İran Kürt partilerinin üslerine saldırdı: 7 ölü, 25 yaralı

İran rejimine ait SİHA’ların, Süleymaniye yakınlarındaki Zirgiwê bölgesi ve Koye ilçesindeki Kürt partilerinin üslerine düzenlediği saldırıda 7 kişi yaşamını yitirdi, 4’ü gazeteci 25 kişi de yaralandı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre İran rejimine ait SİHA’lar, Süleymaniye yakınlarındaki Zirgiwê bölgesi ve Koye ilçesinde bulunan Komeleya Rojhilatê Kurdistanê’ye bağlı 3 üsse saldırı düzenlendi. Saldırıda 7 kişinin yaşamını yitirdiği, 25 kişinin de yaralandığı bildirildi. Telegram kanalı üzerinden ölü ve yaralılara ait bilgileri yayınlayan Hengaw, İranlı mültecilerin olduğu bir kampa da saldırı düzenlendiğini ve ölen ve yaralananların bir çoğunun kadın ve çocuk olduğunu açıkladı.

Rûdaw’a konuşan Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) lideri Hüseyin Yezdanpena da, Kerkük’ün Pirde ilçesi Şêrawa kasabası yakınlarındaki karargahın hedef alındığını belirterek, “Şehit ve yaralılarımız var” dedi.

Koye Şehit Dr. Halid Hastanesi Müdürü Dr. Kawa Sabır, şu ana kadar 15 yaralının hastaneye ulaştırıldığını, bombardımanda 2 kişinin de hayatını kaybettiğini söyledi.

SALDIRI SÜRÜYOR

Rojnews’e konuşan İran Komünist Partisi (Komünist Derneği) Kürdistan Örgütleri Politbüro üyesi Hasan Rahman Pena, İran rejim güçlerine ait bir SİHA’nın sabahtan bu yana Süleymaniye yakınlarındaki Zirgiwê bölgesindeki Komeleya Rojhilatê Kurdistanê güçlerine ait üsleri bombaladığını söyledi. Pena, saldırıların devam ettiğini bildirdi.

KOYE’DE 4 ÖLÜ, 14 YARALI

Rejim güçleri, Koye’deki Hizba Demokratik ya Kurdistan’ın üslerini de bombaladı. Koye Sivil Savunma Müdürü Goran Ahmed Simaqe, Koye’deki saldırıda 2 kişinin yaşamını yitirdiğini, 7 kişinin de yaralandığını duyurdu. Simaqe, şunları söyledi: “Şu ana kadar Demokrat üssünden Koye Hastanesi’ne getirilenlerden 4’ü yaşamını yitirdi. 14 kişi de yaralı. Olay yerinde hala yaralılar var. Onlara ulaşmaya çalışıyoruz.”

4 GAZETECİ YARALANDI

Kürdistan 24 TV kanalı muhabiri Soran Kamran ile bir kameraman, Kürdistan Özgürlük Partisi’nin (PAK) genel merkezinde haber takibi yaparken, buraya isabet eden başka bir füze nedeniyle ağır yaralandı. Hewlêr’in Koyê ilçesinde de saldırıları takip eden Zom haber sitesi muhabiri ve bir kameraman da dahil olmak üzere 4 gazeteci yaralandı.

KÜRDİSTAN BÖLGESİ SALDIRILARI KINADI

Kürdistan Bölgesi Hükumeti, İran’ın Erbil ve Süleymaniye’de Kürt partileri hedef alan saldırısını sert bir dille kınadı.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nden yapılan açıklamada, “Kürdistan Bölgesi toprakları ve egemenliğinin füze saldırılarıyla defalarca ihlal edilmesini şiddetle kınıyoruz” denildi.

Sivilleri hedef alan saldırıların son bulması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“İran İslam Cumhuriyeti’nin muhalefet üslerini her ne gerekçe ile olursa olsun füzelerle bombalaması yanlış bir tavır, olayların gidişatını saptırma ve şaşırtıcıdır. Topraklarımızda devam eden ve sivillerin canına mal olan bu tür saldırıları kınıyoruz, bu ihlaller sona ermelidir.”

