KOMA VENGÊ SODIRÎ

KOMA VENGÊ SODIRÎ KİMDİR

Koma Vengê Sodirî, 1997 senesinde kurulmuş değişik yörelerden bir araya gelen gençlerden meydana gelen Kürt müzik grubudur.  

Grup stranları Kürtçenin Zazakî lehçesinde seslendirmektedir. 

Koma Vengê Sodirî Kürt müzik grubunun üyeleri Ayfer Düzdaş, Songül Pak, Hıdir Çelik, Nurcan Değirmenci, Çiğdem Karaman ve Mehmet Akbaş’tır.

Grup çalışmalarını Mezopotamya Kültür Merkezi bünyesinde gerçekleştirmiştir.

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), 1991 yılında İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi üzerinde, Kürt aydın kültürünün idaresi altında kurulmuştur.

MKM’nin kuruluş amacı Kürt sanatı ve kültürünü dünyaya tanıtmaktır. 

12 Kasım 2016 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından Olağanüstü Hal’in  11. Maddesi uyarınca aralarında Mezopotamya Kültür Merkezi’nin de bulunduğu 370 derneğin kapatılmasına karar verildi.

Koma Vengê Sodirî’nin üyelerinden Ayfer Düzdaş, 1973 senesinde Sivas’ta dünyaya geldi.

İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İstanbul’da gördü.

1996 senesinde Mezopotamya Kültür Merkezinde bağlama ve müzik eğitimini aldı.

Sanatçı, 1998’de Pera Güzel Sanatlar Lisesinde Keman ve Şan eğitimine başladı.

İki yıl süren bu eğitimin sürecinden sonra 1997 senesinde Kürtçenin Zazaki lehçesinde müzik yapan Vengê Sodirî grubu içerisinde yer aldı.

 1998 senesinde 11 kadın sanatçıdan meydana gelen özünde kadın müzik topluluğu olan Koma Asmin Müzik Grubunda çalışmalarını devam ettirdi.

Koma Vengê Sodirî’de Zazaki müziğinin mücadelesini Koma Asmin’de kadın sorunlarına yönelen  şarkılarla dile getirdi. 

Ayfer Düzdaş, 2000 senesinde Mezopotamya Kültür Merkezi Bünyesinde çalışmalarını yürüten müzisyenlerden meydana gelen 20 kişilik sanatçı kadrosuyla birlikte yaşadığımız coğrafyada farklı kültürlerin etkilerini taşıyan, farklı diller ve kültürler üzerinde gerçekleştirilen baskı politikalarına karşı Kürtçe’den Türkçe’ye çevrilen geleneksel halk şarkılarından oluşan, Şahiya Strana -1- ve 2004 yılında da Şahiya stranan -2-  adlı arşiv niteliğinde çıkartılan iki albüm çalışmasında da yer aldı.

Grubun bir diğer üyesi Mehmet Akbaş, 1 Nisan 1974 tarihinde Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde dünyaya geldi.

Ağıtçı kadınlar geleneğinin son nesil temsilcilerinden olan bir annenin çocuğudur.  

Mehmet Akbaş, profesyonel müzik hayatına 1998 yılında Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) bünyesinde Zazaca müzik yapan Vengê Sodirî (Sabahın Sesi)  isimli grupla başladı.

Vengê Sodirî’nin 2001 senesinde piyasaya çıkardığı Wayîr (Sahip) isimli albümünde solist, derlemeci ve kompotizör olarak yer aldı.

Akbaş, aynı sene Akademi İstanbul isimli müzik okulu Batı Şan Anabilim dalına burslu olarak kabul edildi.

Müzik eğitimi süresince grup çalışmalarına da devam etti.

Sanatçı 2003 senesinde  Akademi İstanbul’un “Yollar ve Duraklar” isimli Projesi kapsamında Mercan Dede ile Vengê Sodirî olarak aynı sahneyi paylaşırken aynı sene “Bêje (Söyle)” isimli proje kapsamında Harbiye Açık Hava Tiyatrosu ve II. Uluslar arası Beyoğlu Buluşmasında grubuyla sahne aldı.

2004 senesinde öncülüğünü yaptığı Elektronik Zaza Project kapsamında Türkiye’nin önde gelen elektronik müzik sanatçılarından Erdem Helvacıoğlu ile çalışan sanatçı bu proje ile hem yurt içinde hem de yurtdışında birçok festivalde müzikseverlerin karşısına çıktı.

Sanatçı 2004 senesinde  MKM‘nin “Şahîya Stranan” isimli projesinin II. albümünde seslendirdiği ‘Lê lê Wanê’ adlı parçayla büyük beğeni kazandı.

2005 senesinden bu yana Almanya’nın Köln kentinde yaşayan Akbaş müzik çalışmalarını burada sürdürdü.

Bernamegeh Türkçe / bernamegeh@gmail.com

AYRICA BAKIN

Patricia Marie Patty Andrews Kimdir Hayatı

Amerikalı şarkıcı ve oyuncu Patricia Marie “Patty” Andrews,  16 Şubat 1918 tarihinde dünyaya geldi. 1950’li …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!