İRLANDALI KADIN İSİMLERİ

İRLANDALI KADIN İSİMLERİ VE ANLAMLARI

İrlandalılar, kökeni İrlanda Adasına dayanan bir Kelt halkıdır.

İrlanda ya da İrlanda Cumhuriyeti, kuzeybatı Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Büyük Britanya’nın batısındaki İrlanda adasının yaklaşık altıda beşini kaplamaktadır. Başkenti ve en büyük şehri Dublin’dir.

4,9 milyonluk nüfusun yaklaşık %40’ı bu şehir ve banliyölerinde yaşar. Tek kara sınırı kuzeydoğudaki Birleşik Krallık’a bağlı Kuzey İrlanda ile olan İrlanda’nın batısı Atlas Okyanusu, doğusu İrlanda Denizi, güneydoğusu St George Kanalı, güneyi ise Kelt Denizi ile çevrilidir.

İrlandaca (Gaelige), Hint-Avrupa dil ailesinin Kelt dilleri koluna ait bir dildir. İrlanda’nın, Birleşik Krallık’a bağlı Kuzey İrlanda’nın ve Avrupa Birliği’nin resmî dilidir. İrlandaca, Batı Avrupa’da halk dili kullanılarak yazılmış en eski edebiyata sahiptir.

İrlanda’da halkın %36’sı İrlandaca konuşabildiğini belirtmiştir. Buna rağmen günlük dil olarak İrlandaca Gaeltacht adı verilen ülkenin batı kıyılarındakı bazı bölgelerde yoğunlaşmıştır ve genel halkın sadece %1.8’i İrlandacayı günlük bir şekilde kullanmaktadır. Galway, Kerry, Cork ve Donegal, Waterford’un küçük bir kısmı, Mayo ve Meath bölgelerinde anadil, İrlanda’nın geri kalan birçok bölgesi için ikinci dil olarak geçmektedir.

İrlandaca Kadın İsimleri ve Anlamları

Aifric: kızlar için “hoş” veya “keyifli” anlamına gelen bir Kelt adıdır.

EYE-fric olarak telaffuz edilen Aifric, Afrika adının bir çeşididir. Bu ismin kıtadan geldiğini düşünebilirsiniz, ancak orta çağda genellikle İskoçya ve İrlanda’da var olmuştur. Bu dönemde, soylu bir çok kadın bu ismi taşıyordu. Bugün, bu geleneksel “A” adı çok daha az yaygındır.

Aine: “parlaklık ” anlamına gelen bir Kelt adıdır.

AWN-ya olarak telaffuz edilen Aine, İrlanda mitolojisinde yaz ve zenginlik tanrıçasıydı. Ayrıca ekinleri ve tarımı kontrol ettiği düşünülen sevgi ve doğurganlıkla da ilişkilendirildi. Aine’nin İngilizce karşılığı Anya’dır. Bazen, Aine, bu isimlerin bağımsız kökenleri olmasına rağmen, Anna ve Anne isimlerinin Galce versiyonu olarak da görülür.

Aisling: “hayal gücü” anlamına gelen İrlandalı bir kız ismidir.

Aoife, kızlar için “güzel” veya “parlak ” anlamına gelen İrlandalı bir isimdir.

EE-fa olarak telaffuz edilen Aoife, büyük olasılıkla “güzellik” anlamına gelen Galce “aoibh” kelimesinden türemiştir. İrlanda efsanesine göre Aoife, kız kardeşi Scáthach ile sürekli çatışma halinde olan sert bir kadın savaşçıydı.

Ardara: İrlandalı bir yer adıdır.

2012 yılında Irish Times tarafından yaşanacak en iyi yer olarak gösterilen Kuzey İrlanda’daki güzel bir kasabanın adıdır. Ardara, İbranice Adara ismine benzer, bu da onu İrlandalı bir alternatif haline getirir. Potansiyel takma adlar arasında Ari veya Dara bulunur.

Aurnia: İrlandaca “altın kadın” anlamına gelir.

Nispeten nadir bir isim olan Aurnia, ORE-nia olarak telaffuz edilir, çağlar boyunca kaybolmuştur. Güzel bir anlamı olmasına rağmen, kulağa biraz İngilizce “ornery” (diğer adıyla inatçı) kelimesine benziyor, bu yüzden geri planda kalmış olabilir.

