Erbil’deki suikast

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi, Erbil’deki suikastle ilgili açıklama yaptı

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi, 7 Ekim 2022’de Erbil’de, Hawkar Abdullah Resul ve ailesine yönelik bombalı saldırıdan KYB Güvenlik ve Enformasyon Dairesi’ne (Zanyari) bağlı Terörle Mücadele Dairesi’ni sorumlu tuttu.

“32. Park” semtinde Kürdistan Yurtseverler Birliği(KYB) eski Zanyari Kurumu Anti Terör Ninonova Biriminin Başkanı Hawkar Abdullah Resul’un aracında bir patlama meydana geldi. Patlama sonucu Hawkar Abdullah Resul hayatını kaybederken eşi ve kız kardeşi ile 2 çocuğu ise yaralandı.

Rûdaw’ın edindiği bilgilere göre, bomba yüklü aracın patlaması olayı ile ilgili olarak iki kişi tutuklandı. Tutuklanan kişilerin Hawkar Abdullah Resul’un yakın koruması olduğu öğrenildi.

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi’nden saldırıya ilişkin yapılan ilk açıklamada ise, eski bir KYB Anti terör görevlisi olan Hawkar Abdullah Resul’un aracına 2 bomba yerleştirildiği belirtildi.

Hawkar Abdullah, KYB’nin Ninova’daki istihbarat ve terörle mücadele dairesi başkanıydı. KYB Başkanı Bafıl Talabani’nin Süleymaniye’de Lahur Şeyh Cengi’ye bağlı güvenlik kurumlarına yönelik başlattığı görevden alma sürecinde Hawkar Abdullah görevini bırakarak Erbil’e yerleşmişti.

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi, 7 Ekim 2022’de Erbil’de, Hawkar Abdullah Resul ve ailesine yönelik bombalı saldırıdan KYB Güvenlik ve Enformasyon Dairesi’ne (Zanyari) bağlı Terörle Mücadele Dairesi’ni sorumlu tuttu. Ancak Süleymaniye Terörle Mücadele Dairesi, suçlamayı reddetti.

Başkent Erbil’de 7 Ekim 2022 günü Serbesti Mahallesi’nde yaşanan patlamada, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Güvenlik ve Enformasyon Dairesi (Zanytari) eski subayı Hawkar Abdullah Resul hayatını kaybederken eşi, kız kardeşi ve 2 çocuğu da yaralandı.

Olayın ardından soruşturma Başlatan Erbil Asayiş Müdürlüğü, patlamanın Resul’ün aracına yerleştirilen bir bombadan kaynaklandığını ve saldırı ile ilgili Resül’ün yakın korumalarından birinin de aralarında bulunduğu 6 kişinin yakalandığını açıkladı.

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi’nden yapılan açıklamada, söz konusu kişilerin soruşturma sırasında suçlarını itiraf ettiği iddia edildi.

Açıklamada, “İtiraflar neticesinde bu terör eyleminin, Süleymaniye Terörle Mücadele Sorumlusu Wahab Halepceyi olarak bilinen Wahab Mecid Baki ve Süleymaniye Terörle Mücadele Birimi İstihbarat Sorumlusu Karzan Muhammed Reşid’in doğrudan talimatı ile yapıldığı açığa çıktı” denildi.

Konseyin açıklamasında Erbil Soruşturma Hakimi’nin talimatı ile Süleymaniye’deki güvenlik güçlerine gönderilen yazıda saldırıyı gerçekleştiren ekipte yer alan diğer isimlerin de yakalanmasının talep edildiği belirtildi.

Güvenlik Konseyi ayrıca, gözaltına alınan Yasır Faysal, Ali Hüseyin Şükür, Rencder İsmail Necim, Ali Haşim Ahmed, Sermed Necmeddin Raşid ve Ahmet Saysal Hüseyin isimli zanlıların itiraflarını anlattığı videoyu da paylaştı.

CTG suçlamaları reddetti

Öte yandan Süleymani Terörle Mücadele Dairesi (CTG), söz konusu suçlamayı reddeden bir açıklama yaptı.

CTG’den yapılan açıklamada, Süleymani Terörle Mücadele Dairesi’nin isminin böyle bir saldırı ile anılmasının “saptırma” ve senaryo” olduğu belirtildi.

Açıklamada, bu itirafların Irak cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önceki geceye denk geldiğine dikkat çekilerek, “Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) cumhurbaşkanı adayını geri çekseydi, video bu gece yayınlanır mıydı?” ifadelerine yer verildi.

CTG’nin açıklamasında, “Terörle Mücadele Dairesi Genel Müdürlüğü’ndeki görevlilere yönelik tüm suçlamaları reddediyoruz” denildi.

Açıklamada ayrıca, konu ile ilgili soruşturmanın, Kürdistan Parlamentosu gözetiminde tarafsız bir uzman ekip (Irak, Koalisyon Güçleri ve Avrupa Birliği) oluşturulması çağrısında bulunuldu.

Zanyari Kurumu’ndan açıklama

Öte yandan KYB’ye bağlı Zanyarai Kurumu’ndan Hawkar Abdullah Resul’un bombalı saldırıda yaşamını yitirmesine ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Daha önce resmi görevde bulunan Şehit Hawkar, terörle mücadele ve güvenlik güçlerinde bölgenin huzur ve güvenliğine hizmet etmiştir.

Hayatını kaybeden şehit Hawkar’ın ailesine taziyelerimizi sunar, yaralılara acil şifalar dileriz.Güvenlik güçlerini olayı soruşturmaya, gerçeği kamuoyuna açıklamaya ve adalete teslim etmeye ve cezalandırmaya çağırıyoruz”.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Phyllis Allen Kimdir Hayatı

Amerikalı sinema ve vodvil oyuncusu Phyllis Allen, 25 Kasım 1861 tarihinde dünyaya geldi. Sessiz sinema …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!