Kamer Genç

Kamer Genç Kimdir, Hayatı

1940’ta Dersim’in Nazımiye ilçesine bağlı Ramazanköy’de doğdu.

Fakir bir Alevi ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Kamer Genç’in babası Ali Genç yazları İstanbul Silahtarağa’da amelelik yapmaktaydı. Başarılı bir öğrencilik hayatı geçirdi.

1960’ta Ankara’da Maliye Okulu’na yatılı olarak girdi.

Ancak okulun tamirata alınması nedeniyle öğrenimine bir süre Tunceli Lisesi’nde devam etmek zorunda kaldı. Ardından Maliye Okulu’na geri döndü. Bir yandan da babasının yanında çalışıyordu.

Bu dönemde kardeşi Hıdır kızamık hastalığından yaşamını yitirdi. 1966’da Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi (şu anki adıyla Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) Maliye Bölümü’nden mezun oldu.

Okulla birlikte Maliye Bakanlığında staj da yaptı ve Bingöl’e vergi kontrol memuru olarak atandı.

1966 yılında girdiği Danıştay sınavını kazandı.

1974-1976 yılları arasında Paris’te bulundu. Danıştay tetkik hakimliği ve Danıştay savcılığı görevlerini yaptı.

Danıştay’daki görevi 12 Eylül’ün ardından son bulan Genç, 1981 yılında Tunceli’den Danışma Meclisi Üyeliği’ne ve Başkanlık Divanı kâtip üyeliğine seçildi.

1983’te çok partili yaşama yeniden dönüşle birlikte Kamer Genç siyaseti sürdürme kararı alarak, Tunceli’den bağımsız milletvekili adayı olmaya karar verdi. Ama Danışma Meclisi’nde adaylığı veto edildi. 1983-1987’de mali müşavirlik yaptı.

1987 yılında SHP’den Tunceli milletvekili seçildi. 1995’te adaylığının veto edilmesi nedeniyle DYP’den Tunceli milletvekili seçildi.

4 dönem seçilerek milletvekili olarak görev yaptı. 1993’ten 1995’e kadar, 1996’dan 1999’a kadar ve 2001-2002 arası TBMM Başkanvekilliği yaptı. Ardından 2002 seçimlerinde DYP’nin barajın altında kalması dolayısıyla milletvekili seçilemedi.

2007 genel seçimlerine bağımsız olarak katılıp milletvekili seçilmiştir. 1 Haziran 2010 tarihi ile birlikte eski partisi CHP’ye geri dönmüştür.

1966’da Danıştay sınavını kazanınca köyüne dönerek, ilkokuldan beri tanıdığı ve Tunceli Lisesinde beraber okuduğu Sevim Genç’i ailesinden istetti. Sevim Genç’in babası durumu olumsuz karşıladı.

Ankara’nın Solfasol köyünde öğretmenlik yapmakta olan Sevim Genç, babasının olumsuz görüşlerine karşın Kamer Genç’in evlilik teklifini kabul etti.

1967 yılında evlendiler. Seçkin ve Seçil isimli iki çocukları oldu. Kamer Genç iyi düzeyde Fransızca bilmekteydi.

2015 yılında bir süre pankreas kanseri tedavisi gören eski Tunceli milletvekili Kamer Genç 22 Ocak 2016 tarihinde tedavi gördüğü hastanede 75 yaşında öldü.

Cenazesi vasiyeti sebebiyle Tunceli’nin Nazımiye ilçesine bağlı Ramazanköy’de Türk Bayrağına sarılarak defnedildi.

Ölümünün ardından yaşamı Tansu Özcan tarafından Rüzgara Karşı Yürüyen Adam Kamer Genç adıyla kitaplaştırıldı.

AYRICA BAKIN

nar

Narın faydaları nelerdir? Narda hangi besin maddeleri bulunur?

Nar, sağlığımız için oldukça değerli bir meyvedir. İşte narın bazı mucizevi faydaları: 1. Antioksidan Bakımından …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!