Ava: “güzellik” anlamına gelir.

Ava, Aoife gibi, “güzellik veya parlaklık” anlamına gelen Galce “aoibh” kelimesinden türemiştir.

Bevin: “melodik hanımefendi” anlamına gelen İrlandalı bir isimdir.

BE-veen olarak telaffuz edilen Bevin, geleneksel Bebhinn adının bir uyarlamasıdır. İrlanda ve Galler mitolojisinde Bebhinn, biri doğumla, diğeri yeraltı dünyasıyla ilişkilendirilen iki tanrıçanın adıydı. Bevin, bu isimlerin bağımsız kökenleri olmasına rağmen , genellikle Vivian veya Vivion olarak İngilizceleştirilir.

Blathnaid: “tohum çiçeği” anlamına gelir.

Blathnaid, Latince Floransa adının İrlandaca bir versiyonudur.

Brianna: İrlandalı kadın isimlerimiz arasında “asil” anlamına gelen güçlü bir seçimdir.

Brianna, Brian adının kadınsı şeklidir . Bryanna, Breanna ve Brianne dahil olmak üzere çeşitli varyasyonları vardır, ancak Brianna açık ara en önde olanıdır.

Bridget: “güç” veya “erdem” anlamına gelir.

Bu klasik isim, “güç” anlamına gelen Galce “brigh” kelimesinden türemiştir. İrlanda’daki popülaritesi, ülkenin koruyucu azizlerinden biri olan Brigid of Kildare sayesindedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Bridget 1970’lerde yaygındı, ancak o zamandan beri popülaritesi azaldı. 2020 itibariyle, 747. sırada yer aldı ve bu da onu oldukça nadir bir seçim haline getirdi. Ünlü isim taşıyıcıları arasında aktrisler Bridget Fonda ve Bridget Moynahan var.

Bronagh: “üzüntü” anlamına gelir.

Bro-nah olarak telaffuz edilen Bronagh, Eski İrlandalı Bronach adının İngilizceleştirilmiş halidir. Bu, denizcileri yaklaşan fırtınalara karşı uyarmak için bir zil çalarak korumaya yardım eden ünlü bir dokuzuncu yüzyıl İrlandalı azizinin adıydı. Bu isim 1960’lardan 2010’lara kadar İrlanda’da yaygındı. Bununla birlikte, popülaritesi son yıllarda azalmaya başladı ve 2020’de tüm zamanların en düşük seviyesi olan 544. sıraya yerleşti.

Caitlin: “saf” anlamına gelir.

Geleneksel olarak, Kath-LEEN olarak telaffuz edilen Caitlin, Cathleen veya Kathleen olarak İngilizceleştirildi. Ancak, 1970’lerde, İrlandalı olmayan konuşmacılar, İngilizce yazım kurallarına göre KAYT-lin olarak telaffuz etmeye başladılar. Katelyn ve Caitlyn dahil olmak üzere çeşitli varyasyonlar ortaya çıktı. Bugün, “lyn” yazımları daha popüler, Caitlin artık biraz eski moda olarak kabul ediliyor. Ünlü bir adaşı, bir Amerikan medya kişiliği ve eski Olimpiyat sporcusu olan Caitlyn Jenner’dir.

Caoimhe: İrlandaca’da “güzel” anlamına gelir.

İrlanda’da kızlar için en popüler 19. isim oldu. Ne yazık ki, İrlanda dışındaki insanlar bu ismi telaffuz etmeyi zor buluyor.

Cara: İrlandalı kızlar için en arkadaş canlısı isimlerden biri olan Cara, “arkadaş” anlamına gelir.

Bu Kelt adı 19. yüzyıldan beri kullanılmaktadır ve en sık olarak ABD’de 70’ler, 80’ler ve 90’larda kullanıldı. Şu anda eyaletlerde popüler olmasa da İrlanda ve İskoçya’da hala ilk 50’den biridir. Cara aynı zamanda İtalya’da “sevgili” anlamına gelen yaygın bir isimdir.

Cassidy: “kıvırcık saçlı” anlamına gelir.

