İSMAİL BEŞİKÇİ

İSMAİL BEŞİKÇİ VE KÜRT AYDINLANMASI

Lokman Polat

İsmail Beşikçi, Kemalist resmi ideolojiyi yargılayan, eleştiren, teşhir eden, Kemalist ırkçı Türk tarih tezi ve güneş dil teorisini mahkum eden, Kürt ulusal demokratik mücadelesinin haklılığını ispatlayan şahsiyetli bir bilim insanıdır.

Yaşamı onurlu bir yaşam, mücadelesi, haklı bir mücadeledir. Her zaman ezilen Kürt halkının yanında olmuş, Kürt halkının özgürlük mücadelesini desteklemiş, bu uğurda büyük fedakarlıklara katlanmış ve yılmadan, bilim yönteminden, duruşundan ödün vermeden, mücadelesini sürdürmüş ve halen sürdüren ender bir insandır.

İsmail Beşikçi’nin 40 yıllık okuyucusuyum. Çıkan tüm kitaplarını, çeşitli dergilerde yayınlanan yazılarını, kendisiyle yapılan röportajları okudum. O, bilimsel gerçekliğin, objektifliğin, gerçek aydın olmanın ve gerçek Kürt dostluğunun protipidir.

Kürt ulusal davası için ödediği bedel, Kürtlerin ulusal demokratik haklarını, özgürlüğünü, savunduğu için, sorgulanması, yıllarca cezaevinde yatması, Kürt halkı ve Kürt aydınları tarafından takdirle karşılanmıştır. Kürtler için verdiği uğraş, kararlı, azimli mücadelesi hiç bir zaman unutulmayacaktır.

Kürt aydınlanmasında Beşikçi Hoca’nın çok önemli bir yeri var. Katkıları, bilimsel eserleri, pratik tavrı ve doğru duruşu, doğrulardan taviz vermeyişi, siyasal ve sosyolojik analizleri Kürt aydınlanmasına kişilik kazandırmıştır.

1975’lerden günümüze, Kürtler Kemalizm’in ve Kemalist devletin gerçekliğini, resmi ideoloji safsatalığını, Kemalist politikanın ırkçı, şoven karakterini, resmi tarih tezi ve güneş dil teorisinin saçmalığını, bunlara karşı bilimsel gerçekliği İsmail Beşikçi’nin kitaplarından okudular, öğrendiler.

Kitapları, o günden günümüze dek bilimsel gerçekliğini sürdürmektedir. Bu dönemde de yaptığı sosyal, siyasal analizler, güncel yorumlar, Kürt ulusal sorunuyla ilgili dile getirdiği görüşler doğruluğunu ve haklılığını bilimsel bir içerik ile sürdürmektedir.

Beşikçi Hoca’nın bilimsel kitapları başta Kürtler olmak üzere Anadolu’daki tüm halklara ve insanlığa sunulmuş bilimsel eserlerdir.

Kürtler, Kemalist cumhuriyetin inkarcı, ırkçı, şoven karakterini, halkları yok sayan, başka dil ve kültürleri inkar eden Kemalist Türk tarih tezi ve güneş dil teorisini, Dêrsim katliamını ve Mustafa Muğlalı’nın 33 Kürt köylüsünü hunharca katletme olayını, emperyalizm ve sömürgeciliğin Kürt ülkesini parçalaması, dörde bölmesini, Kürt toplumunun siyasal, kültürel ve sosyolojik yapısını ve daha birçok şeyi O’nun kitaplarında okudu, öğrendi.

1975’lerden bugüne, özelikle 1980 öncesi (1975 – 1980 arası dönem) legal, illegal Kürt basın yayın organlarının (legal alanda Rizgarî dergisi, Özgürlük Yolu dergisi, Jîna Nû dergisi, Kawa dergisi, Têkoşîn dergisi, Roja Welat gazetesi ve Devrimci Demokrat gazete ile illegal alanda Xebat dergisi, Pêşeng dergisi ve Serxwebûn gazetesi) Kürt yayınevlerinin (Komal Yayınları, Özgürlük Yolu Yayınları, Kawa Yayınları ve Yöntem Yayınları) çıkardığı kürtlerle ilgili telif ve çeviri kitapların yanısıra Beşikçi Hoca’nın kitapları, M. Emin Bozarslan ve diğer bazı kürt aydınlarının kitap ve çalışmaları, bunların siyasal ve bilimsel analizleri Kürt aydınlanma sürecini hızlandırmıştır.

1990’lı yıllar ve sonrası, Kürtler, basın-yayın alanında ve Avrupa’da adeta bir Rönesans dönemi yaşadılar. Avrupa’da ve özelikle İsveç’te Kürt dili, kültürü ve edebiyatı ile ilgili çalışmalar, Kürt tarihiyle ilgili araştırmalar, yine İstanbul’da Kürtlerle ilgili yüzlerce kitabın basımı, İsmail Beşikçi’nin kitaplarının tekrar basımının yapılması (Yurt Yayınevi tarafından İsmail Beşikçi’nin kitaplarının basımı ve dağıtımı, daha sonra da İsmail Beşikçi vakfi yayinlari ), siyasi savunması, yazı ve röportajlarının basım ve dağıtımı, Kürt aydınlarıyla ilgili bir kitabının Kürtçe’ye çevrilmesi, Kürt aydınlanmasına ivme kazandıran değerli katkılardır.

Beşikçi Hoca’nın kitaplarının değerlendirilmesi, sosyal, siyasal analizlerinin bilince çıkarılması, onurlu yaşamı ve direngen duruşunun anlatımı, bilimsel yapıtları üzerine üniversite öğrencileri tarafından doktora tezi olarak hazırlanması, değişik Kürt şehirlerindeki park, cadde, sokak, kütüphane vb. yerlere isminin verilmesi, Kuzey Kürdistan Kürtleri özgür olduklarında anıtının dikmesi gerektiğine inanıyorum. 

Bernamegeh Türkçe / bernamegeh@gmail.com

AYRICA BAKIN

Tahir Sarıkaya

Tahir Sarıkaya Kimdir, Hayatı

Sunucu Tahir Sarıkaya, 1977 senesinde Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde dünyaya geldi. Tahir Sarıkaya 2003 ve 2011 …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!