RECEP MARAŞLI

RECEP MARAŞLI KİMDİR

Recep Maraşlı 1956 yılında Erzurum’da dünyaya geldi. Komal Yayınları ve Stêrka Rizgarî dergisinin yayın yönetmenliklerini yaptı. Politik faaliyetleri ve yazılarından dolayı 12 Mart, 12 Eylül ve 1990’lı yıllarda toplam 14 sene hapis yattı.

Uluslararası PEN Klüplerince Onur Üyeliğine seçildi ve birçok Basın Özgürlüğü ödülü aldı. Stêrka Rizgari, Özgür Gündem, Jiyana Nû, Newroz dergilerinde yazıları yayınlandı. Aynı zamanda ressam ve grafik sanatçısı olan Maraşlı’nın iki kişisel resim sergisi açıldı.

“Diyarbekir Rizgari Davası’nda Siyasi Savunma”, “Yasaklı Yazılar”. “Ermeni Ulusal Demokratik Hareketi ve 1915 Soykırımı” adıyla kitapları bulunmaktadır.

Ulus, Devlet, Entelektüel; Fikret Başkaya’ya Saygı kitabında “Etnik Farklılaşmaların Kökeni Üzerine Bir Deneme”; Özgür Üniversite Resmi Tarih Tartışmaları-kitaplarında “Resmi Tarihte Kürtler, Ermeniler, Asuriler..” ve “Resmi İdeoloji / Resmi Tarih ve “Azınlıklar” bölümünün yazarıdır.

2003-2016 yılları arasında internette Türkçe-Kürtçe yayınlanan haber ve yorum sitesi olan “Gelawej”in editörlüğünü yaptı.

1999 yılında Almanya’ya iltica eden Maraşlı, halen eşi ve bir çocuğuyla birlikte Berlin’de yaşıyor.

AYRICA BAKIN

Odysseia destanının edebi ve tarihi özellikleri

**Odysseia Destanı** hakkında tarihi bilgiler şunlardır: Yazarı ve Yazılışı: – **Yazar**: Odysseia destanı, Antik Yunan’ın …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!