Başlangıçta 12. yüzyılda Fermanagh şeflerine hizmet eden doktorlara verilen bir soyadıydı. Bugün Cassidy, kızlar ve nadir durumlarda erkekler için modern bir isim olarak işlev görüyor. Cassidy, 2020’de ABD’li kızlar için en popüler 406. isim oldu ve bu onu nadir bir seçim haline getirdi. Fazla kullanılmayan klasik bir İrlandalı-Amerikalı ismi arıyorsanız, Cassidy sizin adınıza sesleniyor olabilir!

Cessair: “kar veya ızdırap” anlamına gelir.

Ciara: “karanlık olan” anlamına gelir.

Clare: “açık veya parlak” anlamına gelen İrlandaca ve İngilizce bir isimdir.

Orta Çağ boyunca, Latince “clarus” kelimesi erkekler için ortak bir isim haline geldi ve kadın formu olan Clara , kızlar için popülerdi. Sonunda, Fransa’da Claire ve İngiltere ile İrlanda’da Clare dahil olmak üzere bu ismin çeşitli varyasyonları ortaya çıktı . Clare aynı zamanda İrlanda’da “tahta” anlamına gelen İrlandaca “Clar” kelimesinden türetilen bir ilçenin adıdır. Güya, kasaba halkı bir köprü yapmak için Fergus Nehri’nin en küçük kısmına bir tahta yerleştirdi ve bu da çevredeki alanın County Clare olarak adlandırılmasına yol açtı.

Cliona: “şekilli” anlamına gelir.

Eski İrlanda mitlerinde Cliona, aşk ve güzellik tanrıçasıydı. “Clona’nın Dalgası” hikayesinde trajedi, Cliona ölümlü sevgilisiyle birlikte olmak için vaatler diyarından ayrıldığında, ancak dev bir dalga tarafından ele geçirildiğinde ortaya çıkar. Bu şiirsel isim, genellikle İngilizce Cleena adıyla ilişkilendirilen klee-ONA olarak telaffuz edilir.

Clodagh: bir İrlanda nehrinin adıdır.

CLO-dah olarak telaffuz edilen Clodagh, Tipperary’deki bir nehrin adıdır.

Colleen: “evlenmemiş kadın” anlamına gelir.

Colleen, İrlanda yerlileri arasında hiçbir zaman popüler olmamasına rağmen, 50’li, 60’lı ve 70’li yıllarda ABD, Avustralya ve İngiltere’ye giden İrlandalı göçmenlerin ortak adıydı. Bu İrlandalı Amerikalı isim günümüzde nadirdir ve ABD’li kızlar için ilk 500 isim arasında yer almaz.

Creidne: İrlandaca “kadın savaşçı” anlamına gelir.

Credne olarak da adlandırılan Creidne, İrlanda Mitolojisinde mistik bir savaşçı ve deniz tanrıçasıydı. Birkaç İrlanda efsanesinde adı geçen küçük, bağımsız bir savaşçı grup olan Fianna’nın bir parçasıydı. Creidne aynı zamanda İrlanda folklorunda sanat ve metal tanrısının adıydı.

Croia: “kalpten gelen” anlamına gelir.

CREE-ya olarak telaffuz edilen Croia, ABD’de neredeyse hiç duyulmamış bir isimdir. İrlanda’da geçen yıla kadar en popüler 95. kız ismi olana kadar oldukça nadir kullanılırdı.

Daimhin: “küçük geyik” anlamına gelir.

Daimhin, daw-veen olarak telaffuz edilir, İrlanda’da nadir görülen bir isimdir. 2018’de, o yıl sadece üç kızın adını aldığı 873. sırada yer aldı. İngilizce’de genellikle Davin ve Davina olarak İngilizceleştirilir.

Deirdre: “kalbi kırık veya kederli” anlamına gelen İrlandalı bir isimdir.

DEER-druh olarak telaffuz edilen Deirdre, Kelt mitolojisinde İrlanda’daki en güzel kadındı. Ne yazık ki, Ulster Kralı Conchobhar’ın sevgilisini öldürmesi ve onu kraliçesi olmaya zorlamasından sonra kırık bir kalple öldü. Bu trajik, güzel isim, ilk olarak 20. yüzyılda kullanıldı.

