İSKENDER PAYDAŞ KİMDİR

Müzisyen, aranjör ve yapımcı İskender Paydaş, 22 Temmuz 1967 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi.

Kosova, Makedonya ve Kırım’da kökleri olan bir ailede dünyaya geldi.

Zafer adında kardeşi vardır.

Babası ünlü orkestra şefi Muhittin Paydaş’dır.

Milli kaleci Cihat Arman’ın da torunudur.

Beş yaşında piyano dersleri almaya başladı.

Beş ve yedi yaşlarında çıkardığı iki 45′lik single’ı ve babasının orkestra şefliğinde Türkiye turnelerinde toplam 145 konseri bulunmaktadır.

Dokuz yaşından itibaren sabahları ilkokula giderken, öğlenden sonraları da müzik eğitimine İstanbul Devlet

Konservatuarı piyano bölümünde 12 yaşına kadar devam etti.

Şişli Koleji’nde ortaokulu, Kabataş Erkek Lisesi’nde de liseyi bitirdi.

Soranlara “evet bir üniversiteye kaydım var” diyebilmek için İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Latin Dili Edebiyatı, sonrasında Antropoloji, sonrasında Felsefe, sonrasında Açık Öğretim İktisat’la devam eden yolculuğu diploma almadan da sonra ermiştir.

1983 senesinde profesyonel müzik yaşantısına Avşa Otel’de başladı.

Sözlerini yazıp bestelediği rock’n roll şarkısı ‘Küçük Hanım’ o yaz Avşa Adası’nın hiti oldu.

1985 senesinde liseden mezun olduktan sonra 2 yıl üniversite sınavlarına girmeyip çeşitli pavyon ve gece kulüplerinde çalarken 1986 senesinde Kayahan‘la tanıştı.

Gerçek profesyonelliği Kayahan’ın klavyecisi olduğunda yaşadı.

1986 senesinde Kayahan ile çalışmaya başlayarak ilk aranjmanlarını yaptı ve o günden itibaren Kayahan’ın hemen hemen tüm şarkılarının aranjörlüğünü yaptı.

İskender Paydaş, Mirkelam ile “Her Gece” ve “Tavla” ile başlayan serüveninde sayısız konser ve festivallerde sahne aldı ve sanatçının üç albümün çalışmalarını yaptı.

1997 senesinde Şebnem Ferah’ın “Kadın” albümünün ve 1999 senesinde de “Artık Kısa Cümleler Kuruyorum” albümünün prodüktörlüğü yaptı.

İskender Paydaş, Kayahan, Mirkelam, Şebnem Ferah ve Orhan Gencebay, Emre Altuğ, Kurban, MFÖ, Nilüfer, Nazan Öncel, Harun Kolçak, Aşkın Nur Yengi, Kerim Tekin, Ajda Pekkan, Suat Suna, Kibariye, Sertab Erener, Ege (şarkıcı), Asya, Mustafa Sandal, Levent Yüksel, Özgün, Nil Karaibrahimgil, Fatih Erkoç, Keremcem, Atiye Deniz gibi sayısız ismin albümlerinde aranjör,besteci ve prodüktör olarak yer aldı.

2005 senesinde 12 kişilik “İskender Paydaş Orkestrası”nı kurdu ve bu orkestranın hem şefliğini yaptı hem de klavyecisi oldu.

Pek çok konserlerinde Ajda Pekkan ve Nazan Öncel’e ve daha birçok sanatçının konserlerinde orkestrası ile eşlik etmiştir.

İskender Paydaş, Istanbul for Aficionados, Hırsız Var, Türkler Çıldırmış Olmalı, Şaşkın, Pak Panter, Kolpaçino Bomba ve Bu İşte Bir Yanlızlık Var filmlerinin müzikleri ile İmkansız Aşk, Ümit Milli, Ah Bir Polis Olsam, Lale Devri ve Kurt Kanunu dizilerinin müziklerini de yaptı.

İskender Paydaş, müzik dışında resim, edebiyat, kayak-yelken ve değişik yerleri gezip görmekten hoşlanmaktadır.

İskender Paydaş, evliliğini 25 Haziran 1993 tarihinde oyuncu Yaprak Özdemiroğlu ile yaptı ve 7 sene evli kaldıktan sonra 25 Haziran 2000 tarihinde boşandı.

İskender Paydaş, 16 Ekim 2009 tarihinde Ilgın Beyazıt ile Roma Büyükelçiliği’nde dünyaevine girdi ve Ömer Alef adında bir oğlu bulunmaktadır.

Albümleri :
2011 – Zamansız Şarkılar
2014 – Zamansız – Şarkılar 2

AYRICA BAKIN

Phyllis Allen Kimdir Hayatı

Amerikalı sinema ve vodvil oyuncusu Phyllis Allen, 25 Kasım 1861 tarihinde dünyaya geldi. Sessiz sinema …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!