MISTÊ

HOZAN MISTÊ KİMDİR

Mistê, 1987 yılında Van’ın Çatak ilçesinde dünyaya geldiğinde, bölgede daha çok sözlü edebiyat Kürtçe’de çok gelişmişti. Behdinanlıların hançeresi, yaşadıkları coğrafyanın dağları, engebeli coğrafyası gibi inip çıkan vibrasyonlarla bambaşka bir kültür oluşturmuştu. Mistê de,  büyük babası Heci Mistê’nin şarkılarının gölgesinde geçirmişti çocukluğunu.

Mistê dedesine yetişmemiş olsa bile , kulakları ses nedir algıladığından beri, ailenin çeşitli fertlerinden hep dedesinin şarkılarını duymuştur. Bu sebepten Mistê müziğe başlama serüveninden bahsederken ”Ailemde ister Serhad ister Behdinan tarzı olsun, birçok büyük dengbêj yetişmiştir. Ancak bunların en üretken ve en etkili olanı büyük babam Hecî Mistê’dir. Ben doğmadan kırk gün önce vefat etmiştir ve vefat etmeden önce torunum erkek olursa ismini Mistê koyun demiştir. Bu sebepten ben kendimi tanımlarken şu cümleyi kullanırım: Ben dedemin sesiyim… Çünkü eğer müziğe başlamamış olsaydım, dedemin eserleri ya da onun derlediği eserler tarihin tozlu sayfaları arasında kaybolup gidecekti.”

Kürdistan’ın diğer bölgelerinde müzik formlarına sadece ‘stran’ , ‘ klam ‘ denirken Behdinan’da  ‘lawje’, ‘payîzok’ , ‘ şeşbendî’, ‘narînok’  vs. onlarca  türden bahsedilebilir. Bütün bu eserlerin içerikleri onların isimlerinin farklı olmasına neden olmuştur. Yörede bu eserleri dinleyen bir şahıs hangi eserin hangi formda olduğunu rahatlıkla anlayabilir.  Mistê, bu sözlü edebiyatın zenginliği içinde yetişti. Bölgeye has müzik dışında Serhad dengbêjisi ve Botan yöresinin Mihemed Arif Cizrawî  gibi büyük isimlerini de yakından tanıma ve dinleme şansı oldu.

Mistê, her ne kadar müziğin evrenselliğine inansa da kendini tanımlarken, yaşadığı coğrafyadan ve o coğrafyanın müzik formlarından kendini  ayrı düşünemediğini belirtmektedir. Bu sebepten Behdinan müziğinin kendine has tarzının Kürtler arasında daha çok tanınmasının  kendisi için vazgeçilmez bir fikir olarak görmektedir.

Mistê, ilk albümü olan ‘Meymê’yi 2015 yılının son aylarında çıkarmıştı. Albümün dağıtımını Türkiye’de Kom, Avrupa’da Mîr müzik yapmıştı.

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Dünya Destanları

Dünya tarihinin çeşitli dönemlerinde ve farklı coğrafyalarda, milletler tarafından yaratılmış ve nesilden nesile aktarılmış destanlar, …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!