Delaney: “karanlık meydan okuyucu” anlamına gelen İrlandalı bir isimdir.

Geleneksel olarak Delaney, Gael klanı O Dubhslaine’den türetilen bir soyadıydı, Dubh “siyah” ve slaine “meydan okumak” anlamına geliyordu. Bununla birlikte, diğer havalı soyadları gibi, Delaney de artık kızlar ve bazı durumlarda erkekler için belirli bir ad olarak kullanılmaktadır. Delaney, 2020’de ABD’de kızlar arasında en popüler 312. isimdi.

Delma: “güzel kız” anlamına gelen Galce veya Almanca bir isimdir.

Delma, geleneksel bir İrlanda adı olan Fidelma adının kısaltılmış halidir. Almanca bir isim olan Adelma’nın küçültülmüş hali de olabilir. Katolik tarihinde, Fidelma, 427’den 457’ye kadar İrlanda hükümdarı olan Kral Leary’nin kızıydı. O ve kız kardeşi Eithne, Aziz Patrick tarafından Hristiyanlığı ilk kabul edenlerdendi. Aileniz Hristiyan ise Delma harika bir isim seçimi olabilir.

Dympna: “şair” anlamına gelen bir Kelt adıdır.

Diğer yazım varyasyonları arasında Dimpna, Dymphnart, Damnat veya Damhnait bulunur. En ünlü isim sahibi, Katolik ve Ortodoks geleneklerinde onurlandırılan bir Hıristiyan azizi olan St Dympna’dır. Hayatı boyunca, Dympna günümüz Belçika’sındaki Geel kasabasında yaşadı. Öldükten sonra onuruna bir kilise kurdular ve Geel akıl hastaları için bir sığınak oldu. Bugün, Dympna akıl hastalığının, kaygının ve cinsel istismarın koruyucu azizi olarak onurlandırılmaktadır.

Ealga: “asil veya cesur” anlamına gelen İrlandalı bir isimdir.

ALE-ga olarak telaffuz edilen Ealga, Alanna, Alice, Alicia veya Alyssa olarak İngilizceleştirilmiş güçlü bir İrlanda adıdır.

Eibhlín: İrlandalı bir kız ismidir ve iki anlamı vardır: “parlayan ve parlak”.

Bu, Norman adı Aveline’nin İrlanda versiyonudur. İngilizce’de Eileen, Eveleen veya Evelyn olarak İngilizceleştirilmiştir. En yaygın olarak, ave-leen olarak telaffuz edilir.

Eilish: “Tanrı’ya adanan” anlamına gelir.

Eimile: İrlandaca “rakip” anlamına gelir.

Eithne, “küçük tohum” anlamına gelen bir Kelt adıdır.

Bu güzel isim İrlanda’da oldukça popüler bir isimdir ve birçok ünlü adaşı vardır. İrlanda mitolojisinde Eithne, sevgilisi onu kurtarana kadar (İrlandalı bir Rapunzel gibi) bir kulede kilitli olan Balor’un kızıydı!

Emer: “hızlı” anlamına gelen İrlandalı bir addır.

Emer, İrlanda Mitolojisinde adı geçen eski bir isimdir. Kahraman Cu Chulainn’in karısıydı ve bilgelik, güzellik, erdem, konuşma ve iğne işi armağanlarıyla kutsanmış “mükemmel kadın” olduğu söylenirdi. EE-mer olarak telaffuz edilir, bu isim bazen Emma olarak yanlış telaffuz edilir. Yazım varyasyonları arasında Eimer, Eimear veya Eimhear bulunur.

Erin: “bolluk ülkesi” anlamına gelen İrlandalı bir addır.

Erin, Kelt mitolojisinde İrlanda’nın Matron Tanrıçası olan Eski İrlandalı adı Eiru’dan türemiştir. Bu isim ABD’de nispeten nadirdir ve 2020’de en popüler 520. kız ismi olarak sıralanmıştır. Bir diğer yaygın varyasyon Eire’dir.

Etain: “kıskançlık” anlamına gelen İrlandalı bir isimdir.

