramıştı. Çocuğun yaşadıklarını rehber öğretmenine anlatması üzerine olay ortaya çıkmış ve yapılan şikayetler üzerine fail gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Tecavüzün ortaya çıkması üzerine korucu Okam’ın yakınları çocuğun ailesine baskı kurmuş ve köyden göç etmeleri için tehdit etmişti. Korucu tehditleri nedeniyle aile göç etmek zorunda kalmıştı.

Duruşmaya sanık korucu Rıskı Okam ve avukatı katılırken, tecavüze uğrayan çocuğun avukatı ve yakınları da hazır bulundu.

Duruşma, mahkeme heyeti değişmeden önceki duruşma tutanakları okunarak başladı. Talepler doğrultusunda HTS kayıtlarının dosyada hazır olduğu belirtildi. Önceki duruşmada talep edilen “Mağdura ait Cizre Devlet Hastanesi’nde psikolojik tedavi görüp görmediğinin” sorulması ve buna ilişkin belgelerin getirilmesi amacıyla devlet hastanesine yazılan müzakere cevap okundu.

Mahkeme taraflara, bilirkişi raporu ile dosyaya gelen bilgi ve belgelere ilişkin diyecekleri olup olmadığını sordu.

ÜST SINIRDAN CEZA TALEBİ

Savunma yapan çocuğun avukatı Sedat Düşünmez, “Rıskı cezaevinden bir yazılı beyan göndermiştir. Aslında savunma yapması gerekirken mağduru daha çok mağdur ediyor. Sanık kendisini savunmak yerine aileyi farklı şeylerle suçlamıştır. Çocuk, sanık tarafından cinsel tacize uğramış ve hürriyetinden alıkonulmuştur. Bu nedenle sanığı en üst sınırdan ceza verilmesini ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesin talep
ediyoruz” dedi. Ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü vekili de, Düşünmez’in savunmalarına katılarak, sanık Rıskı Okam’ın tutukluluk halinin devamına karar verilerek cezalandırılmasını istedi.

Sanık korucu Okam, önceki savunmalarını tekrar etti. Sanık avukatı ise önceki duruşmada yaptıkları savunmayı tekrar ederek, “Bu aşamada mütalaaya kadar esas ile ilgili savunmada bulunmayacağız. Müvekkilin aile durumu da göz önünde bulundurularak tutuksuz yargılanmasına karar verilmesini talep ediyoruz” dedi.

ZİNCİRLEME CİNSEL İSTİSMAR

Savunmaların ardından Cumhuriyet Savcısı esas hakkındaki mütalaasında; “Çatak Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmasında düzenlediği fezleke akabinde, ‘Nitelikli cinsel istismarı’, ‘ Nitelikli hürriyeti yoksun kılma’ suçlarından düzenlenen TCK’nin ilgili maddelerine göre şüphelinin, eşinin kardeşinin kızı olan mağdurun 12 yaşını doldurmamış olup, mağdura 2021’in yaz ayları ve Ekim ile Kasım ayalarında olmak üzere tek bir suçun icrası kapsamında üç faklı tarihte, cebir kullanarak kaçmasına engel olarak, zincirleme şeklinde üzerine atılı ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ ve kişiyi ‘hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarını işlemiş olduğu anlaşılmakta. Sanığın cinsel istismar eyleminden önce ya da sonra mağdureyi hürriyetinden yoksun kılma eyleminin istismar eylemi ile sınırlı olduğuna” şeklinde değerlendirmede bulundu.

‘HÜRRİYETİNDEN YOKSUN KILMA’DAN BERAAT İSTENDİ

Mütalaanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Şüphelinin eylemine uyan ve yukarıda gösterilen sevk maddeleri uyarınca cezalandırılmasına, işlemiş olduğu kasti suçun kanuni neticesi olarak şüpheli hakkında TCK’nın 53’üncü maddesinin uygulanmasına, fezleke içeriği, iddianame içeriği ve gerekçeleri, iç beden muayenesine
dair adli tıp raporu, rehber öğretmen beyanları, çocuğun olay anlatımı ve iç beden muayenesine dair adlı tıp raporu ile uyumlu aşamalardaki beyanları, ÇİM raporu, soyut husumet iddiaları, sanığın suçtan kurtulmaya yönelik savunmalarını göz önünde bulundururak; ‘İddianameye konu eylemde amaç suç niteliğindeki cinsel
istismar suçunun konusunun kişinin vücut dokunulmazlığı olması, zorla gerçekleştirilen eylemin cinsel istismar süresi boyunca mağdurenin hürriyeti sınırlandırmadan işlenmesine olanak bulunması. Cinsel istismar eylemi süresiyle sınırlı olarak alıkonulma halinde ayrıca kişiyi ‘hürriyetinden yoksun kılma’ suçunun oluşmayacağı, Sanığın mağdura karşı, ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu’ hakkında atılı suçun unsurlarının oluşmadığı, bu haliyle kanunda suç olarak tanımlanmadığı anlaşılmakla, sanığın atılı suçtan CMK 223/2-a göre beraatine karar verilmesi…”

Savcı, sanığın çocuğa cebir ve tehdit uygulayarak birden fazla kez tecavüzde bulunduğuna karar kılarak, “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” yönünde mütalaasını sundu.

‘EN BÜYÜK DELİL KORUCU OLMASI’

Mütalaaya karşı savunma yapan çocuğun avukatı Sedat Düşünmez, “Kişinin hürriyetinin yoksun kılma suçunun oluştuğunun en büyük delili mağdurun yaşının küçük olması ve Rıskı’nın o bölgede korucu olması nedeniyle çocuğun bir yerden başka bir yere gitmesine engel olmuştur. Bu nedenle ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçunun oluşması gibi bir durum var. Savcılığın cinsel istismar yönündeki mütalaasına katılıyoruz. Ancak ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ yönündeki mütalaasına katılmıyoruz” şeklinde konuştu.

Sanık avukatları da mütalaayı kabul etmediklerini belirterek, müvekkillerinin tahliyesine karar verilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca sanık avukatları mütalaaya karşı savunma için ek süre istedi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Aranın ardından mahkeme heyeti tüm delil, bilgi ve belgeleri göz önünde bulundurarak, sanığın tutukluluk haline karar verdi. Mahkeme bir sonraki duruşmayı 20 Ekim’e erteledi.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Led Zeppelin Kimdir Hakkında bilgi

Led Zeppelin, 1968 senesinde Jimmy Page tarafından kurulan İngiliz kökenli bir rock müzik grubudur. Rolling …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!