Erbil’de KYB’li eski komutana suikast düzenlendi

Başkent Erbil’de bugün bir otomobilde patlama meydana geldi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Terörle Mücadele Biriminin eski yetkilisi Hawkar Abdullah Resul, bombalı saldırı nedeniyle yaşamını yitirdi.

Son yıllarda Güney Kürdistan’da yaşanan bombalı saldırılar, adam kaçırmalar ve infazlar gibi güvenlik sorunları Federe Hükümet’in ve Terörle Mücadele Dairesi’nin zaafiyeti olarak değerlendiriliyor.

Siyasal cinayetler, mafya hesaplaşmaları ve yaşanan suikastler, bölgede bulunan insanların kendisini güvende hissetmemesine yol açıyor.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Terörle Mücadele Biriminin eski yetkilisi Hawkar Abdullah Resul, bombalı saldırı nedeniyle yaşamını yitirdi.

Yaşanan patlamaya bir bombanın neden olduğunu belirten Kürdistan Terörle Mücadele Dairesi, olayda bir kişinin öldüğünü, 4 kişinin de yaralandığını kamuoyuna açıkladı.

Bugün Erbil’in “32 Park” semtinde öğleden sonra lüks bir araçta patlama yaşandı.

Rûdaw muhabirinin haberine göre, patlamada 41 yaşındaki Hawkar Abdullah Resul öldü.

Hawkar Abdullah Resul’un, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Terörle Mücadele Biriminin eski bir yetkilisi olduğu bildirildi.

Olayın görgü tanığı, “Evdeydik, yüksek bir ses duyduk, gittiğimizde bir arabanın patladığını ve içeride birinin olduğunu gördük” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kürdistan Terörle Mücadele Dairesi olay üzerine yaptığı açıklamada, “Patlamaya bir araca yerleştirilen bomba neden oldu” ifadelerini kullandı.

Kürdistan Terörle Mücadele’ye göre patlamada otomobili kullanan Hawkar Abdullah Resul ölürken, 2’si kadın, 2’si çocuk 4 kişi de yaralandı.

Kirêkar Rostem adlı bir görgü tanığı da “Araba önce patladı sonra elektrik direğine çarptı. Şoför Kürt ve Erbilli, araçta yanında bulunan ablası ona seslenerek ağlıyordu” dedi.

Resmi olmayan iddialara göre Hawkar Abdullah Resul’un eşi, kız kardeşi ve iki çocuğu da araçta yer alıyordu.

Rûdaw muhabiri, “Hayatını kaybeden Hawkar Abdullah Resul’un kız kardeşinin adı Ayşe ve yaralı, ancak iki çocuğu güvende” şeklinde konuştu.

Kürdistan Terörle Mücadele Dairesi, olayın kimler tarafından ve ne amaçla yapılmış olabileceğine dair doyurucu bir açıklamada bulunmadı.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Arleta Kimdir

Arleta (gerçek adı: Ariadne Nicoleta Tsapra), 3 Mayıs 1945’te Atina’da doğdu ve 8 Ağustos 2017’de …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!