IRAK SALDIRILARA SERT TEPKİ GÖSTERDİ

Irak Dışişleri Bakanlığı, “tehlikeli gelişme” İran’ın Kürdistan Bölgesi toprakları içerisinde düzenlediği saldırıları “tehlikeli bir gelişme” şeklinde nitelendirerek sert bir şekilde kınadı.

Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İran tarafının Kürdistan Bölgesi toprakları içerisinde dört bölgenin patlayıcı madde taşıyan 20 insansız hava aracı ve füzelerle hedef alındığı belirtilerek saldırı sert bir şekilde kınandı.

Açıklamada, çok sayıda kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olan saldırının, “Irak’ın güvenliği ve egemenliğini tehdit eden, korku ve terörün güvenli siviller üzerindeki etkilerini katlayan tehlikeli bir gelişmede olduğu” kaydedildi.

“Bu provokatif tek taraflı eylemler bölgenin güvenliğini gölge düşürüyor ve sadece daha gerginliğin artmasına katkıda bulunuyor” denilen açıklamada, durumun yanından takip edildiği ifade edildi.

İRAN SALDIRILAR İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

İran Devrim Muhafızları Ordusu, Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Rojhılatlı Kürt partilerin üs ve karargahlarının füze ve kamikaze İHA’lar ile hedef alındığı duyuruldu.

Bugün saat 10:30 sıralarında İran Kürdistan Demokrat Partisi (HDK-İ), İran Kürdistanı Devrimci Emekçiler Topluluğu (Komele) ve Kürdistan Özgürlük Partisi’ne (PAK) ait Erbil ve Süleymaniye sınırları içerisindeki üs ve karargahlar, İran tarafından eş zamanlı olarak havadan ve karadan hedef alındı.

Devrim Muhafızları Ordusu Kara Kuvvetleri Hamza Seyyidüşşüheda Karargahı tarafından yapılan açıklamada, Kürt partilerin mevzilerinin Fetih-360 akıllı füzeler ve kamikaze İHA’lar ile vurulduğu duyuruldu.

Açıklamada, Kürdistan Bölgesi yönetiminden “etkin adımlar atılana kadar” bu tür saldırıların devam edeceği belirtildi.

DR. KAWA SABIR: 2 ÖLÜ 15 YARALI

Rûdaw’a konuşan Koye Şehit Dr. Halid Hastanesi Müdürü Dr. Kawa Sabır, bombardımanda 2 kişinin de hayatını kaybettiğini, 15 kişinin de yaralandığını söyledi.

Yaralılardan birinin de Erbil’deki hastaneye kaldırılırken yolda hayatını kaybettiği öğrenildi.

İran Kürdistan Demokrat Partisi (HDK-İ) sözcüsü Halid Azizi, İran Devrim Muhafızları’nın bombaladığı Koye’de füzelerin çocukların bulunduğu okulunun yakınına düştüğünü söyledi.

İran Kürdistanı Devrimci Emekçiler Topluluğu (Komele) Merkez Komite üyesi Aram Müderris de, “İran ordusu insansız hava araçlarıyla karargahımızı bombaladı. Herhangi bir can kaybımız yok. Dört ev hasar gördü” diye belirtti.

Rûdaw’a konuşan Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) lideri Hüseyin Yezdanpena, “Şehit ve yaralılarımız var” dedi.

Kürdistan Bölgesi Sağlık Bakanı Saman Berzenci, “Erbil İl Sağlık Müdürlüğü Koye’ye çok sayıda ambulans ve acil durum ekibi gönderdi. Erbil’deki tüm hastaneler yaralıların tedavisi için alarma geçti.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Simurg kimdir ve hangi özelliklere sahiptir?

Simurg, mitolojik bir kuş figürüdür ve Pers, Arap, Türk ve Kürt mitolojilerinde önemli bir yer …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!