AGIRÊ JIYAN

AGIRÊ JIYAN KİMDİR

1991’de İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi üzerinde, Kürt aydın kültürünün idaresi altında kurulan Mezopotamya Kültür Merkezi – MKM – çatısı altında faaliyet göstermiş müzik gruplarından biride Agirê Jiyan’dır.

İlkin “Koma Çepexçûr” olarak 1990 yılında Nail Yurtsever, Ali Geçimli ve Şener Yıldız olmak üzere üç Bingöl’lü genç tarafından kurulan grup 1992 yılında Mezopotamya Kültür Merkezinin çatısı altına girerek çalışmalarına başlamıştır.

MKM uzun yıllar boyunca Kürt Müziğine olumlu anlamda yön veren ve büyük bir dinamizm getirerek bugünlere gelişerek gelmesinde büyük katkılar sunan Kürt Kurumlarından biridir.

Grup ismini Nikolay Alekseyeviç Ostrovsky’nin Selam! Yaşam Ateşi adlı kitabından esinlenerek koymuştur. Sevilerek dinlenen bu grubun bazı albümleri şunlardır:

  • Adarê (1996) – KOM Müzik
  • Bêhna Adarê (1998)
  • Hêlîn (1999) – KOM Müzik
  • Harbiye Konseri (2002)
  • De were (2006)

Bêhna Adarê, Zer Mircan, Golêda, Newal, Dilan, Adare gibi şarkılarıyla akıllarda yer edinmiş olan grup albümlerinin yanında halk konserleride vermiştir.

Mezopotamya Kültür Merkezi 2 Kasım 2016 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarılan Olağanüstü Hal’in (OHAL) 11. Maddesi kapsamında 370 dernek ile birlikte kapatılmıştır.

Koma Agirê Jiyan’ın solisti olarak tanınan Ali Jiyan (Geçimli), grubun dağılması üzerine çalışmalarını tek başına sürdürdü. Ali Jiyan, birkaç yıllık çalışmanın ürünü olan ilk solo albümüne “Arîn Mîrkan” adını vermişti. Grubun üyesi Ali Geçimli Bahoz filminde oyunculuk da yapmıştır.

Prodüktörlüğünü Arzu Polat’ın, müzik yönetmenliğini Hüseyin Çiftçi, aranjörlüğünü ise Çiftçi ve Mazlum Rewşen’in birlikte üstlendiği Ali Geçimli’nin  “Arîn Mîrkan” albümü, 12 şarkıdan oluşuyor.

Albümde, “Arîn Mîrkan” adlı eserin yanı sıra “Kurdi m Ez”, “Newroz”, “Royê Mi”, “Kavirê Min”, “Tarîya Şevê”, “Dem Şêrîne”, “Lo, Dûrim”, “Koyê Dersim”, “Berxwedan Jiyane” ve “Potporî” parçaları yer almıştır.

BERNAMEGEH

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

SERGEY MİRONOVİÇ KİROV

SERGEY MİRONOVİÇ KİROV KİMDİR

Sergey Mironoviç Kirov, 27 Mart 1886  yılında Vyatsk guberniyasının Urjum kentinde fakir bir ailenin çocuğu …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!