İrlanda mitolojisinde Etain güzel bir tanrıçaydı. Peri Kral Midir ona aşık olur ve karısı Fuamnach’ı o kadar kızdırır ki Etain’i bir sineğe dönüştürür. Sonunda, Etain bir kadeh şaraba düşer ve yutulur, bu da içiciyi hamile bırakır. Bir insan olarak yeniden doğar ve sonunda kraliçe olur. Bu eşsiz Gal adı, 12. ve 15. yüzyıllarda İrlanda’da yaygındı, ancak bugün daha az yaygın.

Fallon: “lider” anlamına gelen İrlandalı bir isimdir.

Fearne: “eğreltiotu” anlamına gelen İrlandalı ve İskoç bir isimdir.

Fiadh: “vahşi geyik” anlamına gelen daha popüler İrlandalı kız isimlerinden biridir.

İrlanda’da FEE-a olarak telaffuz edilen Fiadh, 2016’dan beri yükselişte. 2020 itibariyle, Emerald Isle’daki kızlar için en popüler 2. isim oldu.

Finley: İrlandaca “saf savaşçı veya kahraman” anlamına gelir.

Finola: kızlar için “adil omuzlu” anlamına gelen İrlandalı bir isimdir.

Finnguala, Fionnghuala ve Fionnuala dahil olmak üzere bu ismin birçok varyasyonu mevcuttur. Ancak, Finola en az karmaşık olanıdır. FINN-olla olarak telaffuz edilen bu klasik isim, modern bir dokunuş için Nola veya Nuala olarak kısaltılabilir. Eski İrlanda mitolojisinde Finola, üvey annesi Aoife tarafından kuğuya dönüştürülen Lir’in kızıydı. Bir evlilik onu özgür bırakana kadar 900 yıl boyunca İrlanda göllerinde kalmaya zorlandı.

Fiona: iki anlamı olan bir İskoç ve İrlandalı kadın adıdır: “adil ve beyaz”.

Fiona, geleneksel kökenlere sahip olmamasına rağmen, İrlandalı kızlar için daha iyi bilinen isimlerden biridir. İlk olarak 19. yüzyılda İskoç şair James Macpherson tarafından kullanıldı ve o zamandan beri kullanılıyor. Bazıları, bunun “adil” anlamına gelen Galce Fionn kelimesinin İngilizce versiyonu olduğunu düşünüyor.

Gael: İrlandaca “orman insanları” anlamına gelir.

Gaelic’in kısaltması olan Gael, İrlanda’ya özgü bir kişiye atıfta bulunan bir isimdir. Ortaçağ efsanelerinde Gael, İrlanda halkının adını aldığı bir kahramandı. Bu isim teknik olarak unisex olsa da, son yıllarda Gael genellikle erkek çocuklara verildi. Alternatif, Gail, kızlar için daha yaygın.

Grainne: “mısır” anlamına gelen İrlandalı bir addır.

Eski İrlanda mitolojisinde, Grainne hasadın koruyucusuydu. Daha sonraki efsanelerde Grainne, İrlanda Kralı Cormac Mac Art’ın güzel kızıydı. Ünlü savaşçı Fionn Mac Cool ile evleneceğine söz verildi. Ancak kalbi, birlikte kaçtığı Fionn’un yeğeni Diarmuid’e aitti. Fionn, aşıkları bir yerde iki geceden fazla kalamayacakları şekilde kovaladı. Bugün, İrlanda’daki birçok Neolitik anıt, kaçarken kalmış olabilecekleri yerler olarak görülen “Diarmuid ve Grainne’s Bed” olarak adlandırılıyor. Bu ismin İngilizce versiyonu Grace’dir .

Ide: “susuzluk” anlamına gelen İrlandalı bir kız ismidir.

EE-duh olarak telaffuz edilen Ide, modern İrlanda yazım reformları gerçekleşene kadar orijinal olarak Ite olarak yazıldı. Ide, orta çağda Killeedy’nin koruyucu azizi olan İrlandalı bir rahibenin adıydı. Adı ona “kutsallığa susamışlığı” nedeniyle verildi. Bilgelik, saflık, güzellik, müzik yeteneği, nazik konuşma ve iğne becerileri dahil olmak üzere kadınlığın altı erdemine sahip bağımsız ve başarılı bir kadındı. İngilizce varyasyonları Ida, Ita ve Meeda’yı içerir.

