PKK: “İstanbul’daki patlamayla herhangi bir ilişkimiz yok”

PKK’nin askeri kanadı HPG ve YPG’nin içinde yer aldığı SDG, dün Taksim’de İstiklal Caddesi’nde gerçekleşen bombalı saldırıyla ilişkileri olmadığını söyledi.

Taksim’de İstiklal Caddesi’nde dün saat 16.20’de gerçekleşen bombalı saldırıda son bilgilere göre 6 kişi yaşamını yitirdi, 2’sinin durumu ağır olmak üzere 81 kişi yaralandı.

PKK’nin Murat Karayılan yönetimindeki askeri kanadı HPG (Halk Savunma Güçleri) “İstanbul’daki patlamayla herhangi bir ilişkimiz yok” açıklaması yaptı. YPG’nin (Halk Savunma Birlikleri) içinde yer aldığı SDG’nin (Suriye Demokratik Güçleri) Genel Komutanı Mazlum Abdi de “Güçlerimizin İstanbul bombalamasıyla hiçbir ilgisi yok” açıklamasında bulundu.

Halk Savunma Merkezi (HSM), Taksim İstiklal Caddesi’nde 6 kişinin yaşamını yitirdiği patlamaya dair açıklama yaptı. Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) yer alan açıklamada, “Bu olayla ilişkimizin olmadığı, doğrudan sivilleri hedeflemeyeceğimizi ve sivilleri hedefleyen eylemleri kabul etmediğimizi halkımız ve demokratik kamuoyu yakından bilmektedir. Biz haklı ve meşru özgürlük mücadelesi yürüten bir hareketiz. Türkiye toplumuyla ortak, demokratik, özgür ve eşit gelecek yaratmak isteyen bir perspektifle hareket ediyoruz. Bu açıdan Türkiye zemininde sivil insanları herhangi bir biçimde hedeflememiz söz konusu olamaz” denildi.

Taksim’de İstiklal Caddesi’nde dün saat 16.20’de gerçekleşen bombalı saldırıda son bilgilere göre 6 kişi yaşamını yitirdi, 2’sinin durumu ağır olmak üzere 81 kişi yaralandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, saldırının failinin Afrin’den Türkiye’ye giren Suriye uyruklu Ahlam Albashır olduğunu ve Küçükçekmece’de yakalandığını duyurdu.

Emniyetin açıklamasında “Şahıs yapılan sorgusunda, PKK/PYD/YPG terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini ve Afrin üzerinden ülkemize eylem yapmak için kaçak yollarla giriş yaptığını beyan etmiştir. PKK/PYD/YPG terör örgütünün Suriye Kobani’deki merkezinden İstanbul’da eylem talimatı alarak 13.11.2022 Pazar günü saat 16:20 sıralarında Bombalı eylemi gerçekleştirdiğini ve kaçtığını beyan etmiştir” ifadeleri yer aldı.

HPG VE SDG’DEN “İLİŞKİMİZ YOK” AÇIKLAMALARI

HPG ise yaptığı yazılı açıklamada olayla ilişkilerinin olmadığını ve sivilleri hedefleyen eylemleri kabul etmediğini söyledi. Açıklamada “Türkiye zemininde sivil insanları herhangi bir biçimde hedeflememiz söz konusu olamaz” ifadeleri yer aldı.

SDG’nin Genel Komutanı Mazlum Abdi de Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Güçlerimizin İstanbul bombalamasıyla hiçbir ilgisi olmadığını teyit ediyor ve güçlerimizi bununla suçlayan iddiaları reddediyoruz” dedi.

REUTERS: TÜRK YETKİLİ “IŞİD BAĞLANTILARINI DIŞLAMIYORUZ” DEDİ

Haber ajansı Reuters, saat 11.34’te yayımladığı haberinde, Ankara’dan üst düzey bir Türk yetkilinin, “saldırganın IŞİD ile bağlarını dışlamadıklarını” söylediğini aktardı.

Habere göre Reuters’a demeç veren yetkili, “ilk bulguların şüphelinin PKK ile bağlantısı olduğuna işaret ettiğini ancak IŞİD bağlantılarını dışlamadıklarını” dile getirdi. (Evrensel/MA)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Erdal Çolak’ın Tarihin Başladığı Uygarlık Kürdistan ve Kürtler kitabı

Erdal Çolak’ın Tarihin Başladığı Uygarlık Kürdistan ve Kürtler kitabı okuyucuyla buluştu

Bu kitabın önemi geçmişin saklı ve esrarengiz derinliklerinde dolaşarak tarihe ve geleceğe özelliklede Kürt halkına …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!