CANİP YILDIRIM

CANİP YILDIRIM KİMDİR

49’lar Davası’dan tanıdığımız hukukçu, politikacı ve ömrünü Kürt Hareketine adamış Canip Yıldırım, 1925 yılında Diyarbakır’a bağlı Lice’de dünyaya geldi.

Yıldırım, 1944 senesinde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kaydını yapar. Eğitimini bitirmek için Paris’e gider. Türkiye’ye döndüğünde Diyarbakır’da avukat olarak çalışmaya başlar.

Musa Anter ve Yusuf Azizoğlu ile birlikte İleri Yurt gazetesini çıkardı. Diyarbakır’da yayımlanan İleri Yurt gazetesinde yazı işleri müdürlüğü yaptı. Musa Anter’in Kürtçe şiiri olan “Qimil / Kımıl” sebebiyle dava açıldı. Musa Anter’e destek veren 50 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerden biride Canip Yıldırım’dır. O, 49’lar Davası’nda yargılanan isimlerden biridir.

1950’lerde DP’den kopmalar başlayınca Hürriyet Partisi’nin Diyarbakır İl Yönetimi’nde yer aldı.

27 Mayıs Darbesi’nde tutuklandı. Diyarbakır’dan İstanbul’a Harbiye hücrelerine oradan da Ankara Cezaevi’ne sevk edildi.

Bu darbeyle birlikte Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Başbakan Adnan Menderes ve bazı hükümet üyeleri tutuklanmış, 235 general ve 3500 civarında subay (daha çok albay, yarbay, binbaşı) emekliye sevk edilmiş, üniversitede bulunan 147 öğretim görevlisi görevden alınmış ve bazı üniversiteler kapatılmıştır. Bununla beraber 520 hâkim ve yargıç görevden alınmıştır.

Canip Yıldırım cezaevinden çıktıktan sonra Türkiye İşçi Partisi’nin kuruluş sürecine katıldı. TİP’in programındaki “Kürt ve Arap vatandaşlar da birinci sınıf vatandaştır” cümlesi, onun TİP’e yönelmesine yetti.

12 Mart darbesinde yeniden tutuklanır ancak 74’teki “Ecevit Affı” ile tahliye edilir. Bütün ömrü mücadeleyle geçen Canip Yıldırım, Demokrasi Partisi ve Halkın Emek Partisi’nin kuruluşuna aktif bir şekilde destek verir.

DEP, HEP ve DEHAP’a çeşitli düzeylerde katkıda bulundu. DTP Parti Meclisi’nde yer aldığında 80’lerine yürüyordu.

Yıldırım, 3 Aralık 2015 yılında Ankara’da yaşamını yitirdi.

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Pernell Whitaker Kimdir

Whitaker, hafif siklet, hafif ağır siklet ve hafif orta ağır siklet’te 4 defa Dünya Şampiyonluğu …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!