Imogen: İrlandalı kızlar için “kız” anlamına gelen havalı isimlerden biridir.

Imogen, imma-JEN olarak telaffuz edilir, muhtemelen Keltçe “kızlık” anlamına gelen inghean kelimesinden türemiştir. İrlanda, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Almanya, Avusturya, İsviçre ve hatta Batı Hint Adaları dahil olmak üzere birçok ülkede popülerdir. Ancak, ABD’de hiçbir zaman ilk 1000’e giremedi.

Iona: “porsuk yeri” anlamına gelen İskoç ve İrlandalı bir isimdir.

Iona, İrlanda ve İskoçya arasında uzanan bir adadır. St.Colmcille’in MS. 563’te manastırını kurduğu yerdi. Başlangıçta adaya, Galce bir kelime olan Ioua adı verildi. Ancak “n” ile “u” arasındaki benzerlikten dolayı yanlışlıkla Iona olarak çevrilmiştir. Bugün Iona, İskoçya’da popüler bir isimdir.

Iseult: İrlandaca’da “adil ve sevimli” anlamına gelir.

Bu alışılmadık Kelt adı, EE-soolt olarak telaffuz edilir. Tristan ve Iseult’un şövalye operasında Iseult, şövalye Tristian tarafından amcası Kral Mark ile evlenmek üzere Cornwall’a götürülen İrlandalı bir prensestir. Ancak, Tristan ve Iseult seyahatleri sırasında yanlışlıkla bir aşk iksiri alırlar, bu da onların delice aşık olmalarına ve birlikte kaçmalarına neden olur. Adın diğer türevleri arasında Isolde, Yseult, Ysolt, Isode, Isoude, Iseut ve Isaut bulunur.

Keely: Kızlar için en şirin İrlandalı isimlerden biri olan Keely, “güzel” anlamına gelir.

Keely başlangıçta bir soyadı ve Kuzey İrlanda’daki bir kasabanın adıydı. Ancak, kulağa hoş gelen bu ad son yıllarda yükselişe geçti ve Emerald Isle’da tipik bir seçim haline geldi.

Kennedy: “kask kafa” anlamına gelen İrlandalı bir isimdir.

Kerry: İrlandaca “Ciar’ın kabilesinden” anlamına gelir.

İrlanda mitolojisine göre, Ulster Kralı Fergus mac Roich, oğlu Ciar’ın onuruna kabilesine Ciarraighe (Kerry’nin orijinal şekli) adını verdi. Bugün, aynı arazi şimdi County Kerry olarak adlandırılıyor.

Laoise: “parlak kız” anlamına gelen İrlandalı bir kızın adıdır.

LEE-sha olarak telaffuz edilen Laoise, Fransız Louise adının İrlandalı şeklidir. İrlanda’da 1970’lerden beri yükselişte ve 2020’de kızlar için en popüler 111. İrlandalı isim olarak sıralanıyor. Diğer yazım seçenekleri Leesha ve Louisa’dır.

Lazarina: kadınlar için “şarap alevi” anlamına gelen İrlandalı bir isimdir.

LAH-sah-reena olarak telaffuz edilen Lazarina, Eski İrlandalı adı Lasairfhiona’nın modernize edilmiş bir versiyonudur. İrlanda’nın bir eyaleti olan Connacht’ta Orta Çağ’ın sonlarında çok popülerdi. 1200’lerde Connacht prensesi Lasairfhiona Ni Conchobair de dahil olmak üzere birkaç kraliçe ve aziz bu ismi taşıyordu.

Lennon: “sevgili” anlamına gelen daha popüler İrlandalı kadın isimlerinden biridir.

Her müzik hayranı, İngiliz söz yazarı ve müzisyen John Lennon’a muhtemelen aşinadır. Büyük bir Beatles hayranı olmasanız bile, Lennon hala biraz çekici olabilir.

Liyadan: Eski Gal mitolojisinden türetilen birkaç İrlandalı kız adından biri olan Liadan, “gri bayan” anlamına gelir.

