Elif Dağdeviren Kimdir Hayatı

Elif Dağdeviren, 16 Ağustos 1967 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi.

TRT’nin daire başkanlarından olan Yılmaz Dağdeviren ile eski Ulaştırma Bakanı Müsteşarı Birsen Dağdeviren’in tek çocuğudur.

TED Ankara Koleji’nden (1984) sonra Hacettepe Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi İşletme Bölümü’nden mezun oldu (1990). ABD, New Jersey, Rutgers University’de “American Sociology and Languages” kursunu (1989); New York, Baruch College’da “Bussiness of Music” kursunu bitirdi (1995).

Öğrencilik yıllarında TRT için film çevirmenliğiyle başlayan mesleki kariyeri muhabirlikten genel yayın yönetmenliğine uzanan gazeteciliğin yanı sıra televizyon yapımcılığı ve moderatörlüğü ile devam etti.

Gazatecilik mesleğini yeni medyada devam ettirmeye karar vererek Türkiye’nin ilk internet portallarından Netbul’un kuruluşunu gerçekleştirdi.

İlk büyük ulusal internet şirketi satışını da gerçekleştirdikten sonra kariyerine kurduğu film şirketi ile Oscar yolculuğuna kadar uzanan sinema filmleri ve televizyon programları ile devam etti.

Bunların yanı sıra 4000 kişilik bir konser merkezinin de kurucu ortağı olarak 40’a yakın uluslararası konser organizasyonu düzenledi.

Farklı eğitim kurumlarında dersler verdi.

Son olarak entertainment bussines’daki tüm deneyimlerini bir araya getirdiği EDGE All-In-One Yapımcılık ve Danışmanlık şirketini kurdu.

Halen konuk yazar olarak yazmaya, yapımcılık ve yeni medya eğitimi vermeye, internet fikirleri geliştirmeye ve film ve televizyon yapımlarına devam etmektedir.

Cinema of Turkey kurucusudur.

Ayrıca Anatolity Sürdürülebilir Kültür ve Turizm Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Uluslararası Antalya Film Festivali eski direktörü ve TÜRSAK eski başkanıdır.

 

AYRICA BAKIN

Sara Allgood Kimdir Hayatı

İrlanda asıllı Amerikalı kadın tiyatro ve sinema oyuncusu Sara Allgood, 30 Ekim 1880 tarihinde Dublin’de …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!