İBRAHİM HALİL BARAN

İBRAHİM HALİL BARAN KİMDİR

Kürt şair, yazar ve siyasetçi İbrahim Halil Baran Urfa-Suruç’ta doğdu. Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümünde master yaptı.

Yom Sanat dergisinin editörlüğünü, Düzyazı Defteri ve JTL (Journal of Turkish Literature) dergilerinin görsel yönetmenliğini yapan Baran’ın tasarım üzerine çalışmaları da bulunuyor. Yom yayınevinin editörlüğü ve sanat danışmanlığını yürüttü, özel bir okulda Türkçe öğretmenliği yaptı.

İlk ürünleri ‘Son Kalem’adlı fanzinde yer aldı. Şiir ve yazılar; E, Don Kişot, Seyir, Tigris, Düzyazı Defteri ve Yom Sanat gibi dergilerde yayımlandı. Bazı şiirleri İngilizce, Felemenkçe ve Kürtçe başta olmak üzere çeşitli dillere çevrildi, uluslararası seçkilerde yer aldı. Baran’ın iki kitabı bulunuyor.

Baran, 2010 yılından itibaren yeni bir hareket başlatmak için çeşitli illeri dolaştı ve konferanslar verdi. Baran, 22 Nisan 2014’te yeni bir parti kuracaklarını açıkladı. “Kürdistani Parti İnisiyatifi” adıyla sosyal medya üzerinden duyurulan hareket, 26 Mayıs 2014’te kuruluşunu Partiya Kurdistanî (PAK) adıyla deklare etti.

Partinin kurucu genel başkanı İbrahim Halil Baran, Parti amaçlarını “açık Kürdistancı siyaset, Kürdistan milliyetçiliği, şiddet karşıtlığı ve sivil toplumculuğu” olarak deklare etmişti.

Kısa bir süre sonra “PAK” kısaltmasını kullanan başka bir partinin kurulması ve bu isimde ısrar etmesi üzerine parti meclisi kısa adını “PAKURD” olarak değiştirdi.

Kürdistani Parti, Kobani Kuşatması sırasında yardım faaliyetleri düzenledi. 2015’te Kürt siyasal hareketinden olan diğer partilerle “Kürdistani Partiler Grubu”nu oluşturdu. 6-7 Şubat 2016’da Diyarbakır’da “Kürdistan’da Savaşın Sonlandırılması ve Siyasi Çözüm Perspektifi” adıyla bir konferans düzenledi.

11 Ocak 2017 tarihinde Baran ile birlikte partinin 18 yöneticisi ve 42 üyesi Urfa, Mardin, Şırnak, Ağrı, Diyarbakır, Muş ve Van’da yapılan eş zamanlı bir operasyonla gözaltına alındılar. Baran ve beraberindekiler 23 Ocak 2017’de çıkarıldıkları mahkemede tutuklandılar. Parti avukatları müvekkillerine ağır işkence yapıldığını açıklayarak suç duyurusunda bulundu.

4 yılı İbrahim Halil Baran’a olmak üzere neticelenen davalarda parti üyelerine 148 yıl hapis cezası verildi. Baran, 2 Ekim 2018’de İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’nda tekrar gözaltına alındı ve bu olaydan sonra Baran ve partinin bazı önemli isimleri Türkiye’den ayrılmak zorunda kaldı.

Eserleri:

Esmer Tenli Irmak Düşleri (2002)
Sular Divanı (2005)

Bernamegeh Türkçe / bernamegeh@gmail.com

AYRICA BAKIN

Claude Farrere Kimdir Hayatı

Fransız yazar Claude Farrere (Klodfarer), 27 Nisan 1876 tarihinde Lyon, Fransa’da dünyaya geldi. Claude Farrère’nin …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!