Lee-ah-din olarak telaffuz edilen Liadan, İrlanda folklorunda sevilen bir İrlandalı şair ve rahibenin adıydı. Liadan aynı zamanda İrlanda’nın 12 havarisinden biri olan Saigirli Ciaran’ın annesiydi.

Liban: “kadınların güzelliği” anlamına gelen İrlandalı bir kız ismidir.

Macha: “ovanın” anlamına gelen İrlandalı bir kız adıdır.

MAKH-a olarak telaffuz edilen Macha, İrlanda mitolojisindeki üç savaşçı tanrıçadan biriydi. Birkaç İrlanda mitinde bahsedilen doğaüstü bir ırk olan Tuatha De Danann’ın bir parçasıydı. Efsaneye göre, Macha genellikle bir kuzgun kılığında bir savaşa gelirdi.

Maeve: “büyüleyici veya sarhoş edici” anlamına gelen Galce bir isimdir.

Aslen Meadhbh olan Maeve, birinci yüzyılda İrlanda’da efsanevi bir savaşçı kraliçenin adıydı.

Maire: İrlandaca “acı” anlamına gelir.

Maire, Latince Maria adının ve İngilizce Mary adının İrlandalı şeklidir. Maire, İrlanda halkının Meryem Ana’ya olan bağlılığı nedeniyle uzun yıllar yaygındı. Bugün Maire hala sıkça kullanılan bir isim, ancak İrlanda’nın laikleşmesi nedeniyle eskisi kadar popüler değil.

Maolisa: “İsa’nın takipçisi” anlamına gelen İskoç ve İrlandalı bir isimdir.

Bu güzel Kelt ismi mail-ISSA olarak telaffuz edilir ve İngilizce Melissa isminin İrlandaca karşılığıdır . Maolisa bir kadın adı gibi görünse de, 10. yüzyılda öncelikle Hıristiyan piskoposlara verildi. Diğer bir yaygın varyasyon Malise’dir.

Margaret: “inci” anlamına gelen İrlandalı bir kadın adıdır.

Eski İrlandalı adı Mairead’den türemiştir. İrlanda’da her iki yazım şekli de kullanılsa da, Margaret açık ara farkla en popüler olanıdır. Margaret, ABD’de de tipik bir isimdir ve son 100 yılda kızlar için en popüler 14. isimdir. Maighread, İskoç Galcesi arasında bu ismin başka bir çeşididir.

Mckenna: Bir soyadından türetilen birçok İrlandalı kadın adından biri ve “Cionnaith’in oğlu” anlamına gelir.

MacKenna, Mackenna ve Makenna olarak da yazılan Mckenna, Gael soyadı Mac Cionaoith’in İngilizceleştirilmiş şeklidir.

Mona: “küçük asil” anlamına gelen İrlandalı bir kız ismidir.

Basit ve zarif bir isim olan Mona, dünya çapında popüler bir seçimdir. Galce’de Mona, “asil veya onurlu” anlamına gelen Muadhnait’in İngilizceleştirilmiş halidir. Bu ismin varyasyonları arasında Monah, Monna ve Monya bulunur.

Morgan: iki anlamı olan bir Kelt adıdır: “denizden doğmuş” ve “büyük kraliçe”.

Murphy: “denizin savaşçısı” anlamına gelen İrlandalı bir isimdir.

İrlandalı Murchadh soyadından türetilmiştir, “muir” “deniz” ve “cath” “savaşçı veya savaş” anlamına gelir.

Neala: “kadın şampiyon” anlamına gelen İrlandalı bir kız ismidir.

Neala, diz-LA olarak telaffuz edilir, Neal’ın kadın versiyonudur. Başka bir versiyon Neilina’dır. 2020’de Neala, İrlanda’da kaydedilen tüm kız bebek isimleri arasında 544. sırada yer aldı.

Nessa: “nazik olmayan” anlamına gelen İrlandalı bir isimdir.

Eski İrlanda Mitolojisine göre Nessa, Ulster Kralı Conchobar mac Nessa’nın annesiydi. Başlangıçta “nazik olan” anlamına gelen Assa olarak adlandırıldı. Ancak, üvey babaları öldürüldükten sonra, Assa korkusuzca suçluyu aradı ve yeni Nessa unvanına veya “nazik olmayan” unvanına yol açtı. Nessa aynı zamanda ilk olarak yazar Jonathan Swift tarafından icat edilen popüler bir İrlandalı Amerikan adı olan Vanessa’nın küçücük şeklidir.

Niamh: “parlaklık veya parlaklık” anlamına gelen İrlandalı bir kız adıdır.

Eski İrlanda mitolojisinde Niamh, deniz tanrısı Manannan’ın kızı olan bir prensesdi. Aynı zamanda ünlü şair-kahraman Oisin’in sevgilisiydi.

Nollaig: “Noel” anlamına gelen İrlandalı bir isimdir.

Ortaçağdan beri, Noel günü doğan erkek ve kız bebeklerine verilir. İngilizce ve Fransızca karşılıkları Noelle veya Noel’dir.

Nora: “meşale ya da onur” anlamına gelen İrlandalı bir kız adıdır.

Oona: “kuzu” veya “gerçeğin ve güzelliğin kişileştirilmesi” anlamına gelen İrlandalı bir kız adıdır.

Orla: klasik İrlandalı isimlerden biri olan Orla, “altın prenses” anlamına gelir.

Quinn: İrlandaca’da “Conn’un soyundan gelen” anlamına gelir.

Radha: “vizyon” anlamına gelen İrlandaca ve Sanskritçe bir isimdir.

Rainey: “danışman veya kraliçe” anlamına gelen İrlandaca, Fransızca, İngilizce, Latince ve Almanca bir isimdir.

Reagan: “küçük hükümdar” anlamına gelen İrlandalı bir isimdir.

Riley: İrlandaca’da “yiğit veya cesur” anlamına gelir.

Riona: “kraliçe” anlamına gelen İrlandalı bir isimdir.

Rory: “kızıl kral” anlamına gelen İrlandalı bir isimdir.

Rosaleen: “küçük gül” anlamına gelen İrlandalı bir kadın adıdır.

Ryanne: “küçük kral” anlamına gelen İrlandalı bir kadın adıdır.

Sadbh: “tatlı ve sevimli bayan” anlamına gelir.

Saoirse: İrlandalı kızlar için en vatansever isimlerden biri olan Saoirse, “özgürlük” anlamına geliyor.

Shannon: “yaşlı ve bilge” anlamına gelir.

Shauna: İrlandaca’da “Tanrı Rahmandır” anlamına gelir.

Sheila: “saf ve müzikal” anlamına gelen İrlandalı bir kadın adıdır.

Sibeal: “Tanrı benim yeminimdir” anlamına gelen İrlandalı bir isimdir.

Sinead.ç İrlandaca’da “Tanrı’nın lütuf hediyesi” anlamına gelir.

Siobhan: Dini anlamları olan birkaç İrlandalı kadın adından biri olan Siobhan, “Tanrı’nın lütfu” anlamına gelir.

Siofra: “ elf veya peri ” anlamına gelir.

Sloane: İrlandaca “silah adamı” anlamına gelir.

Sorcha: “parlaklık” anlamına gelen İrlandalı bir kadın adıdır.

Tara: “tepe” anlamına gelen İrlandalı bir Budist, Hindu ve Sanskritçe adıdır.

Teagan: “çekici, güzel veya mükemmel” anlamına gelen İrlandalı bir isimdir.

Tuathla: Kraliyete uygun İrlandalı kız isimleri arasında Tuathla, “halkın prensesi” anlamına geliyor.

Tuiren: İrlanda mitlerinden türeyen kadınlara verilen İrlandalı bir isimdir.

Ula: “denizin mücevheri” anlamına gelen Keltçe bir isimdir.

Ultana: “Ulsterman” anlamına gelen İrlandalı bir kız adıdır.

Zaira: “çiçek açan çiçekler” anlamına gelen İrlandalı bir isimdir.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Hildebrandslied (Hildebrand Şarkısı)

**Hildebrandslied (Hildebrand Şarkısı)**, 9. yüzyılın başlarında yazılmış, Eski Yüksek Almanca dilinde bir destandır. Bu destan, …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!